YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Filipinler'den ödülle döndü
AKUT Başkanı Mahruki: Bugüne kadar 997 hayat kurtardık"
Filipinler'den ödülle döndü
03 Aralık 2009 / 21:30 Güncelleme: 03 Aralık 2009 / 21:30

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Ali Nasuh Mahruki, Filipinlerden "Gusi Barış Ödülü" ile döndü.  Mahruki, "Biz 997 insanın canına dokunduk, onları ölümün eşiğinden aldık. Filipinler'de bile Asya'da bile bunun farkında insanlar" dedi.
 

Ali Nasuh Mahruki, Filipinler'de aldığı Gusi Barış Ödülü ile İstanbul'a döndü. Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarına açıklama yapan Mahruki, spor ve insanlığa katkı temasında aldığı bu ödüle, dağcılık sporundaki uluslararası başarıları ve arama kurtarma alanında sivil toplum öncülüğünden dolayı layık görüldüğünü söyledi. Mahruki, ilk olarak Türkiye'den bir kişiye verilen bu ödülün teslim töreni için gittiği Filipinler'de Cumhurbaşkanı davetlisi olarak bir çok etkinliğe de katıldığını belirtti.
   

Gusi Barış Ödülü Vakfı'nın 20 yıldır aktif bir vakıf olduğunu kaydeden Mahruki, son 10 yıldır daha global bir vakıf olmaya çalıştıklarını kaydetti. Mahruki, "Hem Everest hem de AKUT'taki çalışmalarımdan ötürü bu ödülü verdiler. Asya'nın Nobel'i olarak nitelendiriliyor. Çok keyif aldım. Güzelde bir konuşma yaptım. Atatürk'ün "Yurtta sulh, cihanda sulhö sözleriyle konuşmamı bitirdim. Modern Türkiye'nin kurucusu Atatürk'te Yurtta barış, dünya da barış sözleri üzerine Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur dedim. Elimden geldiğince temsil etmeye çalıştım. Bugüne kadar bu ödülü yaklaşık 120 kişi aldı" dedi.
 

Türkiye'nin gündeminde magazinden ve futbol'dan dolayı yer bulamayan AKUT'un adının anılmadığını söyleyen Mahruki, " Biz bugüne dek 997 insan hayatı kurtardık. Bu rakamı ciddiyetle düşünün. Hangi ekip hangi kurum bu kadar insanın hayatına canına dokunmuştur. Lütfen bunu ciddi düşünün, biz 997 insanın canına dokunduk onları ölümün eşiğinden aldık. Filipinler de bile Asya da bile bunun farkında insanlar. Bizim için en gurur verici tarafı da bu. Dünya bizim farkımızda. Türkiye de gündem çok hızlı değişiyor. O hızlı değişen gündem de tabii ne kadar yer buluyorsunuz o ayrı bir mesele. Bence bunu medya kendi kendine sormalı. 997 can kurtarmış bir ekipten bahsediyoruz burada, medya da ne kadar yer bulmuş bunu medyaya sormak lazım" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler