YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ/PDY operasyonları sürüyor
FETÖ/PDY operasyonları sürüyor
10 Mayıs 2016 12:48
Devlet içinde yapılanarak çıkarları doğrultusunda usulsüzlük, yasa dışı uygulama ve kumpas çalışmaları yürüten (FETÖ/PDY) yönelik Türkiye genelinde düzenlenen operasyonlarda 2014'ten bugüne kadar 3 bin 318 kişi gözaltına alındı.

Bunlardan 689'u tutuklandı, 18 ilde bin 447sanık hakkında ise dava açıldı. Hakkında çok sayıda yakalama kararı bulunan, 6 davada "1 numaralı sanık" olarak yargılanan Fetullah Gülen'in ABD'den iadesi için evrak hazırlandı.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, FETÖ/PDY, Ankara Emniyet Müdürlüğüne ait sivil plakalı otomobilin 16 Temmuz 2014'te bir polis memurunun evinin önünden çalınmasına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma sonucu 7 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede ilk kez yer aldı.

BİN 447 SANIK HAKKINDA DAVA AÇILDI

Bunun ardından Türkiye genelinde "Hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs", "devlet bürokrasisinde, emniyette ve yargıda yapılanmak", "örgüte yakın kişilerin kamu kurumlarına ve TSK'ya yerleşmesini, yükselmesini sağlamak ve buralardaki bazı personelin tasfiyesini yapmak", "örgüte finansman sağlamak", "çıkarları doğrultusunda siyasetçileri, askerleri, iş adamlarını, bürokratları, emniyet personelini, gazetecileri, akademisyenleri usulsüz ve yasa dışı dinlemek", "KPSS ve emniyet sınavları ile askeri sınavlarda usulsüzlük yapmak", "himmet adı altında para toplamak", "örgüte finansal destek sağlamak" gibi suçlamalarla başlatılan soruşturmaların ardından 18 ilde bin 447 sanık hakkında dava açıldı. Sanıklardan 186'sı halen tutuklu bulunuyor.

Gülen 6 davada sanık

Bu davalardan İstanbul, İzmir, Bursa ve Adana'daki 6'sında örgütün bir numaralı ismi Fetullah Gülen de sanık olarak yer aldı. 

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanması süren, FETÖ/PDY'nin "Selam Tevhid" soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik dava kapsamında firari sanıklar Fetullah Gülen ve Emre Uslu ile eski emniyet müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin aralarında bulunduğu 22'si tutuklu 80 sanık hakkında ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

FETÖ/PDY'nin "takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaptığı ve şüphelilere kumpas kurarak darbeye teşebbüs ettiği" iddiasıyla aralarında Fetullah Gülen ile eski Emniyet Müdürü Yakub Saygılı'nın da bulunduğu 7'si tutuklu 69 sanığın yargılandığı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki davada da Fetullah Gülen 1 numaralı sanık olarak yer aldı. İddianamede, Gülen'in "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs", "silahlı örgüt kurmak veya yönetmek" ve "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

FETÖ/PDY'nin, "Tahşiyecilere kumpas kurduğu" iddiasıyla Fetullah Gülen, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de aralarında bulunduğu 10'u tutuklu 33 sanığın yargılandığı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki davada da Gülen ve Karaca "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", diğer sanıklar ise "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçundan yargılanıyor.

İzmir'de "Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma davasında kumpas" kurulduğu iddiasıyla 25'i tutuklu 68 kişi hakkında 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Davada sanıklar hakkında "Silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, örgüt faaliyetleri kapsamında devlet ve ülkenin bütünlüğünü bozmak, hukuka aykırı kişisel verileri kaydetmek, iftira, resmi evrakta sahtecilik, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek ve yaymak, özel hayatın gizliliğini ihlal, suç delillerini yok etmek, gizlemek, değiştirmek ve suç uydurmak" gibi iddialara yer verilirken, firari sanık Fetullah Gülen'in ağırlaştırılmış müebbet hapsi ve 219 kez 11 ile 30 yıl arası hapsi isteniyor. 

Adana'da "vasfı üniversite alanı olan arazinin konut alanına çevrilerek, terör örgütü ile mensuplarına yüksek meblağlarda finansman sağlandığı, hiçbir faaliyette bulunulmamasına rağmen çeşitli ülkelere gidildiği ve masrafların belediyeye ödetildiği" iddialarıyla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davada, eski Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, eski Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan'ın arasında yer aldığı 16 kişiyle yargılanan Fetullah Gülen hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek"ten ağırlaştırılmış müebbet cezası talep ediliyor.

Bursa'da 2009'da Polis Akademisi Meslek Yüksekokulları Öğrenci Adaylığı Sınavı sorularının FETÖ/PDY tarafından çalındığını öne sürerek savcılığa suç duyurusunda bulunan kişinin telefonunun, bu örgüte bağlı polislerce "uyuşturucu ticareti yapmak" suçundan dinlemeye alındığı iddiasıyla yürütülen soruşturma da Fetullah Gülen, sanıklar arasında yer alıyor.

Örgütün bir numaralı ismi olan ve hakkında yakalama kararı bulunan Fetullah Gülen, 1999'dan beri ABD'de yaşıyor. Gülen'in yanı sıra haklarında yakalama kararı bulunan birçok sanık ve şüpheli de yurt dışında.

Gülen'in ABD'den iadesi istendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ/PDY davaları ve soruşturmalarında bir numaralı firari sanık olarak yer alan Fetullah Gülen'in 8 suçtan ABD'den iadesine ilişkin evrak hazırladı. 

Fetullah Gülen'in "nitelikli dolandırıcılık", "resmi belgede sahtecilik", "iftira", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "zimmet", "kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kaydedilmesi", "özel hayatın gizliliğini ihlal" ile "kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek" suçlarını işlediğine yer verilen belgede, "Şüpheli Fetullah Gülen'in kurup yönettiği cemaat; yargı, ordu, emniyet, bürokrasi içerisinde kadrolaşmıştır. Bu kadrolar dini istismar aracı olarak kullanmaktadır. Organizasyonu Fetullah Gülen yönetmektedir. Onun özel talimatları, yurt dışından özel kurye ile gelmektedir. Genel talimatları şifreli şekilde sohbet ve konuşma olarak yayınlanmaktadır. Ona bağlı örgüt üyeleri Türkiye'de her kurumda bulunmaktadır." ifadeleri yer aldı.

Operasyonlar mayısta da hız kesmedi

Devlet içinde yapılanarak çıkarları doğrultusunda usulsüzlük, yasa dışı uygulama ve kumpas çalışmaları yürüten FETÖ/PDY'ye yönelik aralıksız sürdürülen operasyonlarda, mayıs ayının ilk 9 gününde 172 kişi gözaltına alındı, bunlardan 60'ı cezaevine konuldu.

Mayıs ayında FETÖ/PDY'ye yönelik sürdürülen operasyonlarda, Erzurum merkezli 17 ilde gerçekleştirilen Doğu Anadolu yapılanması soruşturmada gözaltına alınan 60 kişiden 26'sı tutuklandı.

Kırşehir'de, daha önce kayyum atanan 3 şirketin ortakları, çalışanları ve şirketlere finans sağladıkları öne sürülen kişiler ile FETÖ'nün il yapılanmasına yönelik operasyonda 12 kişi gözaltına alındı, şüphelilerden 5'i tutuklandı.

Kırıkkale merkezli 3 ilde "terör örgütüne üye olma, haksız kazanç ve himmet adı altında para aktarma ve resmi belgede sahtecilik" suçlamasıyla gözaltına alınan 8 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İtiraz üzerine 7'si hakkında tutuklama kararı çıkarıldı, şüphelilerden 2'si yakalanarak cezaevine gönderildi. 

Isparta'da ise sahte sertifikalarla Süleyman Demirel Üniversitesine memur olarak aldırdığı iddiasıyla gözaltına alınan 10 personelden 4'ü, Kahramanmaraş merkezli operasyonda gözaltına alınan 23 kişiden 7'si, Ağrı merkezli operasyonda gözaltına alınan 5 kişiden 2'si, Antalya'daki operasyonda 3 kişi, Nevşehir'de 1 kişi, Aksaray'da 10 kişi tutuklandı.

Amasya merkezli 5 ildeki operasyonda "terör örgütüne üye olmak, örgüte finans sağlamak" suçlamalarıyla 42 kişi hakkında gözaltı kararı verildi, 22'si gözaltına alındı. Adana ve Mersin'deki operasyonlarda da 17 kişi gözaltına alındı.

Van'da örgüte aktarılmak üzere özel bir hastanenin hesabından çekilen 1 milyon 200 bin lira para ele geçirildi. Gözaltına alınan İ.K, serbest bırakıldı.

FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonların başladığı 2014'ten bu yana 3 bin 318 zanlı gözaltına alındı. Bunlardan 689'u tutuklanırken, itirazlar üzerine ya da yargılama süreçlerinde bunlardan bir bölümü serbest bırakıldı. 

Futbolda şike soruşturmasında kumpas iddiası

Nisan ayında "futbolda şike" soruşturmasında FETÖ/PDY'nin kumpas kurduğu gerekçesiyle yürütülen soruşturmada 46 kişi gözaltına alındı, tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 32 şüpheliden 12'si tutuklandı. Soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan avukat Cemalettin Mutlu ve polis memuru Lokman Yanık hakkında savcılığın talebi üzerine tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

KPSS Soruşturmasının ikinci iddianamesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 51 kişi hakkında hazırladığı ikinci iddianame, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. 

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede sanıklara, "FETÖ üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik ve kamu zararına dolandırıcılık" suçlamaları yöneltiliyor.

İddianamede, 2010 KPSS eğitim bilimleri, genel kültür ve genel yetenek alanlarındaki soruların sınavdan önce elde edilerek dağıtıldığının, jandarma kriminal, Emniyet Bilişim Uzmanlığı, TÜBİTAK raporları, şüpheli, şikayetçi ve tanık beyanlarına göre "kesin ve net" olduğu belirtildi. 

ÖSYM tarafından 10-11 Temmuz 2010'da yapılan, genel yetenek, genel kültür ve eğitim bilimleri alanlarından oluşan KPSS'de soruların çalınmasına ve sınava girenlere dağıtılmasına ilişkin soruşturma kapsamında ilk dava, 230 kişi hakkında 25 Aralık 2015'te açılmıştı.

Adliyedeki yapılanmaya dava açıldı

Öte yandan, İzmir'de "adliyede kadrolaşma ve fişleme" ile "bazı bilgilerin örgüte aktarılması" iddialarıyla ilgili FETÖ/PDY'ye yönelik hazırlanan 3'ü tutuklu 8 sanık hakkında "terör örgütü üyesi olmak, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" gibi suçlamalarla hazırlanan iddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler