YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fidel Okan AYM'nin kararını yorumladı
Fidel Okan AYM'nin kararını değerlendirirken, bütün sanıkların tahliye olacaklarını söyledi.
Fidel Okan AYM'nin kararını yorumladı
18 Haziran 2014 / 23:00 Güncelleme: 19 Haziran 2014 / 09:54

Avukat Fidel Okan AYM’nin vermiş olduğu Balyoz Kararı 24 TV’ye değerlendirdi. Fidel Okan yaptığı değerlendirmede mahkemenin tedbir kararı vermiş olması halinde yarın sabah tüm sanıkların tahliye olacak dedi. Eğer Anayasa Mahkemesi sadece hak ihlaline karar verip, tedbire ilişkin bir karar açıklamaması halinde ise sanık avukatları mahkemeye müracaat etmesiyle mahkemenin tahliye kararı vermesini talep edebileceğini söyleyen Fidel Okan, bu süreçten sonra bütün sanıkların tahliye olacağını söyledi.

Fidel Okan, konuşmasına şöyle devam etti:
 
Anayasa Mahkemesi bu 49 başvuruyu birleştirerek bir karar veriyor. Ve bu kararda tanıkların dinlenmemiş olması veya usulüne göre dinlenmemiş olması ve dijital veriler kısmındaki hak ihlali olduğuna karar veriliyor. Dolayısıyla mahkemenin vermiş olduğu kararı şöyle değerlendirebiliriz:
 
Tedbir kararı verildiyse tüm sanıklar yarın sabah tahliye edilir
 
Mahkeme hem Özel Yetkili Mahkemeleri, hem de bu Özel Yetkili Mahkemelerin vermiş olduğu kararın temiz tercihi olan yargının adeta üzerine balyoz inmiştir. Bu noktada eğer Anayasa Mahkemesi bir tedbir kararı verdiyse yarın sabah itibariyle tüm sanıklar tahliye olacak. Tedbir kararı vermediyse bu noktada sanık avukatlarının yeniden yargılanma noktasında yapacağı başvuruyla birlikte zaten hak ihlaline uğramış olan sanıkların daha fazla hak ihlaline uğramaması gerekçesiyle tüm sanıklar tahliye olacaktır. Mahkemenin kararından sonra sanıkların tahliyesinin çok açık olarak önü açılmıştır.
 
Tedbir kararı verilmezse de….

 
Mahkemenin tedbir kararı vermemesi durumunda sanık avukatlarının müracaatıyla yeniden yargılanma yoluyla mahkemenin tahliye kararı vermesini talep edebileceğini söyleyen Okan, tüm sanıkların tahliye olacağını söyledi.
 
“Yargılanmanın yenilenmesi her aşamada başlayacaktır. Ancak mahkeme gerekçeli kararında sanıkların infazına ilişkin bir tedbir kararı ve aynı zamanda verdiyse sabah itibariyle bu başvuruyla mahkemeye bildirilir, mahkeme de Anayasa Mahkemesi’nin kararını dikkate alarak tüm sanıkların tahliyesine karar verir. Eğer Anayasa Mahkemesi sadece hak ihlaline karar verip tedbire ilişkin bir karar açıklamadıysa, bu durumda sanık avukatları mahkemeye müracaat ederek yeniden yargılanmayla ilgili aynı şekilde mahkemenin tahliye kararı vermesini talep edebilir. Ama hangisi olursa olsun bu süreçten sonra ben bütün sanıkların tahliye olacaklarını düşünüyorum.”
 
ÖYM yargılamalarında çok açık hak ihlalleri oldu
 
Fidel Okan, Balyoz’da, benzer operasyonlarda, 7-25 Aralık operasyonlarında yürütülen birçok hususun hukuka aykırı olduğunu belirtti.
 
“Bundan sonra yapılması gereken artık bu davanın esasını bir tarafa bırakıp, çünkü işin usulü kısmında çok ciddi sıkıntılar var. Bunlar darbeci midir, değil midir bu tartışmaları bir tarafa bırakmamız gerekiyor. Bizim artık şunu anlamamız gerekiyor; Özel Yetkili Mahkemeler tarafından yapılan yargılamalar çok açık hak ihlalleri oldu. Zaten Özel Yetkili Mahkemelerdeki birçok hakim ve savcı üzerinde de bir paralel yargı iddiasının galip olduğu herkes tarafından dile getirildi. Bu noktada gerek bu operasyonlarda, Balyoz’da, gerekse benzer operasyonlarda, 17-25 Aralık operasyonlarının yürütüldüğü diğer soruşturmalarda birçok hususun hukuka aykırı olduğunu hep beraber söyleyebiliriz. Bunu birbirinden ayırmamız bir anlamda mümkün değil. Mahkemenin kararı bence son derece hayırlıdır ve daha enteresan bir not; mahkeme oy birliğiyle bu kararı vermiştir.”
 
Türk hukuku açısından utanç verici

 
Yüksek Mahkemenin 17 üyenin oy birliğiyle hak ihlali yapıldığına hükmettiğini aktaran Okan, daha önce yapılan itirazların dikkate alınmamasını Türk Hukuku açısından utanç verici bir durum olarak nitelendirdi. Okan şunları söyledi:
 
“Mahkemenin hiçbir üyesi hak ihlalinin olmadığı noktasında bir muhalefet şehri koymuyor. Yani bütün üyelerin tamamı burada bir hak ihlali olduğunu söylüyor. Bu da şu anlama geliyor; Özel Yetkili Mahkeme’nin yani Balyoz davasını yürüten hakimlerin bugüne kadar sanık avukatlarının bu konudaki itirazını dikkate bile almamış olması, Yargıtay’ın yine aynı şekilde temyiz incelemesi sırasında sanık avukatlarının bu konudaki iddialarını dikkate bile almamış olması esasında Türk Hukuku açısından utanç vericidir. Anayasa Mahkemesi bu kararıyla hem tahliyelerin önünü açmış, hem de esasında Özel Yetkili Mahkemelerde bu kararı veren hakim ve savcıları da bir anlamda mahcup etmiştir. Anayasa Mahkemesi vermiş olduğu bu karardan sonra hem Yargıtay’ın mevcut üyeleri, hem bu kararı veren mahkeme üyeleri zan altındadır.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler