YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ iddianamesini iade eden hakimlere inceleme
FETÖ iddianamesini iade eden hakimlere inceleme
05 Ekim 2016 12:02
HSYK, FETÖ/PDY üyesi olduğu öne sürülen şüpheli hakkında hazırlanan iddianameyi iade eden Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyeleri ile savcı hakkında inceleme izni çıktı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu öne sürülen şüpheli hakkında hazırlanan iddianamenin iade gerekçesinin hukukçuların tepkisini çekmesi ve basında çıkan haberler üzerine Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Turan Oral ile üyeler Burhan Akbiber ve Nedime İskenderoğlu Güllü ile ilgili savcı hakkında inceleme başlattı. 

HSYK 3. Dairesi, Başkan Oral, üyeler ve savcı hakkında inceleme izni verdi. HSYK müfettişlerinin hazırlayacağı rapor doğrultusunda hakimlerle ilgili karar verilecek.

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti oy birliğiyle, FETÖ/PDY üyesi olduğu öne sürülen şüpheli hakkında hazırlanan iddianameyi Hatay Cumhuriyet Başsavcılığına iade etmişti. Mahkemenin 20 Eylül 2016 tarihli, oy birliğiyle aldığı kararda, iddianamede "örgütün kurucuları, amacı, stratejisi ve eylemlerinin neler olduğuna dair bir bilgi bulunmaması" gerekçe gösterilmişti.

Örgütün, Türkiye'de ve ülke dışında Türk vatandaşları ya da Türkiye Cumhuriyeti kurum ve kuruluşlarına karşı gerçekleştirdiği eylem ve faaliyetlerinin bulunup bulunmadığı, varsa bu eylem ve faaliyetlerin nelerden ibaret olduğunu soran mahkeme, iade kararını, örgütün kuruluş amacı hakkında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararı olup olmadığı hususlarının ayrıntılı bir şekilde araştırılarak, gerektiğinde İçişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlardan belge ve dokümanların temin edilmemesine dayandırmıştı.


AA

Etiketler: , ,
Amerika'da hakimlik yapsınlar...!!!
 // Muhafız
HSYK'nın bütün üyelerine soruyorum???!!!Bu kararı veren Hakim ve Savcılar acaba ABD'de El Kaide terör örgütü değildir,terör örgütü olduğuna dair kanıt gerekir diye karar verseler ne olur acaba,yada böyle bir kararı vermeye maçaları yer mi???!!!Onun için bu kripto fetö'cüleri bir an önce tespit edip gereğini yapın lütfen...!!!yoksa vatan haini fetö'cülere birileri onların anladığı dilden konuşmaya başlarsa çok kişiye yazık olur...!!!...
05 Ekim 2016 Çarşamba 15:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler