YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ'nün yeni sığınağı o ülke oldu
ABD'de kan kaybeden Fetullahçı Terör Örgütü Almanya'ya sığındı. Zekeriya Öz gibi isimler buraya kaçarken Almanya'da FETÖ'nün merkezi olarak da Zaman ve Samanyolu TV'nin binaları kullanılıyor.
FETÖ'nün yeni sığınağı o ülke oldu
21 Kasım 2015 / 11:33 Güncelleme: 21 Kasım 2015 / 15:59

PKK ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin yıllarca sığınma yeri olarak kullandığı Almanya, artık Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni gözdesi.

 FETÖ'nün ABD'de gücünü kaybetmesi üzerine Türkiye'den kaçan üyeleri Almanya'yı tercih etmeye başladı. Almanya'da FETÖ'nün merkezi olarak Zaman ve Samanyolu'nun 18 bin metrekarelik binaları kullanılıyor. 

UCUZA KAPATTILAR 

Örgüte yakın kaynaklar, yıllardır PKK ve DHKP-C gibi terör örgütlerine verdiği destekle bilinen Almanya'nın, bu kez FETÖ'nün merkezi konumuna geldiğini belirtti.

FETÖ'ye bağlı medya kuruluşlarının Türkiye'deki yayın platformlarından çıkarılmasının ardından örgütün Almanya'da toplanması ve stüdyolarını buraya taşımasının da bunun bir göstergesi olduğu kaydedildi.

2001'e kadar Frankfurt yakınlarındaki Mörfelden Walldorf kasabasında ufak bir binada faaliyetlerini sürdüren Zaman gazetesi, 2004 yılında Offenbach kentinin bir zamanların en gösterişli yapılarından olan Polaroid binasını satın aldı. Ancak bu bina değeri onlarca kat daha fazla olmasına rağmen Zaman'a 2 milyon euroya satıldı.

Binayı bu kadar ucuza kapatmalarını mensuplarına "Gülen'in kerameti" diye pazarlayan FETÖ, 18 bin metrekarelik alanda, gazetenin yazı işlerinin yanı sıra Samanyolu, Ebru TV gibi kanalları da taşıdı. Daha sonra iflas eden Hürriyet International matbaasının baskı makinaları satın alan Zaman Grubu, baskı alanında da hızla büyüdü.

Örgüt şu an World Media Grup AG adı altında faaliyetlerini sürdürüyor. Bu merkezde çalışan yabancılara 6-10 bin euro arası ücret ödenirken örgüte bağlı elemanlarsa 500 euro maaş verilerek sömürülmeye devam ediliyor. Şirkette güvenlik elemanının maaşının bile 2 bin euro olduğu kaydediliyor. 2012'de haber merkezini Berlin'e taşıyan gazetenin baskısı ise hâlâ Offenbach'taki bu tesislerde gerçekleştiriliyor. 

ALMAN İSTİHBARATI DEVREDE 

Gözünü Almanya'ya diken FETÖ'nün Almanya Federal Haber Alma Teşkilatı (BND) ile anlaştığı da iddialar arasında. 10 yıl öncesine kadar Almanya'da hiçbir varlık gösteremeyen FETÖ'nün son dönemde büyük medya binalarını yok fiyatına satın alması, ülke genelinde 20'yi aşkın okula sahip olması bu iddiaları güçlendiren gelişmeler.

Örgüte yakın kaynaklar World Media Grup'ta BDN ajanlarının ve Yeşiller Partisi üyelerinin cirit attığını, Türkiye'den kaçan ve Zekeriye Öz'ün de aralarında bulunduğu savcıların da BND ajanlarının korumasında gezdiklerini belirtiyorlar. 

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler