YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filistin Devlet Başkanı Türkiye'de konuştu
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın Yenikapı'da düzenlediği iftar programında konuştu. Abbas, Gazzelilerin topraklarında kalmaya devam edeceklerini vurguladı.
Filistin Devlet Başkanı Türkiye'de konuştu
19 Temmuz 2014 / 02:00 Güncelleme: 19 Temmuz 2014 / 08:05

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Topraklarımızdan çıkarılma tehditleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Şunu biliniz ki, biz topraklarımızda kalmaya devam edeceğiz" dedi.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın Yenikapı'da düzenlediği iftar programında konuşan Abbas, iftar davetinden dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek, etkinlikte bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Ramazanın İslam alemine hayırlar getirmesini temenni eden Abbas, "Bizler her defasında, her gün, her yıl zulümlere ve saldırılara maruz kalıyoruz. Topraklarımızdan çıkarılma tehditleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Şunu biliniz ki, biz topraklarımızda kalmaya devam edeceğiz. Son günlerde bu öldürmelerin yeni bir dönemini yaşıyoruz. Yaklaşık bir ay kadar önce el-Halil'de başladı, sonra Filistin'in diğer kentlerine de sıçradı. Filistinli genç bir delikanlı olan Muhammed Ebu Kadir, benzin döküldü ve katledildi. Bizim için de bir sembol oldu" diye konuştu.

Abbas, öldürme olaylarının Kudüs'ten Gazze'ye yayıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Maalesef Gazze öldürülmeye alıştı. Her münasebette saldırılara maruz kalıyor, insanları öldürülüyor. Son 7 yılda Gazzeliler 3. kez ölüme mahkum edilmiş durumdalar. 2007, 2008, 2012 yıllarında ve son olarak iki haftadır Gazze yine ölümü yaşıyor. Gazze bir taraftan öldürülürken, diğer taraftan adeta yüksek sesle çığlık atıyor. Dış dünyaya sesleniyor ve sesini birilerinin duymasını istiyor. Bizim birinci derecede isteğimiz, akan kanın durdurulması. Arkasından da diğer beklentilerimizi konuşabiliriz."

Kanın durması konusunda Mısır'ın önerisinde yer alan maddelere değinen Abbas, "O teklifi gündeme getirmesini Mısır'dan biz istedik. Yıkımların durması, ambargonun kaldırılmasını konuşabiliriz. Biz BM'nin acziyetini biliyoruz. Buna rağmen Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndaki kardeşlerimizle birlikte meseleyi Güvenlik Konseyi'ne taşımaya karar verdik. Biz, Genel Kurul'a taşınması için de birlikte çalışma sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.

Abbas, 66 yıldır devam eden saldırılar nedeniyle BM nezdinde uluslararası himaye sağlanması konusunda başvuru yaptıklarını anlatarak, tüm dünyadan Filistin'de akan kanın durması için gayret beklediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan'a, Türkiye'deki demokrasi mücadelesi konusunda başarılar dileyen Abbas, demokrasisi gelişen bir Türkiye'nin bölgeye örnek olacağını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan, iftara katılan sanatçılar ve sporcularla hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler