YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ'nün MHP planları gerçekleşseydi Türkiye siyaseti çıkmaza girebilirdi!
FETÖ'nün Türkiye siyasetini planları çerçevesinde şekillendirmeye çalıştığına dikkat çeken Seyfettin Erol, özellikle MHP'de operasyonların gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkacak tehlikelere dikkat çekti.
FETÖ'nün MHP planları gerçekleşseydi Türkiye siyaseti çıkmaza girebilirdi!
30 Ağustos 2016 / 03:13 Güncelleme: 30 Ağustos 2016 / 08:02

Kanal A'da yayınlanan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünü yaptığı, gazeteci yazar Celal Kazdağlı ve Tamer Korkmaz'ın daimi konuk olduğu 'Sivil Düşünce' programına konuk olan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Seyfettin Erol, dün Devlet Bahçeli'nin MHP içerisine FETÖ'nün sızmaya çalışma sürecine ilişkin açıklamaları yapmasının ardından bu konuşmayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

İşte Prof. Dr. M. Seyfettin Erol'un konuşmasından önemli satırbaşları:

TÜRKİYE'Yİ SİYASETEN DÖNÜŞTÜRMEYE ÇALIŞMIŞLAR!

Devlet Bahçeli'nin açıklamalarına baktığımızda görüyoruz ki aslında çok büyük bir hikaye yazılmış ve okunmuş.

Burada Türkiye'yi siyaseten dönüştürmenin bir takım çabaları var. Bu bağlamda da bir anlamda yumuşak güç olarak sahaya sürülen 'cemaat' üzerinden nasıl Türkiye'de bir takım aydın, akademisyen gibi kesimlerin dönüştürülmesi bir takım araçlar üzerinden söz konusuysa, öyle görünüyor ki, Sivil Toplum Örgütleri veya siyasi partiler üzerinden de böyle bir dönüştürme başlamış. 

MHP'DEKİ BİR OPERASYON TÜRKİYE SİYASETİNİ DEĞİŞTİREBİLİRDİ!

Bu siyaseten dönüştürme çabasının temel omurgasını oluşturan 2 parti var. Bir tanesi köklü bir parti olarak CHP -ki o operasyonda başarılı oluyorlar, onu görüyoruz. İkincisi ise milliyetçi ve muhafazakar yönüyle.

Eğer bunu dönüştürmüş olsalardı çok büyük ihtimalle Türkiye'deki siyasetin rengi de büyük ölçüde değişmiş olurdu. 

MHP'deki bir operasyon sadece MHP'yi değil, Türkiye'deki siyasetin şeklini de büyük ölçüde çevirebilirdi. Gördüğüm kadarıyla 10 ismi feda etmek suretiyle Devlet Bahçeli önemli bir duruş sergiledi. 

'CEMAAT' YEŞİL KUŞAK PROJESİ'NİN ÖNEMLİ BİR PARÇASIYDI!

Türkiye 'Yeşil Kuşak Projesi'nin önemli bir parçasıydı. 'Cemaat'e de baktığımızda Yeşil Kuşak Projesi'nin bir parçası olduğunu görüyoruz. Yeşil Kuşak, Sovyetler'i çevrelemeye yönelikti ama zaman içerisinde öyle bir dönüşüme uğradı ki burada Türkiye'yi kuşatma ve dönüştürme projesinin bir parçası haline getirildi.

Yeşil Kuşak'ta üstlenilen rolde ciddi bir değişiklik görülüyor. 

1980'li yılların sonunda yayınlanan bir kitap var. Adı 'Radikal Sistemci Örgütler.' Burada sisteme tehdit olarak çekilen örgütlerin sistemin içerisine çekilerek, sistemin bir parçası haline getirilmesi ve kullanılması söz konusu.

Cemaatin 'Yeşil Kuşak Projesi'yle sistemin bir parçası haline getirilmesi küreselleştirilmesiyle birlikte millilik vasfından uzaklaştırılması ve buna yönelik olarak birtakım operasyonların parçası olması söz konusu. 

TEHLİKE, 'CEMAAT'İN KÜRESELLEŞMEYE BAŞLAMASIYLA ORTAYA ÇIKIYOR

Sayın Bahçeli'nin ifade ettiği, 'Siz çok güzel birtakım hizmetlerle başladınız ama daha sonra birtakım eylemlerinizle bunlara da zarar verdiniz' diyor. 

Burada asıl kırılma noktası, cemaatin küreselleşmesiyle ilgili. Soğuk Savaş'ın bitmesiyle birlikte cemaatin o yerel ve daha içeriye bakan yönünden küresel sistemin bir parçası haline gelmesi ve oraya hizmeti ortaya çıkıyor.

Bunu nerelerde gördük? Muhtelemen Sayın Bahçeli şunu söylemeye çalıştı. Mesela Ermeni sorununda Ermeni tezlerini destekler nitelikte birtakım içeride yayınlar vardı. Belirli bir süre sonra ABD ve İsrail'i özellikle eleştiremez hale gelmiştik. 

BAHÇELİ, FETÖ'NÜN TÜRKİYE'Yİ DÖNÜŞTÜRME SÜRECİNE HER ZAMAN KARŞI ÇIKMIŞTIR

Sayın Bahçeli'nin konuşmasından anladıklarımız, bir İslamcı kimliği olan bir 'cemaat' üzerinden toplumu ikna etme ve dönüştürme projesi olarak lanse edildiği ama kendisinin bu konuda bütün bu sürecin gidişatı noktasında farkında olduğu ve buna müsaade etmeyeceğini ifade etmiştir.

15 TEMMUZ'DA ÜLKÜCÜLER ÖNEMLİ BİR DURUŞ SERGİLEDİ

Devlet Bahçeli'yi biz şöyle tanıdık. Ülkücüleri sokaktan çeken ve ülkede herhangi bir şekilde sokak çatışması ve iç istikrarsızlık istemeyen bir lider olarak tanıdık.

Anlaşılan o ki Bahçeli'nin 2009'da verdiği mesaj, cemaatin ve ülkenin gidişatı noktasında çok ciddi bir tehdit algısı içerisinde ve bu algıya yönelik olarak çok ciddi bir şekilde ülkücü gençlik üzerinden onları uyarması söz konusu. 

Oysa 2009'a kadar biz  Bahçelinin ülkücü gençliği bu tehditlere sokaklara sevkedeceği ve ülkücü gençlik üzerinden böyle bir tehlikeyi bertaraf edeceğine yönelik daha başka bir açıklamasını duymamıştık. 

15 Temmuz'da aksine ülkücüler aksine sokaklara meydanlara çıktılar ve önemli bir duruş sergilediler.

Devlet Bahçeli keşke bu açıklamayı daha önce yapsaydı. Çünkü bir çok şey konuşuldu MHP hakkında. Ama Sayın Bahçeli bu konudaki ifadesini önceden açıklasaydı bu mücadele daha iyi sürdürülebilirdi. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

ama usanmadılar,hala operasyona devam ediyorlar.
 // hursit dilaver
7 haziran seçiminin hemen ertesinde genel bşk yard.zuhal haımı amerikan sefaret ve konsolosluğundan bir heyet gelip ziyaret etti. istanbulda tabi..bu konuda dikkat edin,başka bir haber yapılmadı.herkes özellikle sustu.demek amerika MHPnin şu yüzde 60lık bloka girmesini istedi.bu sayın başkana iletildi ve o akşamdan itibaren bahçeli HER TEKLİFE HAYIR DEDİ.BAŞBAKANLIĞA BİLE..ABDcilik, CHPnin ve HDPnin ruhuna girmiş ama MHPye girememişti.TÜRKİYE İLK KURTULUŞU O ZAMAN YAPTI.MHPyi devşiremiyecekler...
30 Ağustos 2016 Salı 14:49
OPERASYONEL MAŞALARA KELEPÇE TAKILSIN
 // KASTAMONULU
BU OPERASYONEL MAŞALARA KELEPÇE TAKILMASINI HARARETLE BEKLİYORUZ,O HANİ BEN BAŞBAKAN OLACAGIM DİYEN Bİ ZİLLİ VARDI YANDAN ÇARKLI ZİLLİ NERDE O GÖRÜNMÜYOR 15 TEMMUZDAN BERİ !!!...
30 Ağustos 2016 Salı 14:12
Tesbitler çok isâbetli
 // Rasim DUMAN
Bilhassa son bir senedir muhterem Devlet BAHÇELİ'nin FETÖ-KARTEL Medyası tarafından acımasızca, haksızca ve ahlâksızca eleştirilmesi, mayıs ve haziran aylarında da muhalifler tarafından MHP yönetiminin âdetâ "zorla" elegeçirilmeye çalışılması, pek çok şeyi isbât ediyor. 15 Temmuzun akim kalmasında Devlet BAHÇELİ'nin ve MHP'li kardeşlerimizin çok büyük rollleri ve hizmetleri olmuştur. Cenâb-ı ALLAH (C.C.) hepsinden râzı olsun....
30 Ağustos 2016 Salı 06:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler