YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Feyyaz Öğütçü savunmasını verdi
Kafes'te bugün 2. perde... 2. duruşmada Feyyaz Öğütçü savunmasını verdi, asıl mağdurun kendi olduğunu söyledi. Hakkındaki iddilarla ilgili de Öğütçü tamamen düzmece dedi...
Feyyaz Öğütçü savunmasını verdi
17 Haziran 2010 / 13:19 Güncelleme: 17 Haziran 2010 / 13:19

Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ile eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütcü'nün de aralarında bulunduğu 3'ü tutuklu 33 sanığın yargılandığı İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinin Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, ''Bu davada yargılanan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) değil. TSK, hepimizin göz bebeğidir'' dedi.

''Ergenekon silahlı terör örgütüyle doğrudan bağlantılı olarak Kafes operasyonu eylem planını hayata geçirmek üzere faaliyet yürüttükleri'' iddiasıyla yargılandıkları davanın duruşması için Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen tutuklu sanıklar ile adliye nezarethanesi girişinde bekleyen kimi tutuksuz sanıklar, birbirleriyle tokalaştıktan sonra bir süre sohbet etti.

Duruşmanın başında konuşan Mahkeme Başkanı Yılmazabdurrahmanoğlu, bazı konulara değinmek istediğini belirterek, ''Bu davada yargılanan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) değil. TSK, hepimizin göz bebeğidir. Her kurumda olduğu gibi TSK içinde de suç işleyenler ya da hakkında suç iddiası bulunanlar olabilir. Bu yargılamanın içeriği de isnat edilen suçlardır. Mahkeme huzurunda taraflardan birinin diğerine üstünlüğü yoktur, herkes eşittir'' diye konuştu.

Başkan Yılmazabdurrahmanoğlu, davanın taraflarına duruşmanın nizamının bozulmaması konusunda uyarıda da bulunarak, ''Hepimiz uygar insanlarız. Bize yakışmayan davranışlarda bulunmayalım'' dedi.

Davaya müdahilliği kabul edilen Agos Gazetesi avukatlarından Fethiye Çetin, önceki günkü duruşmada savunma yapan Kurmay Yarbay Halil Özsaraç'a yönelttiği soruya sanık avukatlarınca itiraz edildiğini hatırlatarak, sanıklara soru sorulmasının kısıtlanmasının maddi gerçeğin ortaya çıkmasını engellediğini belirtti.

Tutuklu sanıklardan Halil Özsaraç ise müdahil avukatların yöneltmesi gereken soruların iddialarla ilgili olması gerektiğini belirterek, avukatların kendi ideolojileri doğrultusunda sorular yönelttiklerini ve bu şekilde kamuoyu yaratarak mahkemeyi baskı altına almaya çalıştıklarını öne sürdü.

Özsaraç, ''Lütfen bu sorulara izin vermeyin'' dedi.

Mahkeme Başkanı Yılmazabdurrahmanoğlu da Çetin'e, ''Siz de sorularınızı kısa kısa sorarsınız'' dedi.

Avukat Çetin'in ''İddianamede, görev bölümü altında 'Özel plan hücre' örgütlenmesi ibaresi var. Bu TSK geleneğinde var mıdır?'' diye sorduğu Özsaraç, ''Hayır yoktur'' karşılığını verdi.

AHMET FEYYAZ ÖĞÜTCÜ'NÜN SAVUNMASI

Duruşmada, mahkeme duvarına yansıtılan barkovizyonla savunmasını yapan tutuksuz sanıklardan emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütcü, hakkındaki iddiaları ''düzmece'' olarak değerlendirdi.

Devlete 40 yıl hizmet ettiğini belirten Öğütcü, ''40 yıl hizmet ettikten sonra imzasız, sahte imzalı ihbar mektupları, düzmece CD'ler ile üstümüze atılan kuru iftiraları temizlemek için buradayım'' dedi.

Öğütcü, TSK mensuplarına yönelik psikolojik harp yürütüldüğünü ve ''Ergenekon'' gibi bazı davaları yönlendiren üçüncü güç olduğuna inandığını belirten Öğütcü, ''Bu güç, bazı mihrakların amacı doğrultusunda hareket eden, TSK'yı yıpratmak için çalışan üçüncü bir güçtür. Türkiye'de hala TSK'da darbe yanlısı biri bulunmamasına rağmen, sözde darbe planları tartışılıyor. Bu üçüncü güç kendinden olmayan subayları tasfiye etmeye devam ediyor. Onlardan yana değilsen darbeden yanasın'' şeklinde konuştu.

İddia olunan ''Ergenekon örgütü üyeliği'' ile suçlandığını ve bunu kabul etmesinin mümkün olmadığını aktaran Öğütcü, bu komploları organize eden üçüncü güç olduğunu ifade ederek, ''Bunları hazırlayan üçüncü gücün, çok iyi organize olan, yurt dışında irtibatı olan, TSK'dan ihraç edilmiş subaylar ile onların içerideki muhbirleri olan bir karargah olduğuna inanıyorum'' dedi.

''Hukuk dışı olayların hep üzerine gittiğini ve mesleğinin 40. yılında çok iyi organize edilmiş haysiyetsiz kişilerin çirkin karalama kampanyası ile karşılaştığını'' ifade eden Öğütcü, görevdeyken bu konularda askeri savcılığa 9 adet soruşturma talimatı verdiğini ve mektupla SAT Grup Komutanlığında olay çıkarmakla tehdit edildiğini dile getirdi.

Öğütcü, ''Terfi etme ihtimalim çok güçlü iken bu planı hazırlamam için çıldırmış olmam lazım. Esas mağdur benim'' ifadelerini kullandı.

Sanık Öğütcü, Eylül 2000 ile Ağustos 2001 arasında Tuğamiral, Ağustos 2001 ile Ağustos 2003 tarihleri arasında Tümamiral ve Ağustos 2005 ile Ağustos 2007 tarihlerinde de Koramiral olduğunu hatırlatarak, Koramiral olduğu dönmede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevini de yürüttüğünü ve bu dönemde hiçbir ulusalcı yapılanma doğrultusunda emir vermediğini, hukuk dışı bir işleme şahit olmadığını söyledi. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler