YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fikri Sağlar'dan Ergenekon hakkında politik gündem
Fikri Sağlar'dan Ergenekon hakkında politik gündem
Fikri Sağlar'dan Ergenekon hakkında politik gündem
30 Eylül 2008 / 14:14 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Sunday's Zaman'a konuşan Sağlar, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'e ait darbe günlüklerinin Ergenekon davası kapsamına alınmaması halinde devlet içindeki illegal yapılanmaların ortaya çıkartılamayacağını söyledi. Sağlar, CHP'den ihraç edilmesini de 'derin yapılanma'ya bağladı. Sağlar, "6 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi, Susurluk'ta devlet içinde bir çete yapılanması olduğunu, bu çetenin liderinin Korkut Eken olduğuna karar verince Eken, televizyon kameralarına, "Bizim ceza almamızı sağlayan Fikri Sağlar'dır, biz onunla hesaplaşacağız." dedi. İki gün sonra CHP benim ihraç edilmem doğrultusunda çalışma başlattı. İhraç edilmemin gerekçesini şimdi CHP'ye sorsanız cevap veremiyorlar." şeklinde konuştu. Sağlar, kontrgerilla ile ilgili Parlamento'da Meclis araştırması açılmasını isteyen siyasetçilerin hiçbirinin siyaset sahnesinde olmadığına dikkat çekti. 1999 yılında iki ölümcül kaza geçirdiğini hatırlatan Sağlar, şöyle devam etti:


"Faili Meçhul Cihayetleri Araştırma Komisyonu Başkanı Sadık Avundukluoğlu, Susurluk Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış yok, Sabri Ergül yok. Susurluk Komisyonu Raportörü Hâkim Akman Akyürek, 9 Aralık 1997'de İstanbul'da geçirdiği kazada hayatını kaybetti. 21 Kasım 1999'da da TBMM Susurluk Komisyon Sözcüsü Fazilet Partili arkadaşımız Bedri İncetahtacı, Ankara Esenboğa Havalimanı yolunda geçirdiği trafik kazasında can verdi." CHP'nin artık sol bir parti olmadığını savunan Sağlar, "Bugün CHP, e-muhtırayı kabul eden, darbeleri kabul eden bir anlayışın yerleştiği bir noktadadır. 301. maddeyi savunan, 1982 Anayasası'nı koruyan, darbe anayasasına sahip çıkan bir çizgiye gelmiştir. Yani hukuk devleti, demokrasi, hak ve özgürlükler karşısında siyaset yapan bir yapıya dönüşmüştür." ifadelerini kullandı.


Sağlar, Deniz Baykal'ın derin devlete karşı çıkan siyasetçilere geçit vermediğini ileri sürdü. Ardından ilginç bir imada bulundu: "Baykal'ın hal ve hareketlerine bakın, hangi tarafta olduğunu görürsünüz." Susurluk'un aydınlanmasını DYP lideri Tansu Çiller'in engellediğini iddia eden Sağlar, 28 Şubat'ı da bu yapının gerçekleştirdiğini vurguladı. Başbakan Necmettin Erbakan'ın 28 Şubat'a karşı koyamadığı için Ergenekon'un güçlendiğini dile getirdi.


Sağcı solcu kalmadı, hepsi işin içinde
Eski Susurluk Komisyonu üyesi Fikri Sağlar, Ergenekon'un siyasette uzantıları olduğunu savunuyor. Sağlar, "Özel kuvvetler komutanlarından biri, 'Parlamento'da her partiden milletvekillerimiz var. CHP içinde bile milletvekillerimiz var.' itirafında bulunmuştu. Bu yapıların sağcısı solcusu yok. Bu yapılar için eskiden solcu bulmak zordu. Ama şimdi solcusu sağcısı kalmadı. Hepsi işin içinde." diyor. GAZETEPORT

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler