YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ'nün 138 telekulakçısı hesap verecek
FETÖ'nün 138 telekulakçısı hesap verecek
22 Nisan 2016 07:08
Devlet içindeki Paralel yapılanmaya engel olanları tasfiye etmek ve örgüte finansal kaynak sağlamak amacıyla 402 kişiyi usulsüz dinleyen 138 istihbaratçıya dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında siyasetçi, üst düzey bürokrat, iş adamı, gazeteci, emniyet ve yüksek yargı mensubu ile askerlerin bulunduğu 402 ismi 2007-2009 yıllarında terör örgütleriyle irtibatlıymış gibi göstererek başka isimler üzerinden usulsüz şekilde dinleyen FETÖ’nün 138 tele kulakçı polisiyle ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Hazırlanan iddianamede şüphelilerin, FETÖ’nün hukuk dışı amaç ve çıkarları doğrultusunda faaliyet gösterdiği belirtilerek, özgür iradeleriyle değil üst akıl tarafından yönetilen örgütün talimatıyla usulsüz dinlemeleri gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

Dinlemedeki amacın ise “Kadrolaşmalarına engel olan ve olabilecek kişileri tasfiye etmek. Örgüte finansal kaynak sağlanmasında kendisine karşı çıkacak kişiler üzerinde baskı kurmak, devlet imkanlarının örgüt lehine kullanılmasını sağlamak.

Siyasi yapı ve organizasyonları, örgütün hedefleri doğrultusunda dizayn etmek suretiyle örgüt menfaatleri lehine karar alınmasını sağlayarak bu yöntemlerle kamu bürokrasisini ve yönetimini ele geçirmek” olduğu kaydedildi.

İddianamede adı geçen şüphelilerden 39’u firari olduğundan haklarında yakalama kararı çıkarıldı.

CASUSLUK YAPTILAR

Örgütün yurtdışındaki faaliyetlerine destek sağlamak amacıyla yabancı istihbarat servislerinin ilgisini çekecek bilgilere ulaşmayı amaçladığına dikkat çekilen iddianamede, örgüt kadrolarına istihdam sağlayabilmek amacıyla çeşitli üniversiteler, özel okullar, yurtlar, dershaneler açıldığı inşa edildiği ve bu kurumlar için devlete ait arazilerin hibe usulüyle elde edilebilmesi, teşvik ve hibe alınabilmesi için ilin vali, belediye başkanı gibi üst düzey yöneticilerinin dinlenildiği de belirtildi.

 Yasa dışı dinlemelerin organizeli şekilde yapıldığına yer verilen iddianamede; FETÖ’nün, siyasete yön vermek için AK Parti, CHP ve MHP’nin yanı sıra DYP ile BBP’den kritik isimleri de takibe aldığı belirtildi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler