YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ’den şantaj ve tehditle ‘himmet’
FETÖ’den şantaj ve tehditle ‘himmet’
04 Eylül 2016 10:08
Darbe girişiminin ardından FETÖ ile ilgili hız kazanan soruşturmalarda, örgütün vatandaştan ‘himmet’ adı altında para toplarken, şantaj ve tehditlere başvurduğu ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ’ye himmet adı altında para toplayan 16 kişi hakkında başlattığı soruşturmada örgütün şikayetçi S.P.’ye ‘emniyet müdürlüğünde bir dosyan var, bu dosyadan zarar görmek istemiyorsan cemaate yardım edeceksin” diye şantaj yaptığı ortaya çıktı. Hazırlanan iddianamede, S.P.’nin, ‘Serkan ve Sadık adlı kişiler işyerime gelerek her biri 3 bin TL olan 50 adet burs yazdılar. Toplamda 150 bin TL para istediler” ifadeleri yer aldı.

MİLYONLARCA LİRA

Bu çerçevede başlatılan soruşturmada, FETÖ üyesi Hasan Hüseyin Zedef’in hesaplarında yapılan incelemede, Asya Katılım Bankası’nda bulunan hesaplarına 2011-2015 yılları arasında, toplam 966 bin 426 TL tutarında havale geldiği, bunun 257 bin 684 TL’sinin 62 kişi tarafından gönderildiği belirlendi.

Aynı dönemde Zedef tarafından yapılan havale tutarının ise 2 milyon 512 bin 193 TL olduğu ve bunun 2 milyon 111 bin 356 TL’sinin Başkent Eğit. Yay. ve Tic. A.Ş. hesaplarına aktarıldığı tespit edildi. FETÖ üyelerinin toplanan paraları şirinler (küçük miktarlar) yöntemi uygulayarak örgüt adına hizmet eden vakıf ve dernek gibi kuruluşlara, büyük kısmının ise ABD’de bulunan şirketlere aktarıldığı ortaya çıktı. 

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler