YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fetullah Gülen'e baro tarafından atanan avukat çekilmek istedi
Teröristbaşı Gülen'in de aralarında bulunduğu 54 kişiye, CMK gereği zorunlu müdafi ataması kapsamında baro tarafından avukat atandı. Gülen'e atanan avukat çekilmek istediğini belirtti
Fetullah Gülen'e baro tarafından atanan avukat çekilmek istedi
16 Ağustos 2016 / 20:35 Güncelleme: 17 Ağustos 2016 / 09:37

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, FETÖ/PDY ile ilgili "çatı iddianamesi"nin gönderildiği Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde ilk duruşma, 22 Kasım'da başlayacak. 

Alınan bilgiye göre, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek davanın sanıklarından FETÖ elebaşı Gülen, eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Turgut Özal Stratejik Düşünce ve Hamle Derneği Genel Sekreteri Mehmet Hanefi Sözen, FETÖ'nün "emniyet imamı" olduğu ileri sürülen ve "Kozanlı Ömer" lakaplı Osman Hilmi Özdil, örgütün yöneticileri Halit Esendir ve Nevzat Ayvacı'nın da aralarında bulunduğu 54 kişiye CMK gereği zorunlu müdafi ataması kapsamında Ankara Barosunca avukat atandı. 

Savunma hakkı kapsamında her sanık için avukat zorunluluğu bulunurken ayrıca maddi güçlük çeken veya başka nedenlerle avukat tutamayan ya da avukat seçecek durumda bulunamayanlar için "zorunlu müdafilik" müessesi uygulanıyor. Bu kapsamda, soruşturma evresinde ifadeyi alan merci veya sorguyu yapan hakimin, kovuşturma evresinde mahkemenin talebi üzerine baro tarafından CMK Uygulama Servisi bünyesindeki Sanık Hakları Servisince müdafi görevlendirmesi yapılıyor. 

Buna göre, 22 Kasım'da görülmeye başlanacak dava için de Gülen'in de aralarında bulunduğu 54 sanık için Ankara Barosunda "CMK Uygulama Servisi" bünyesinde kayıtlı avukatlardan sıralamaya göre atama yapıldı.

'ÇEKİLME' TALEBİNDE BULUNDU

Fetullah Gülen için atanan avukat Alihan Uncu, AA muhabirine, CMK'dan yapılan görevlendirmeler için Avukatlık Kanunu'nda ayrıca hükümler bulunduğunu, bu hükümler doğrultusunda baroya "çekilme" başvurusu yaptığını söyledi. 

Başvuruyla ilgili olarak yönetim kurulunun toplanıp bir karar vereceğini anlatan Uncu, "Avukatlık Kanunu'na göre, kendi kendimize çekilme yapamıyoruz. Baro başkanlığının kabul etmesi gerekiyor. Çekilme için baro başkanlığına başvurumuzu verdik. Yönetim kurulu toplanıp çekilmemizi kabul ederse o zaman yargılamadan çekilebileceğiz" diye konuştu.

 // Ömer
kriz Tellalı FaTıh ve 0,1 lik Timur ne zaman olur? AkaPe demekten vazgeçerseler....
16 Ağustos 2016 22:14
Dünyası da harap, âhireti de...
 // Rasim DUMAN
Şeytan ( aleyhillâne )'ın bile korkup kaçtığı bir "mâhlûk"u müdâfaa etmek demek, onun irtikâp ettiği her alçaklığa, ahlâksızlığa, cinâyete, şenâete, iftirâya, yalana, talana, hıyânete ve ihânete şerik olmak demektir. Böyle birşeyi hiçbir "insan" göze alamaz. Fazlası ile hakettiği hüsrân, ye's, elem ve yalnızlığı, gittikçe artan bir doz ve şiddetle hissedecek. Şu anda "cezâsını çekmeye" ve bunu "hissetmeye" başladığını kuvvetle tâhmin ediyorum. ...
16 Ağustos 2016 Salı 22:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler