YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ'den şok talimat! Etkin pişmanlıktan yararlanmasınlar diye...
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Kırşehir'de FETÖ'ye yönelik başlatılan soruşturmalar kapsamında tutuklanan bir polisin evinde yapılan aramada bulunan yazılı talimatta FETÖ, çözülmeyi önlemek için üyelerini uyarmış.
FETÖ'den şok talimat! Etkin pişmanlıktan yararlanmasınlar diye...
31 Ağustos 2016 / 15:43 Güncelleme: 31 Ağustos 2016 / 15:44

Kırşehir'de FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan polisin evinde yapılan aramada FETÖ'ye yazılı talimat bulundu. FETÖ, çözülmeyi önlemek için üyelerini "etkin pişmanlığa" karşı uyarmış.

Kırşehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan polisin evinde, örgüt üyelerinin gözaltına alınmaları durumunda etkin pişmanlıktan yararlanmalarını önlemek için hazırlanmış yazılı talimat bulundu.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, Kırşehir merkezli 11 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan polis memuru Bülent Şimşek'in evinde yapılan aramada, el yazısıyla hazırlanmış "etkin pişmanlık blöfü" talimatları ele geçirildi.

ÖRGÜT ÜYESİ POLİSLERE AKTARDI

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Hukuk İşleri Servisi'nde çalıştığı ve yaklaşık 7 ay önce farklı isimlerle sosyal medya hesapları açarak FETÖ adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret etmek suçundan meslekten ihraç edildiği öğrenilen Şimşek'in, dinleme ya da teknik takip yapılamaması için elektronik aletler kullanmadan, kendisine üst düzey "imamlardan" yazılı olarak gönderildiğini söylediği talimatları, örgüt üyesi polislere aktardığı belirlendi.

ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANMASINLAR DİYE...

Örgüt üyelerinin gözaltına alınmaları durumunda etkin pişmanlık uygulamasından yararlanmasını önlemek ve örgüt yapısının çözülmesini engellemek için üyelerine yönelik hazırladığı anlaşılan talimatta şu ifadeler yer alıyor: "Gözaltına alındığı ya da ifade verilmesi istendiği takdirde, öğretmen ya da iş adamlarının daha önceki polis sorgularında yardımcı oldukları, bilgi ve evrak desteği sağladıkları söylenirse ve bu şekilde destek ile etkin pişmanlıktan faydalanabileceği durumuna kesinlikle inanılmamalı, böyle bir durum söz konusu değildir.

ETKİN PİŞMANLIĞA İNANMAYIN

Emniyette kendilerine teklif edilecek olan etkin pişmanlık teklifine kesinlikle inanmamaları gereklidir, bize yapılmak istenilen bir blöftür. 

(Örgütün yapısı veya işleyişi, kendilerinden kimin sorumlu olduğu, kimlerden sorumlu oldukları) gibi sorular sorulursa bu konularda kesinlikle konuşulmamalı, herhangi bir örgüte bağlı olmadığı söylenmelidir. Bu sorular tamamen blöftür. 

SUÇLARIN TAMAMINI İNKAR EDİN

-Kendiniz, aileniz, akrabalarınızla ilgili kimseye bir şey anlatmayın. Konuşulan her kelimeye ve cümleye dikkat edin. 

Gözaltına alınma durumu olduğu takdirde verilen her ifade aynı olmalı, sizlere isnat edilen suçların tamamı inkar edilmeli, tüm sorulara aynı şekilde cevap verilmelidir.

-Emniyette teklif edilecek olan etkin pişmanlığın bizim için bir blöf olduğu unutularak inanılırsa, kendinize ve hepimize çok büyük zararı olacaktır. 

Sorgu öncesinde ya da sorgu sırasında hakim, savcı veya polisin herhangi bir teklifi kabul edilmemeli, kısa, detaysız ve aynı cümleler kullanılmalı, ailenize, akrabalarınıza, yakınlarınıza yardımcı olunacak denilerek yardım etmek istediklerini söylediklerinde inanılmamalı, etkin pişmanlığın bir blöf olduğu, amaçlarının bilgi almaya çalışmak olduğu unutulmamalı.

ETKİN PİŞMANLIK BİR BLÖF

- Eğer sorguda pişmanlıktan yararlanarak serbest kalınacağı ya da daha az ceza alınacağı şeklinde ısrar edilirse, hiçbir şekilde etkin pişmanlık yasasından yararlanılmayacağı, bunun kendilerini kandırmaya yönelik bir blöf olduğu unutulmamalı.

SİZİ KANDIRACAKLAR

Sorguda, kendisine hangi kanuna göre sorgulama yapıldığı, hiçbir suç işlemediğini, ellerinde delil olmadığını bilmeli ve kesinlikle avukatını istemelidir. 

Diğer gözaltında bulunanların yardımcı olduğunu, herkesin etkin pişmanlıktan faydalandığını söylediklerinde ise inanılmaması, böyle bir şeyi yapmayacağı, bunun da tamamen kandırmaya yönelik bir blöf olduğu unutulmamalıdır." Soruşturma kapsamında Şimşek'in, bu talimatları kimlere ulaştırdığı araştırılıyor.

katiller
 // hakan
sizi katil vatan hainleri siz nasıl kitapsizlarsiniz Allah sizleri tarumar etsin senide felç etsin feto inşaallah....
31 Ağustos 2016 21:30
delil çok, senden çook şey öğrendik yahu..
 // hursit dilaver
biz balyoz davasından tecrübeliyiz efendi. delil mi dedin. ne deliller çıkartırız sana da apışıp kalırsın. dedik ya ergenekondan, balyozdan falan çoook tecrübeliyiz.delil bulmak bizim işimiz.yahu sadece şu tvlere çıkan kızcağızın delilleri görünce titrek sesiyle şaşkınlığı yeter.yer döşemesi altından çıkan deliller yeter. bize delil deme, çoook delil buluruz da seni de amerikadan postalarlar.. sonra bir yerlerin de açık kalıverir. git swn kendini kurtar akıllı....
31 Ağustos 2016 Çarşamba 16:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler