YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Feyzioğlu'ndan Erdoğan'ı onaylayan çatı aday yorumu
TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin, "Temel atılmamışken, kat çıkmamışken çatının kiremiti döşenmez" dedi.
Feyzioğlu'ndan Erdoğan'ı onaylayan çatı aday yorumu
22 Haziran 2014 / 09:12 Güncelleme: 22 Haziran 2014 / 09:18

Feyzioğlu, Karaman'da Atatürkçü Düşünce Derneği Karaman Şubesince Piri Reis Kültür Merkezinde düzenlenen "Demokrasi" konulu konferansta, Balyoz davasının bir senaryo olduğunu, yüzlerce delilin sahteliğinin uluslararası nitelikli bilim kuruluşlarında ortaya konduğunu savundu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinen Feyzioğlu, hiçbir adayın kişiliğine, anasına, babasına, ailesine saldırılmasını tasvip etmediğini söyledi.
Adaylar hakkında "iyi" ya da "kötü" şeklinde bir söz konuşamayacağını anlatan Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"Tabii ki bir oy hakkım var kullanırım ama cumhurbaşkanlığı adayları konuşulurken çatı adayı formülü ortaya atıldığında, tarihi uyarı görevini yapmış olmanın rahatlığıyla bazı şeyleri tekrar etmem gerek. Çatı aday formülü ortaya atıldığında dediğim şuydu; Türkiye'de ilk defa 2 turlu bir seçim yapıyor olabiliriz.

2 turlu bir seçimin yöntemini, usulünü, formülünü, siyasi stratejisini, daha önce yaşamadığımız için bilmiyor olabiliriz ama bizim bilmememiz, dünyada daha başka 2 turlu seçim olmadığı anlamına gelmez. Sınırlarımızın ötesinde 2 turlu seçimler vardır. Ciltler dolusu yazılmıştır. Ders alınacak çok ciddi örnekler söz konusudur. 2 turlu seçimde çatıyı daima halk çatar.

İkinci turdur, çatının çatılma zamanı. Siyaset uygulamasında yukarıdaki el sıkışmalar, sanıldığı gibi 2 artı 2 dört olmaz. Genellikle zorlama el sıkışmalarda 2 artı 2 bazen 1'e kadar düşer. Bu sebeple 2 turlu seçimler icat edilmiştir. Tarihi birleşmeyi, seçmen 2 turda sandıkta yapar, çatıyı kurar. Temel atılmamışken, kat çıkmamışken çatının kiremiti döşenmez. Bu, benim düşüncem, yanılabilirim, yanılmayabilirim. Tarih bunu gösteren örneklerle dolu, aksine bir örnek yok."

Erdoğan da konuşmalarında temeli olmayanın çatısı olmaz şeklinde bir söylemle çatı adayı eleştirmişti.

Konferansa, Karaman Baro Başkanı Bayram Ali Bulut, MHP İl Başkanı İsmet Hatipoğlu, Atatürkçü Düşünce Derneği Karaman Şube Başkanı Ülkan Şanlıtürk, dernek üyeleri, avukatlar ve vatandaşlar katıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler