YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ/PDY'ye finansman soruşturmasında 22 kişi tutuklandı
FETÖ/PDY'ye finansman soruşturmasında 22 kişi tutuklandı
01 Haziran 2016 23:43
ABD'deki bir kuruluş aracılığıyla FETÖ/PDY'ye finansman sağladıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 30 kişiden 22'si tutuklandı.

Soruşturmayı yürüten Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Musa Yücel, ifadeler üzerinden yaptığı değerlendirme sonucunda, şüphelileri tutuklanmaları talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti.

Nöbetçi Ankara 6. Sulh Ceza Hakimi Savaş Şahinbay tarafından tekrar ifadeleri alınan zanlılardan 22'sinin tutuklanmasına karar verildi. Diğer 8 zanlı ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

SORUŞTURMANIN AYRINTILARI

Soruşturma, Mali Suçları Araştırma Kurulunun (MASAK), Pensilvanya merkezli bir kuruluşun, FETÖ/PDY'ye finansman sağladığına ilişkin raporunun savcılığa ulaşmasının ardından başlatıldı. 

Şüphelilerin gönderecekleri parayı denetime takılmaması için 10 bin dolar sınırının bir dolar altı olan 9 bin 999 dolar olarak aktardıkları belirtiliyor.

"Kar amacı gütmeyen kuruluş" görüntüsü altında faaliyet gösteren kuruluşun isminin de bizzat Fetullah Gülen tarafından konulduğu kaydediliyor.

Ağırlıklı olarak Bank Asya üzerinden para gönderilen kuruluşun, ABD'deki senato seçimlerine de kaynak aktardığı bildiriliyor.

Savcılığın talebiyle soruşturma kapsamında 46 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış, bunların 30'u dün gözaltına alınmıştı.

Türkiye'de olduğu sanılan 7 kişinin yanı sıra ABD'deki 9 kişi henüz yakalanamadı. ABD'deki firarilerden 7'sinin yönetici konumunda bulunduğu, 2'sinin ise finansman sağlayan kişiler olduğu öğrenildi.

 // Mardinde Paralel ve PKK için kermesler
Valilik kaynakları kullanılarak Mardin Kültür Sanat ve Turizm Dergisi'ni kimlerin yönettiği, kimleri ve kimlerin çalışmalarını ön plana çıkartarak kazanç sağladığı, odaklandıkları konularla ne mesajı verildiğine dikkat edilmeli. Mardin baştan sona ülkeyi satan ve satılığa çıkartan yerli ve yabancı düşmanlarla dolu....
03 Haziran 2016 09:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler