YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Fidan ve ekibini başarılı buluyorum"
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve ekibinin ifadeye çağrılmasıyla ilgili olarak "Hukuki tablo netleşmeden yorum yapamam ama Fidan ve ekibini son derece başarılı buluyorum"dedi.
"Fidan ve ekibini başarılı buluyorum"
08 Şubat 2012 / 12:15 Güncelleme: 08 Şubat 2012 / 13:31

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'in ifade vermek üzere savcılığa çağrılması ile ilgili olarak, "Bu ekibe destek vermemiz önemli çünkü küresel rol oynayan, küresel iddia taşıyan, bölgesel anlamda bu kadar çetin mücadele sathından geçtiğimiz bir süreçte, bizim çok kuvvetli ve donanımlı istihbarat teşkilatımızın faaliyetinin yürütülmesi devletimizin bekası açısından büyük önem taşıyor" dedi.

Davutoğlu, NTV'ye verdiği demeçte soru üzerine MİT ile ilgili son gelişmeyi değerlendirdi.

Bakan Davutoğlu, Hakan Fidan ve ekibinin başarılı olduklarını söyleyerek, son dönemde MİT'in her açıdan çağdaşlaştırılması yönünde de çok ciddi çalışmalar başlatıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bu konuda da Sayın Fidan ve ekibinin yürüttüğü çalışmaların da başarıya ulaşmasının, biz devletimizin içerde ve dışarda istihbari güvenliği bağlamında çok önemli olduğunu düşünüyoruz. O bakımdan ben hukuki süreci dediğim gibi tablo netleşmediği için o bağlamda değerlendirmekle birlikte, bu iki hususun yani kurumsal özelliğin ve Fidan ve ekibinin yürüttüğü son derece başarılı çalışmaların bu süreçten bağımsız olarak göz önünde bulundurulmasının elzem olduğu kanaatindeyim. Bu ekibe bu anlamda destek vermemiz önemli çünkü küresel rol oynayan, küresel iddia taşıyan, bölgesel anlamda bu kadar çetin mücadele sathından geçtiğimiz bir süreçte bizim çok kuvvetli ve donanımlı istihbarat teşkilatımızın faaliyetinin yürütülmesi devletimizin bekası açısından büyük önem taşıyor."

Bakan Davutoğlu, soru üzerine Oslo görüşmesini de şu şekilde değerlendirdi:

"Bunun hukuki çerçevede değerlendirmesini benim yapmam doğru olmaz ama o görüşmeler basına yansıdığı zaman da söyledim şimdi de söylemek isterim. İstihbarat teşkilatları devletin ve halkın güvenliği için gerekli bütün yöntemleri kullanarak istihbari faaliyet toplamak ve bu süreci yönetmekle görevlidir. Dolayısıyla o zaman basına yansıyan görüşmeler bağlamında da Sayın Fidan ve o dönem bu görevi yürüten ekibi doğru bir çalışma yapmışlardı. Bunun dışarıya yansıtılmış olması yanlıştı. Bu çalışmalar her gün yürütülmesi gereken çalışmalardır. Tek bir bağlamda değil bütün dünyada bu çalışmalar belli bir gizlilik içinde, herkesle temas edilerek yürütülür ki o ülke mümkün olan en doğrudan bilgiyi ve yöntemi elde edebilsin ve doğru değerlendirme yapabilsin."

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler