YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ'ye baskın: Bakanlık ve TRT'den isimler var
Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Başkentte belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.
FETÖ'ye baskın: Bakanlık ve TRT'den isimler var
05 Nisan 2016 / 11:31 Güncelleme: 07 Nisan 2017 / 14:49

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında Ankara'da düzenlenen operasyonda, hakkında gözaltı kararı bulunan 13 şüpheliden 11'i yakalandı. 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Başkentte belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda, FETÖ içerisinde aktif olarak faaliyet yürüttüğü belirtilen, hakkında gözaltı kararı bulunan 13 şüpheliden A.K, A.C, B.Ç, C.G, D.Ö, E.Ş, E.D, F. D, H.S, M.T ve T.T.Y yakalandı. 2 şüphelinin ise aranmasına devam ediliyor.

Gözaltına alınan şüphelilerden bazılarının Gençlik ve Spor Bakanlığında, bazılarının TRT'de çalıştığı, şüpheliler arasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğretmenlik yapan kişilerle iş adamı ve şirket danışmanının da bulunduğu belirtildi.

Soruşturmanın, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına 2014 yılında, "bazı kamu kurumunda çalışan kişilerin FETÖ/PDY örgütü adına para topladıkları, toplanan bu paraları da örgüte aktardıkları" yönünde gelen bir ihbar doğrultusunda mali şube ekiplerinin, şüphelilerin hesaplarını mercek altına almasıyla başladığı öğrenildi.

Şüphelilerin para transferleri

Şüpheliler arasında bulunan C.G isimli öğretmenin, 2011-2014 yılları arasında örgüte ait hesaplara toplam 72 bin 980 TL, D.Ö isimli öğretmenin ise 551 bin 18,5 TL para transfer ettiği belirlendi. Şüphelilerden Gençlik ve Spor Bakanlığında memur olan T.T.Y'nin 2006-2015 yılları arasında 779 bin 349,92 TL, A.K'nin 2011-2015 yılları arasında 444 bin 20,23 TL, öğretmen M.T'nin 2011-2015 yılları arasında 683 bin 882,83 TL, B.Ç'nin 2011-2015 yılları arasında 264 bin 127 TL, halen aranan M.A.G'nin ise 2011-2013 yılları arasında 93 bin 977 TL para transferi yaptığı, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları sonucunda tespit edildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin birçoğunun önceki yıllarda PDY ile bağlantılı okullarda ve şirketlerde çalıştıkları, daha sonra da Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda işe girdiği belirtildi.

Yapılan incelemelerde, şüphelilerin ev toplantılarından sonra birbirlerine "Abime hürmet ederim, abime saygılarımla, kasım-aralık ayları aidat, hizmetten alacağım vardı, maklube" gibi şifreli ifadelerle yüklü miktarda para gönderdikleri, toplanan paraları da örgüte aktardıkları tespit edildi.

TRT Genel Müdürlüğünde görevli şüphelilerin, TRT'de çalışanlardan ve sanat camiasından FETÖ/PDY adına para topladıkları, toplanan paralarla tiyatro gösterileri düzenleyerek FETÖ/PDY'ye ait Samanyolu Kolejleri ve Atlantik Eğitim Kurumlarında bu oyunları oynattıkları, tiyatro oyuncularını örgüt toplantılarına götürdükleri, Bank Asya'yı kurtarma planı olarak masum kişiler adına hesaplar açıp bu hesaplara FETÖ/PDY adına toplanan paraları yatırdıkları tespit edildi.

Futbolculardan da para toplamışlar

Şüphelilerin bazı futbolcuları da FETÖ/PDY'ye ait evlerde ve yurtlarda ağırladıkları, örgütün toplantılarına katılmaları yönünde baskı yaparak futbolculardan bağış, yardım, burs ve kurban parası adı altında para topladıkları belirtildi. Zaman gazetesi ve Sızıntı dergisine zorla abone yaptırdıkları, toplantılarda Fetullah Gülen'in kitaplarını okuyarak bu kitapları futbolculara sattıkları, bu şekilde örgüte gelir sağladıkları, deplasman maçlarından sonra futbolcuları o ilde bulunan FETÖ/PDY'nin yurtlarına ve okullarına götürerek bu okullar ve yurtlar için kendilerinden burs ve yardım adı altında para istedikleri, Amerika'daki örgüt lideri Fetullah Gülen'le, ünlü futbolcular dışındaki futbolcuları görüştürmedikleri, mağdurların ifadelerinde yer aldı.

 

AA

FETÖ
 // HASAN YÜCE
BURSA KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİNDEDE VAR BUNLARDAN...
05 Nisan 2016 Salı 14:35
bir el atın
 // zulfikar
gelin gardaşım gelin anadolunun mübarek şehrine gelin, belediye başk nından zaten paralel hakkında tek çıt yok, paralelin karargahlardan biri bu il. ...
05 Nisan 2016 Salı 12:30
 // Ömer
sayıştay'dan aym ne doldurulan paralelcilere öncülük eden haşim yine saçmalamış. sen değilmiydin mesai sonrası mahkemeyi gizli gizli buluşma mahfiline çeviren? M.E.B. Maliye,Kültür bak. ve sayıştay'da yuvalanan kripto paralelcilerin bir an önce temizlenmesi lazım. Sizdenmiş gibi görünme gibi dönekçe fıtrata sahip hainlere sakın kanmayın,acımayın......
05 Nisan 2016 11:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler