YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fikri Işık'tan Başika cevabı: Terör örgütleri temizlendikten sonra bakacağız
Irak Büyükelçisi, Musul Operasyonu sonrası Türk askerinin Başika'dan çekilmesi konusunda uzlaşıldığını açıkladı. Fikri Işık ise 'terör örgütlerinden bölge tamamen arındıktan sonra Irak ile Türkiye tekrar konuşacaktır' dedi.
Fikri Işık'tan Başika cevabı: Terör örgütleri temizlendikten sonra bakacağız
11 Ocak 2017 / 12:40 Güncelleme: 11 Ocak 2017 / 12:55

Irak Büyükelçisi, Türk askerlerinin Başika kampından çekilmesi konusunda uzlaşıldığını söyledi.

Büyükelçi, "Türkiye'den operasyon beklentimiz yok" diye konuştu.

BAŞİKA'DA TÜRK ASKERİNİN VARLIĞI ZORUNLULUKTUR

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Irak'ın Ankara Büyükelçisinin sözlerine istinaden açıklamada bulundu.

İşte Fikri Işık'ın açıklamaları:

Başbakanımız ile beraber hafta sonu Irak'a bir ziyaret yaptık. Bu ziyarette Başika kampı gündeme geldi. Türkiye Irak'ın toprak bütünlüğüne ve üniter yapısına saygılıdır. Bu noktada Türkiye ile Irak arasında anlaşmazlık yoktur. Başika'da Türk askerinin varlığı bir zorunluluktur.

Bölgenin DEAŞ'tan temizlenmesi Irak'ın güvenliği kadar Türkiye'nin güvenliği açısından önemlidir. DEAŞ'tan bölgenin temizlenmesi için Başika'daki Türk askeri büyük çaba veriyor. Çok sayıda DEAŞ'lı terörist etkisiz hale getirildi.

Başika'nın amacı bölgenin DEAŞ'tan temizlenmesi ve bölgede başka terör örgütlerinin barınmaması için gerekli çalışmaların yapılması.

BÖLGE TEMİZLENDİKTEN SONRA BAKACAĞIZ

Terör örgütlerinden bölge tamamen arındıktan sonra Irak ile Türkiye tekrar konuşacaktır. DEAŞ temizliğinden sonra bu konuyu dostane bir şekilde çözeceğiz. Irak'ın da bu konuda tereddütünün olmaması gerekiyor" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler