YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ'ye bir darbe de Pakistan'dan
Türkiye'de 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan FETÖ'nün Pakistan'daki faaliyetleri tartışma konusu oldu. Ülkede, FETÖ'ye ait okulların Türk hükümetine devredilmesi gündeme geldi.
FETÖ'ye bir darbe de Pakistan'dan
31 Temmuz 2016 / 23:13 Güncelleme: 31 Temmuz 2016 / 23:13

Pakistan'da 26 okul, kültür merkezi ve ticaret ağı bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) bu ülkedeki faaliyetleri tartışılırken, okulların Türk hükümetine devredilmesi gündeme geldi.

FETÖ OKULLARI AKTİF FAALİYET GÖSTERİYOR

Pakistan, FETÖ okullarının aktif biçimde faaliyet gösterdiği ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Söz konusu eğitim kurumları bünyesinde 11 binden fazla öğrenci ve bin 500 civarında eğitmen bulunuyor.

RUMİ FORUM'DAN GÜLEN'İN İSMİ KALDIRILMIŞTI

Pakistan’da 21 yıldır faaliyet gösteren FETÖ'nün başkent İslamabad'da “Rumi Forum” adı altında da bir kültür derneği mevcut. Rumi Forum'un geçtiğimiz hafta içerisinde web sitesinden Gülen’in ismini kaldırması dikkati çekti.

26 FETÖ OKULU TÜRK MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NA BAĞLANACAK

"Pak-Türk Uluslararası Okulları" olarak adlandırılan 26 FETÖ okulunun Türk Milli Eğitim Bakanlığına bağlanmasının da gündemde olduğu belirtiliyor.

Birkaç gün önce Türkiye’nin Pakistan Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, konuya ilişkin Pakistanlı basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Dost ülkelerin FETÖ’nün faaliyetlerine dair gerekli tedbirleri almaları” ifadesini kullanmıştı. 

Türk yetkililerin konuyu Pakistan makamlarına taşımasının ardından, Türkiye’nin talebi Pakistan Dışişleri Bakanlığında yankı bulmuş ve Pakistan Dışişleri Müsteşarı liderliğinde konu görüşülmüştü.

Türkiye, Pakistan’daki FETÖ okullarının kapatılması talebini 2014’te Pakistanlı üst düzey yetkililerle görüşmüş, Pakistan, özellikle bu yıl konuya ilişkin somut iş birliğine gitmişti.

Pakistan'daki okulları adına bir açıklama yayımlayan FETÖ ise “söz konusu okulların yasal sınırlar içerisinde ve herhangi bir örgüte mensubiyeti olmadan faaliyette bulunduğunu” iddia etti.

OKULLARIN KAPATILMASINA EN BÜYÜK ENGEL ÖĞRENCİ SAYISI

Pakistanlı yetkililerin söz konusu okulların yönetiminin FETÖ’den devralınıp Türk hükümeti yetkililerine devredilmesine sıcak baktığı belirtiliyor. Okulların kapatılmasının önündeki en büyük engelin ise öğrenci sayısının çokluğu olarak gösteriliyor.

ÇAVUŞOĞLU RESMİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 1-2 Ağustos Salı günü başkent İslamabad'a resmi ziyaret düzenlemesi bekleniyor. 

Pakistan Başbakanı’nın Dışişleri Danışmanı Sertaç Aziz ile bir görüşme gerçekleştirmesi planlanan Çavuşoğlu'nun, Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin başta olmak üzere Pakistanlı yetkililerle bir araya gelmesi öngörülüyor.

FETÖ'NÜN PAKİSTAN'DAKİ TİCARET AĞI

FETÖ’cü işadamlarının da Pakistan’da bir takım ticari faaliyetler yürüttüğü biliniyor. Pakistan’da FETÖ’ye destek olan yüzlerce şirketin TUSKON’a üyeliği bulunduğu belirtiliyor. 

Bazı kaynaklar, çeşitli sektörlerde milyarlarca Pakistan Rupisi yatırım yapan bu şirketlerin, ülkenin dört bir yanında faaliyet gösterdiğine işaret ediyor. 

TUSKON'un, merkez olarak Lahor kentindeki Pak-Türk İşadamları Derneğinin (PTBA) ofisini kullandığı iddia ediliyor.

Pakistan’da SEE TV adlı kanalın da FETÖ propagandası yaptığı belirtiliyor.


AA

ömer kardeşim sana katılıyorum..
 // atiker
trt ye erhan çelik hiçmi hiç yakışmıyor gülben daha düne kadar cb ve ak partiye muhalifti eleştiriyordu attığı tvitleri bizler yazsaydık ya içerde yada binlerce lira tazminata mahkum olurduk anlaşılır gibi değil taktik ne sözde muhalifleri yemleyim yanlarına aldıklarınımı sanıyorlar bir zamanlar paralelcilerde öyle sanılıyordu bir darbede ulusalcı solcular farklı kripto abd uşakları yapar aklamız başımızamı başka bir yeremi gelir o zaman anlarız eger anlayacak zamanımız nefesimiz olursa ....
01 Ağustos 2016 Pazartesi 11:42
 // Ömer
kutlu doğumları gayrimeşrulaştiran yahudi anlayışına, ülke bütünliği için Kutsal yürüyüşte canını feda edenlerin: Yel in dağdan birşey aşındırmayaçağını anladığında galiba çok geç kalınmış olacak. Sn.Erdoğan; Biz meydanlara vatan hainlerine methiyelet dizenleri bir yerlere getirin diye mi çıktık? Bir daha düşünün. Bu millet e.çelik için mi meydanlara indi.Hakkım var ise ki var Allah şahittir helal etmiyorum....
31 Temmuz 2016 23:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler