YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ'cü askeri ateşeler İtalya'ya kaçmış
FETÖ'cü askeri ateşeler İtalya'ya kaçmış
11 Ağustos 2016 13:00
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, kayıp oldukları düşünülen Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği'nde görevli iki Türk askeri ataşenin, feribotla İtalya'ya hareket ettiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, darbe girişiminden sonra bazı ataşelerin büyükelçilere yönetimin kendilerinde olduğunu söylediklerini aktardı. Çavuşoğlu, Yunanistan'daki iki ataşenin de aileleriyle birlikte feribotla İtalya'ya hareket ettiklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında Funda Görey'in sorularını yanıtladı.

Bakan Çavuşoğlu, Rusya ile girilen yeni dönem ve Fethullah Gülen'in iadesi konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Dışişleri Bakanı, kayıp oldukları düşünülen Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği'nde görevli iki Türk askeri ataşenin ise, feribotla İtalya'ya hareket ettiğini açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu'na yöneltilen sorular ve alınan yanıtlar şöyle;

Rusya ziyareti ile başlamak anlamlı olur diye düşünüyorum. Ziyareti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ziyaret son derece başarılıydı. Samimi ortamda tüm konuları konuşma imkanımız oldu. İlk adımı dün akşam attık, 3'lü mekanizmayı yürütecek arkadaşları St. Petersburg'a gönderdik. Charter seferleri de başlayacak. Uçak düşürme hadisesinden önce ilişkilerimiz iyiydi. Bu süreçte halkta batıya güven azaldı.

Nasıl bir yöntem kullanacak yeni mekanizma? 

Bu diyaloğun ikili ilişkilerin daha sağlıklı yürümesine katkısı olur.

SURİYE SINIRINDAKİ ÖNLEMLER

Angajman kurallarımızı NATO'yla uyumlu hale getirdik. Angajman kuralları herkes için geçerli.

IŞİD'LE MÜCADELE 

DAEŞ'e karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Uçaklarımızla operasyonlara aktif olarak katılacağız.

"BÜYÜKELÇİLERE ARTIK YÖNETİMİN KENDİLERİNDE OLDUĞUNU BİLDİRMİŞLER"

Yunanistan'da ve Ürdün'deki askeri ataşelerden haber alınamadığı yönünde haberler var.

Darbe girişimi akşamı bazı ataşeler büyükelçilere bildirimde bulunup, artık yönetimin kendilerinde olduğunu bildirmişlerdir. Kuveyt askeri ataşesi Suudi Arabistan üzerinden kaçmak istedi. Aynı şekilde Afganistan'da kuvvetlerimiz var. Buradaki iki tuğgeneral Dubai'ye gitti bunlara geri dön çağrısında bulunuldu. Birleşik Arap Emirlikleri bunları yakaladı Türkiye'ye teslim ettiler.

''YUNANİSTAN'DAKİ İKİ ATAŞE AİLELERİYLE İTALYA'YA DOĞRU HAREKET ETMİŞLER''

Bizim diplomatlar arasında da kaçanlar oldu. Bangladeş'teki 2 tane memur New York'a kaçmış. Bunlar zaten karı-koca. Yine Kazan'daki bir memur Moskova üzerinden Japonya'ya kaçmıştı. Dün itibariyle ilk geri dön çağrısında bulunduğumuz kişiler için süre doldu. Gelmeyenler için yasal işlemleri yapacağız. İlk aşamada zaten 88 kişinin ilişiğini kesmiştik.
Yunanistan'daki iki ataşe Deniz Ataşesi Albay Halis Tunç ve Silahlı Kuvvetler Ataşesi Kurmay Albay İlhan Yaşıtlı'nın 6 Ağustos Cuma'yı Cumartesi'ye bağlayan gece özel araçlarıyla ve aileleriyle feribotla İtalya'ya doğru hareket etmişler. Halis Tunç'un kardeşi Hollanda'da yaşıyor. Hollanda'ya kaçmış olma ihtimalini değerlendiriyoruz.

GÜLEN'İN İADESİ

ABD'den beklentimiz FETO'yu Türkiye'ye iade etmesi. ABD Adalet Bakanlığı'ndan bir heyet geliyor. Daha sonra üst düzey ziyaret bekliyoruz. Daha sonra Adalet Bakanı ile birlikte ABD'ye giderek tekrar bu talebi yenileyeceğiz.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler