YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fetullah Gülen için yolun sonu
Adalet Bakanı Kenan İpek, Fetullah Gülen'in iadesi amacıyla çıkarılan yakalama kararlarının bakanlığa ulaştığını ve iade için dosya hazırlıklarına başlandığını açıkladı.
Fetullah Gülen için yolun sonu
16 Kasım 2015 / 10:20 Güncelleme: 16 Kasım 2015 / 12:21

Hakkında üst üste yakalama kararları çıkan Fetullahçı Terör Örgütü lideri Fetullah Gülen için sonun başlangıcına gelindi.

Gülen'in, ABD'den iadesi için adli süreç resmen başladı. Adalet Bakanı Kenan İpek, Gülen için iade amaçlı yakalama kararlarının bakanlığa ulaştığını ve iade için dosya hazırlıklarına başlandığını açıkladı.

Adalet Bakanı İpek, Sabah'ın; "Paralel yapı soruşturmaları, AB İlerleme Raporu'ndaki yargı bağımsızlığı eleştirileri ve Ankara Garı önündeki canlı bomba saldırısına ilişkin soruşturma" başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. 

İADE İÇİN TÜM SEÇENEKLER MASADA 

Fetullah Gülen'in iadesi ile ilgili süreç nasıl yürüyor? 

Mahkemelerin verdiği yakalama kararları Bakanlığımıza yeni ulaştı. Uluslararası Hukuk Genel Müdürlüğü'ndeki arkadaşlar çalışıyor. Önümüzdeki günlerde somut adımlar atılır. 

Kırmızı bülten talebinde bulunulacak mı?

Interpol, kendi tüzüğünden hareketle Ergenekon, Balyoz gibi "örgüt" soruşturmalarında ret kararları vermişti. Aynı cevabı bu iki savcı (Zekeriya Öz ve Celal Kara) için de verdi. Onların öyle bir yaklaşımı var. Aramızda tartışıyoruz. "Kırmızı bülten talebinde bulunulmayacak" demiyorum, tartışıyoruz. 

Fetullah Gülen'in iadesinin hızlandırılması için örgüt suçu kapsamı dışındaki suçlardan mı talepte bulunulacak yoksa terör örgütü lideri olarak mı iadesi istenecek? 

Şu anda tüm seçenekler tartışılıyor. Ülkemiz adına en doğru olanı yapmaya çalışıyoruz. 

Savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara için Interpol, "Böyle bir örgüt tanımıyorum" dedi. Türkiye, "farklı suçlardan iade edilsin" talebinde bulundu gelişme yaşandı mı? 

Bu iki isim için Almanya'dan adli yardım çerçevesinde iade talebinde bulunduk. Henüz resmi cevap gelmedi. Geçenlerde Almanya Büyükelçisi ziyaretime geldi, talebimizi yine ilettim. Elimizdeki son bilgi, Almanya'da olduklarına dair. 

Almanya'ya "siz sorgulayın" veya "ekip gönderelim orda sorgulansınlar" gibi bir talep iletildi mi? 

Almanya'dan, "Şurada" diye bir cevap gelmediği için bir şey söyleyemiyorum. Almanya, "İade etmiyoruz" da demedi. Adli yardım talebinin mahiyeti iade amaçlı. Mahkemelerden verilmiş yakalama kararları var ve biz bunların uygulanmasını istiyoruz. 

 

SABAH

Dogrudur
 // uykucu
Kayseri'den Boydak, Gaziantep'ten Nakipoglu kivirmaya basladigina gore sonu geldi demektir....
16 Kasım 2015 Pazartesi 09:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler