23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul23 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa26 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ İhaneti tescillendi
Devlet büyüklerini dinleyen, Türkiye’nin sırlarını ifşa eden, MİT Tırları’nı durduran, binlerce önemli ismi yasadışı dinleyerek uydurma davalar açan FETÖ’nün tüm ihanetleri Selam Tevhid kumpas iddianamesine girdi.
FETÖ İhaneti tescillendi
28 Ekim 2015 / 06:44 Güncelleme: 28 Ekim 2015 / 12:49

İstanbul Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca 22 Temmuz 2014 operasyonuyla başlayan ‘Selam Tevhid de kumpas’ soruşturması tamamlandı. Başsavcıvekili İrfan Fidan; Fethullah Gülen, Emre Uslu, Yurt Atayün, Ömer Köse, Gafur Ataç, Kazım Aksoy, Selman Yuyucu’nun da aralarında bulunduğu 122 şüpheli hakkında iddianame hazırladı. 10 bin 559 sayfalık iddianame İstanbul 14. Ağır Ceza’ya gönderildi.

968 KİŞİ ŞİKAYETÇİ

Başsavcıvekili Fidan soruşturma kapsamında devlet yetkililerinin ulusal ve uluslararası görüşme kayıtlarının dosyada bulunması, MİT’e ait yardım tırlarının durdurulması eylemi nedeniyle duruşmaların kapalı karar verilmesi istendi. İddianamede aralarında Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, bakanlar, MİT Müsteşarı, gazeteciler ve kamu görevlilerin de bulunduğu 968 kişi şikâyetçi sıfatıyla yer alıyor. İddianamede Gülen bir numaralı şüpheli olarak yer aldı. İkinci sıradaki şüpheli ise Emrullah Uslu. Başsavcılık Gülen ve Uslu hakkında tutuklama kararı çıkartılmasını talep etti. Bu soruşturmanın şüphelileri arasında bulunan Gültekin Avcı ve Ali Fuat Yılmazer’in dosyası ayrıldı.

TEHLİKELİ PLAN

FETÖ’nün korkunç planının anlatıldığı iddianamede Paralel Yapı’nın soruşturmaya dahil ettiği yüzlerce siyasetçi, gazeteci ve sivil toplum kuruluşu yöneticisi ve temsilcisini; Aselsan mühendislerinin ölümü, Reyhanlı patlaması, İran Konsolosluğuna molotof atılması, gazeteci Uğur Mumcu ve Çetin Emeç’in öldürülmesi gibi pek çok olayla irtibatlandırılmaya çalıştığına dikkat çekildi.

TALİMAT GÜLEN’DEN

Hükümetin hedef alındığının altının çizildiği iddianamede ‘Sözde Selam Tevhid’ soruşturmasında MİT ve İHH’nın hedef alınmasının Fethullah Gülen ve Emre Uslu’nun talimatlarıyla olduğu belirtildi. Ali Fuat Yılmazer ve Yurt Atayün’ün tertiplenen kurgunun başlatılması sürecini  şüphelilerle birlikte organize etmek için Bursa’ya gittiklerinin tespit edildiğinin anlatıldığı iddianamede, ‘Bu şekilde sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü soruşturmasının başlatılmasını sağladıkları anlaşılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

İKİNCİ 28 ŞUBAT

 İddianamede, 28 Şubat sürecine gerekçe olarak gösterilen 1997’de Ankara Sincan’da düzenlenen “Kudüs Gecesi” isimli programın, sözde Selam Tevhid dosyasıyla ilgisi bulunmadığı belirtilerek “Yapılmaya çalışılan, bu geceye bir şekilde katılan kişileri bu dosyaya dahil ederek zoraki irtibat kurmaktır.  Şüphelilerin asıl maksadı, 28 Şubat benzeri bir süreci Türk milletine yeniden yaşatmaktır” denildi. İdidianamede  kumpas için, “FETÖ’nün uluslararası güç odaklarıyla birlikte Türkiye’yi hedef alan bir ihanetidir” tanımlaması yapıldı.

BİN 706 KİŞİ MAĞDUR

İddianameye göre, AK Parti’den 177, CHP’den 53, MHP’den 103, BBP’den 23 kişi olmak üzere siyasi parti mensubu ve yöneticisi 356 kişi ile aralarında yargı mensupları, üst düzey askeri personel, emniyet personeli, MİT mensubu, üst düzey bürokratlar iş adamı, öğretim üyelerinin bulunduğu bin 706 kişi dinlendi.

KOCA KULAK FETÖ

Fethullahçı Törer Örgütü (FETÖ)’nün yeni bir 28 Şubat sürecini oluşturmaya çalıştığına dikkat çekilen Selam Tevhid kumpas soruşturması iddianamesinde; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, MİT Müsteşarı Fidan ile birçok ünlü gazetecinin dinlendiği anlatılıyor. Dinlenen isimler arasında; TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör, Star yazarı Sevil Nuriyeva, Yenişafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Hürriyet eski Genel Yayın Yönetmeni Erturğrul Özkök, gazeteciler İsmail Küçükkaya, Hüsni Mahalli, Levent Gültekin ile Mavi Marmara şehitlerinden Furkan Doğan’nın babası Prof. Dr. Ahmet Doğan gibi isimler yer alıyor.

CUMHURBAŞKANI’NI 1 SAAT DİNLEDİLER

İddianamede Cumhurbaşkanı   Erdoğan’ın yurtiçi ve yurtdışı 20 görüşmesinin dinlendiği belirtildi. Erdoğan’ın toplam 1 saat 9 dakikalık konuşmalarının dinlendiği belirtilirken, Başbakan Davutoğlu’nun 2 saat 32 dakikayı bulan 62 görüşmesinin dinlendiği ifade edildi.

ÜLKE HEDEF ALINDI

Paralel Yapı’nın, Türkiye’ye karşı tüm ihanetleri Selam Tevhid kumpas soruşturması iddianamesiyle tescillendi.  İddianamede; “FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü tarafından 17-25 Aralık girişimleri ile Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait Suriye Türkmenleri’ne yardım götüren tırların şiddet uygulanarak durdurulmasını da içine alacak biçimde, sözde ‘Kudüs Ordusu Terör Örgütü’ adı altında kurgulanan ve FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün iş birliği içerisinde olduğu uluslararası güç odakları ile birlikte uygulamaya sokulan, bin yıllık Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin siyasi birliğini, bütünlüğünü, bağımsızlığını, ulusal ve uluslararası çıkarlarını hedef alan bir ihanetin iddianamesidir” ifadeleri kullanıldı.

BİN 706 KİŞİ MAĞDUR

Siyasiler, yargı, asker ve iş dünyasını dinledi Paralel Yapı, her kesimden Türkiye’nin en önemli isimlerinden oluşan bin 706 kişiyi yasa dışı dinledi. Selam Tevhid’de kumpas soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede, Türkiye genelinde 2013 yılı ve öncesinde hukuka aykırı adli ve önleme dinlemeleri yapıldığı belirtildi. İddianameye göre, AK Parti’den 177, CHP’den 53, MHP’den 103, BBP’den 23 kişi olmak üzere siyasi parti mensubu ve yöneticisi 356 kişi ile aralarında yargı mensupları, üst düzey askeri personel, emniyet personeli, MİT mensubu, ÖSYM çalışanı, TOKİ yöneticisi, TÜBİTAK proje çalışanı, savunma sanayi, BDDK, EPDK, üst düzey bürokrat, gazetesi, iş adamı, öğretim üyelerinin bulunduğu bin 706 kişi dinlendi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler