YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ 'şefkat tokadı' ile tehdit etmiş
FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan bazı emniyet mensuplarının verdiği ifadelerde FETÖ'nün, örgütten ayrılmak isteyenleri "şefkat tokadı" adı altında oluşturduğu inanç mekanizmasıyla tehdit ettiği ortaya çıktı.
FETÖ 'şefkat tokadı' ile tehdit etmiş
05 Eylül 2016 / 19:05 Güncelleme: 05 Eylül 2016 / 19:10

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında gözaltına alınan bazı emniyet mensuplarının verdiği ifadeler doğrultusunda örgütün işleyişiyle ilgili yeni bilgilere ulaşıldı. 

Alınan ifadelerde, FETÖ'nün özellikle 17-25 Aralık sürecinden sonra kopmaları engellemek amacıyla "şefkat tokadı" adlı inanç mekanizması oluşturduğu belirlendi. 

Buna göre, FETÖ ile irtibatını kesmeye çalışanların, "kendileri ya da yakınlarının Allah tarafından cezalandırılacağı, başlarına bir musibet geleceği" yönünde telkinlerle tehdit edildiği öğrenildi.

ABİLER AYRILMAK İSTEYENLERİ İKNA ETMEYE ÇALIŞIYORDU

Örgütten ayrılmak isteyenlerin "abiler" tarafından çağrılarak ikna edilmeye çalışıldığının belirlendiği soruşturmada, bu süreçte ikna olarak örgütle bağını sürdürenlerin ödüllendirildiği, ayrılmakta direnenler üzerinde ise "şefkat tokadı" adını verdikleri inanç mekanizması yoluyla baskı kurulmaya çalışıldığı saptandı.

DEVLET HİYERARŞİSİ HİÇE SAYILDI

Soruşturmada, yine şüphelilerin itiraf niteliğinde verdiği ifadelerle FETÖ'nün, mensuplarını sadakat ve bağlılıklarına göre 1'den 5'e kadar değişen derecelerde sınıflandırdığı ve bunu yaparken de kurum içinde ast-üst ilişkisini hiçe sayarak, kendi hiyerarşisini tesis ettiği anlaşıldı.

Örgüte yeni katılanların "1'lik olarak adlandırıldığı, daha sonra yaptığı hizmetler ve sadakatine göre "il imamları" tarafından terfi ettirildiği, üst dereceye geçirildiği, görev yeri değişen emniyet mensuplarının gittikleri illerde de örgüt hiyerarşisi içindeki rütbesine göre görev yaptığı da ifadelerde yer aldı.

ÖRGÜTÜN SAĞLAMLIĞI İÇİN "EVLİLİK İMAMLARI" GÖREVDE

Gözaltına alınan zanlıların verdiği ifadelerde, FETÖ'nün örgüt içi dayanışmayı artırmak için çeşitli yöntemler kullandığına yönelik bilgiler de yer aldı.

FETÖ'nün, yapısını sağlam tutabilmek için illerde "evlilik imamları" atadığı, bekar kadın ve erkek örgüt üyelerinin bunlar aracılığıyla tanıştırılarak evlendirildikleri ve bu yolla hem örgüte bağlılıklarının artırıldığı hem de bu evliliklerle "altın nesil" adı altında çocuklar yetiştirilmeye çalışıldığı belirlendi.

Evlilik imamlarının fotoğraflarla örgüt üyelerini ilk etapta tanıştırmaya çalıştığı, daha sonra ev toplantılarında bir araya getirilen adayların evlenmeleri yönünde telkinlerde bulunulduğu ifadelere girdi. 

 // 2 Rektör
Mardin Artuklu,Batman,Dicle,Siirt,Hakkari,Harran,Antep, Selçuk,Atatürk,Karadeniz Teknik,Ege,Dokuz Eylül,Gazi,Hacettepe,Çanakkale gibi devlet üniversitelerindeki ve hatta Oxford,Exeter,Notthingham,Sorbonne,Texas,Pennylvania gibi Avrupa ve Amerika üniversiteleri,Kafkaslar'daki,Fas'taki,Ürdün'deki ve belki de daha çok üniversite ve diğer devlet kurumlarındaki FETÖ,PKK,ajan,misyoner yapılanmasını,yolsuzlukları,sit alanlarının birilerine rant kapısı ve finansman kaynağı olmasının sırlarını anlatır...
06 Eylül 2016 11:04
 // FETÖ kutusunun kilidi: 2 Rektör
Eski Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Serdar Bedii Omay'ın ifadesi alındığında en azından akademideki ve YÖKteki FETÖ PKK yapısı çorap söküğü gibi çözülür. Sadece o değil. Hala Batman Üniversitesi Rektörü ve Ilısu Hasankeyf arkeoloji kazı başkanı olan, pek çok projede beraber yol aldığı dostu, uzun yıllar Diyarbakır Bölge Koruma Kurulu başkanlığı yapmış olan Abdusselam Uluçam'ın da ifadesine mutlaka başvurulmalıdır.Her ikisi de Abdullah Gül'ün koruma görevlilerine kadar atadığı rektörlerd...
06 Eylül 2016 10:56
 // atak
Kendi üyelerinin korkutmak için yakında cinayet islemeye başlar bunlar,,bak allah cezalandirdi diyerek...
05 Eylül 2016 22:53
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler