YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ'nün izleri silahlı kuvvetlerden siliniyor
FETÖ tarafından 15 Temmuz'da gerçekleştirilen başarısız darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalarda, FETÖ ile iltisakı veya irtibatı olan 3 bin 725 Türk Silahlı Kuvvetler personeli ihraç edildi.
FETÖ'nün izleri silahlı kuvvetlerden siliniyor
21 Ağustos 2016 / 17:17 Güncelleme: 21 Ağustos 2016 / 17:21

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) 3 bin 725 personel ihraç edilirken, bunların arasında 2 orgeneral, 9 korgeneral, 26 tümgeneral, 4 tümamiral, 91 tuğgeneral, 28 tuğamiral, 2 bin 195 subay ile 774 astsubay da yer aldı. Kimlikleri belirlenen firari durumdaki 9'u general ve amiral 137 askerin yakalanmasına yönelik çalışmalar ise sürüyor.

3 BİN 725 FETÖ'CÜ ASKERİN TSK İLE BAĞI KESİLDİ

Edinilen bilgiye göre, olağanüstü hal kapsamında yayımlanan kanun hükmünde kararnamelerle milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen FETÖ'ye aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olan 3 bin 725 personelin TSK ile bağı kesildi.

Buna göre, 27 Temmuz'daki 668 sayılı kanun hükmünde kararnamede Kara Kuvvetleri Komutanlığında 87 general, 726 subay, 256 astsubay, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 32 amiral, 59 subay, 63 astsubay, Hava Kuvvetleri Komutanlığında 30 general, 314 subay, 117 astsubay olmak üzere bin 684 asker, TSK'dan çıkarıldı. 

Bunların arasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk, 2. Ordu Komutanı Adem Huduti de yer alıyor.

s-006.jpg

"EN YAKINDAKİ" İSİMLERE İHRAÇ

669 sayılı kanun hükmünde kararnameyle de Türk Silahlı Kuvvetlerinde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fetullahçı Terör Örgütü'ne aidiyeti, iltisakı veya irtibatı bulunan bin 389 askeri personel TSK'dan ihraç edildi. 

Bunların arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başyaveri Albay Ali Yazıcı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın emir subayı Yarbay Levent Türkkan ile başdanışmanı Albay Orhan Yıkılkan, eski özel kalem müdürü Albay Ramazan Gözel ile Milli Savunma Bakanı Işık'ın özel kalem müdürü Albay Tevfik Gök de bulundu.

2 ORGENERAL, 9 KORGENERAL

Diğer kanun hükmünde kararnamelerle TSK'daki ihraç edilenlerin sayısı 3 bin 725'e ulaştı.

Kara, deniz, hava ve jandarma genel komutanlığında 2 orgeneral, 9 korgeneral, 26 tümgeneral, 4 tümamiral, 91 tuğgeneral, 28 tuğamiral, 2 bin 195 subay, 774 astsubay ile 56 uzman çavuş Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edildi. Sahil Güvenlik Komutanlığındaki ihraçlar da eklenince toplam sayı 3 bin 725 oldu.

FİRARİ ASKERLER DE ŞÜPHELİ LİSTESİNDE

FETÖ'ye yönelik yürütülen soruşturmalar ve açılan davalar sebebiyle firar eden şüphelilerin arasında askerler de yer aldı.

Firar eden asker sayısı 137 olurken bunların 9'unu general ve amiraller oluşturdu. Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edilen firari general ve amirallerin isimleri şöyle:

"Tümamiral Zeki Uğurlu, Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit, Tuğgeneral Ali Kalyoncu, Tuğamiral Ayhan Bay, Tuğamiral Nazmi Ekici, Tuğamiral İrfan Arabacı, Tuğamiral Ali Suat Aktürk, Tuğamiral Hayrettin İmren ve Tuğgeneral Mehmet Zeki Kıralp."

BOTLA KAÇTILAR

Firar eden amirallerin arasındaki eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, eski Kuzey Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay ve eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici darbe girişimi sırasında Donanma Komutanı Veysel Kösele'yi Yavuz Fırkateyni'nde alıkoyan askerleri komuta etmişti. 

Söz konusu isimler darbe girişiminin başarısız olmasının ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait botla kaçmış, İzmit'te iskeleye çıktıktan sonra ise kendilerini bekleyen araçla firar etmişti.

Firar eden amirallerin arasında bulunan Tuğamiral İrfan Arabacı'nın da yetki alanında olmamasına rağmen darbe girişiminin olduğu gece karargahtaki harekat merkezine inip, gemilerin denize açılmaları emir mesajını, ilgili yerlere gönderilmesi talimatını verdiği belirtildi.

TANKLARI ŞEHRE GÖNDERME EMRİNİ VERDİ

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında hazırlanan atama listesi kapsamında 28. Mekanize Tugay Komutanlığına atandığı belirtilen Tuğgeneral Ali Kalyoncu darbe girişiminin olduğu gece tugaya geldi. 

Kalyoncu'nun tank ve zırhlı araçları Ankara merkeze gönderme emrini verdiği belirtildi. Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından Kalyoncu firar eden subayların arasında yer aldı.

İzmir'deki "askeri casusluk soruşturması"ndaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin inceleme ve elde edilen belgeler doğrultusunda "FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki yapılanması"na yönelik soruşturma başlatmıştı. 

Haklarında yakalama kararı çıkarılan Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu ve Tuğamiral Ali Suat Aktürk'ün ifadeleri alınamamıştı.

ABD'DEN SIĞINMA TALEP ETTİ

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihracına karar verilenlerin arasında yer alan eski Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu, ABD'den sığınma talep etti.

ABD'nin Virginia eyaletindeki NATO karargahında görevli Uğurlu, darbe girişiminin ardından Türkiye'ye dönmeyerek Amerikan makamlarından sığınma istedi. Norfolk'taki NATO üssünde görev yapan firari Uğurlu'nun 22 Temmuz'da görev yerinden ayrıldığı, bir daha kendisinden haber alınamadığı öğrenildi.

Darbe girişimi sırasında İstanbul'da tankları harekete geçiren eski 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit ile GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Dahiliye Bölüm Başkanı Tuğgeneral Mehmet Zeki Kıralp da firari askerler arasında bulunuyor.

PATATES
 // ARSLAN
SENİ KIZARTIRIM ÜSTÜNE DE KETÇAP DÖKER SERVİS EDERİM MİLLETE...

DİKKAT FETÖ ÇIKABİLİR GİZLİLİK PROTOKOLÜ GEREĞİ ARTIK FETOCULAR ERDOĞANCI OLDU....

ERDOĞANA TOZ KONDURMAYANLARA DİKKAT EDELİM...

FETOCULARIN HÜNERİ DECCALİYET DEĞİLMİYDİ O HALDE ONLARA ALDANMAK ÇOK KOLAY DİKKATLİ OLUNMASI LAZIM.......
22 Ağustos 2016 Pazartesi 00:37
PATATES KIZARTIRIM SENİ
 // ARSLAN
Ama yağda kızartmam utandırarak kızartırım fetocular artık erdoğancı oldu haberin yok mu?

Zaten Erdoğan hükümeti fetocuları getirdi bela etti başımıza şimdi yabancılık çekmezler......

...
22 Ağustos 2016 Pazartesi 00:14
 // patates
Kendini Arslan aynasında gören kedi yavrusu. Sizler nasilsaziz öyle yönetilirsiniz. Yani az yalan şöyle. Pensilvanya daki başinizdaki Fetö Hocaniz size az yalan söylesin. Fitne çıkaratacaksan başka kapıya. Burası Kanalahaber dogru insanlarin dogru haber yazan yazarların kanalı. Doğruya sizin kanal kapandı yazık soluğu burada aldın ama olsun bakarsın dürüst insanların yanında sende belki nasiplenir. Hain olmaktan cikarsin...
21 Ağustos 2016 22:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler