YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fikret Seçen kimdir? Fikret Seçen nerelidir?
Fikret Seçen kimdir? Fikret Seçen nerelidir?
30 Kasım 2015 17:35
Fikret Seçen'e ait merak edilenler...FETÖ'nün savcısı olarak bilinen Fikret Seçen ismi gündemde. Peki bu Fikret Seçen kimdir? nerelidir? Fikret Seçen'in hayatını sizler için araştırdık. Fikret Seçen'in Hollanda'ya kaçtığı öğrenildi.

Fikret Seçen hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirildi fakat Fikret Seçen'in iki gün önce Hollanda'ya kaçtığı öğrenildi. FETÖ'nün savcıları arasında gösterilen Fikret Seçen kimdir? Fikret Seçen ismini FETÖ  ile sık sık duyuyoruz. Fikret Seçen'in katayı merak ediliyor.  Fikret Seçen kimdir? Fikret Seçen nerelidir? Fikret Seçen kaç yaşında? Seçen'in eğitim durumu? gibi soruların cevabını sizler için derledik...

HSYK kararıyla geçici olarak görevden uzaklaştırılan Çorum Savcısı Fikret Seçen'in, hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmadan 2 gün önce Hollanda'ya gittiği öğrenilen Fikret Seçen kimdir?

ZEKERİYA ÖZ İLE BİRLİKTEYDİ
HSYK 1. dairesinin 539 sayılı adli yargı kararnamesiyle ataması yapılan Fikret Seçen, 2005 yılında atandığı Beşiktaş Adliyesi'nde 2007 yılından itibaren özel yetkili savcı sıfatıyla Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılardan biri oldu. Zekeriya Öz ismi hep ön planda olduğu için ismi pek fazla duyulmadı. Türkiye'nin en önemli soruşturması sayılan Ergenekon'un bütün safhalarını yürüttü. İfadeler aldı, soruşturmalar açtı, iddianameler hazırladı.

DOĞUM TARİHİ 27 MAYIS
Zekeriya Öz gibi mütevazı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Darbeye karşı yürütüldüğü belirtilen Ergenekon soruşturması savcısının doğum tarihi ise 27 Mayıs.. Askeri darbenin yapıldığı 27 mayıs 1960'dan 9 yıl sonra 27 Mayıs 1969 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Çocukluğu aslen Malatyalı olan ailesinin İstanbul Kocamustafapaşa semtindeki evinde geçti. İlköğretim ve liseyi burada bitirdi.

ZEKERİYA ÖZ İLE ODA ARKADAŞI
1986 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1990 yılında mezun oldu. Sınavları kazanıp savcı oldu. Sırasıyla Erzurum / Şenkaya, Bilecik / Gölpazarı, Adapazarı / Kaynarca ilçelerinde Cumhuriyet Başsavcılığı yaptı. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nde tetkik hakimi olarak görevlendirilen Seçen, 2005 yılında Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na atandı. 2007 yılından itibaren Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılardan biri oldu. Aynı odayı paylaştıkları Savcı Zekeriya Öz ile çok sayıda soruşturma yürüttü.

Hrant Dink suikasti, Askeri casusluk ve şantaj çetesi, Mehmet Haberal'ın gizlenen raporu, Hüseyin Baybaş'ın uyuşturucu kaçacakçılığı, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgeler en önemlileriydi. Şimdi elindeki tüm soruşturma dosyalarını ve savcı Öz'den devredilen soruşturmaları yürütmesi için adliyedeki kıdemli savcıları görevlendirilmesi bekleniyor.

FENERBAHÇELİ SAVCI
Ergenekon soruşturmasının odağında şekillenen mesleki kariyeri dışında Fikret Seçen'in sadece yakın çevresinin bildiği renkli bir de sosyal yönü biliniyor. Savcı Seçen, en başta koyu bir Fenerbahçe taraftarı.. Kadıköy'deki maçları savcı arkadaşları ve kulüp yöneticileriyle izliyor sık sık.. Halı saha maçlarını da kaçırmıyor. Seçen'in en büyük keyfi ise ailesiyle birlikte yurtdışına tatile gitmek. Aile dostlarıyla sık sık bir araya gelen Seçen, her fırsatta Koca Mustafapaşa semtinde oturan anne babasını ziyaret ediyor..

FİKRET SEÇEN YURT DIŞINA KAÇTI

HSYK 2. Dairesince, İstanbul'daki Askeri Casusluk Davası'nda, sanıklar lehine verilen TÜBİTAK raporunu dosyaya koymayan eski İstanbul Başsavcıvekili, Çorum Savcısı Fikret Seçen'i 24 Kasım Salı günü geçici olarak görevden uzaklaştırmıştı.

Aynı tarihte 20 gün rapor aldığı belirtilen Seçen'in Atatürk Havalimanı'ndan saat 17:00'de KLM Havayollarına ait uçakla Hollanda'nın Amsterdam şehrine gittiği kaydedildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 26 Kasım Perşembe günü ''resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek'' ve ''görevi kötüye kullanmak'' suçlarından Seçen hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulması talep edilmiş, aynı gün talebi değerlendiren Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Seçen hakkında yurt dışına çıkış yasağı koymuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler