YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ hesaba yıllar öncesinden başlamış
FETÖ'nün büyük bir planlamayla uzun yıllar öncesinden Türkiye'deki kurumlara adamlarını yerleştirme projesine başladığını belirten Celal Uzunkaya, yapılan operasyonlarla FETÖ'nün temizlenmesi noktasında önemli gelişmeler kaydedildiğini vurguladı.
FETÖ hesaba yıllar öncesinden başlamış
22 Haziran 2016 / 04:46 Güncelleme: 22 Haziran 2016 / 05:20

Kanal A'da yayınlanan Fatin Dağıstanlı'nın sunduğu 'Türkiye'nin Seçimi' programına konuk olan İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya FETÖ'yle mücadele kapsamında gelinen son noktayı başlangıcından bugüne kadar izlenen süreç içerisinde değerlendirdi.

İşte İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın konuşmasından önemli satırbaşları:

PARALEL YAPI YILLAR ÖNCESİNDEN PLANLAMAYA BAŞLAMIŞ

1970'lerde başlayan 80'lerde dal budak salan, rahmetli Özal döneminde gerek emniyet teşkilatında, gerek diğer kurumların içerisine kademe kademe sızılan ve bu süreç içerisinde de insanların sadece, güvenilir, inançlı, sadık duyguları üzerinden hoşgörülü davrandığı bir yapı FETÖ.

Bunların evinde kalan insanlar, bunlarla arkadaşlık yapan insanlar suça bulaşmaz, uyuşturucu kullanmaz gibi bir takım ortalama Türk insanı değerlerini taşıyarak bunlara hep müsahamakar davrandı.

Bunun dışında aileler ve bu cemaate destek verenler, yüzde 99'u aynı değerlerle destek verdiler. Yani zararı olmayacak kötülük yapmayacak insanlar. Ama bu görünen yönüydü. 

Zamanla gördük ki arka planda büyük bir proje işletiliyormuş. Etap etap Türkiye'nin her kurumuna her kademesine insanları, kimler hakim, savcı, emniyet müdürü, general olacak? Bunların her birinin planlamasını yapmışlar. Bunun da arkasında sembolik bir güç değil büyük beyinlerin olduğu açıkça ortada. 

FETÖ'NÜN 3 KATMANI: İBADET, TİCARET, İHANET

Sayın cumhurbaşkanımızın da tanımladığı örgütün 3 katmanlı yapısı var. İbadet, ticaret ve ihanet. Ticaretle ilgili bağlantılı alanlarda çok fazla mesafe alınamadı. Çünkü ticaretle ilgili bağlantılı alanlarda çok fazla mesafe alınamadı. Çünkü ticaretle ilgili yapılar bu yapıya dahil olmakla bir verdiler on aldılar. Yine kendileri nemalandı.

Bunu devlet kaynaklarını, peşkeş çekerek, yine devletin kurumlarının desteğini alarak, kimisini tehditle, kimisini gözdağı vererek yaptılar. Böyle bir süreçte kamu kaynaklarının ve ticaretle ilgili olan kesimin ihanet şebekesiyle bağlantısını ortaya koyacak ilinti alan bana göre tamamen tamamlanılmış değil. 

EMNİYET TEŞKİLATINDAN FETÖ'NÜN TEMİZLENEBİLMESİ MÜMKÜN MÜ?

Emniyet teşkilatı FETÖ'nün en önemli hedeflerinden birisiydi. Emniyet teşkilatı ortalama Anadolu insanın bir yansıması şeklinde olan bir teşkilat. Bizde elit bir kesim değil sıradan vatandaşların çocuklarının olduğu bir teşkilat. Bu yönüyle bizim teşkilatımıza yerleşme bir takım kurumlara göre daha rahat oldu.

Bugün emniyet teşkilatı başta olmak üzere askeriyenin, milli eğitimin, sağlığın, tüm kurumların, cemaatin çok önemli yerlere yerleştirdiği adamların bulunduğu bir süreç yansıdı Türkiye'de.

Bugün örgütle en etkili mücadele emniyet teşkilatı içerisinde veriliyor. Emniyet teşkilatının büyük bir bölümü, yaptığı incelemelerde içerideki elemanları çok rahat bir şekilde ayıklamayı gerçekleştirebiliyor. Bu ayıklanma ama çok hızlı bir şekilde değil, yargıya ve yasalara uygun bir şekilde ve süreçte ilerliyor. 

Gerekli koşullarda memurların başka kurumlara, daha gizliliği olmayan kurumlara ataması gerçekleşti.

Başka kurumlara baktığımızda, aynı şekilde FETÖ'nün yaygın bir tabanının olduğunu biliyoruz. Kurumlar arasında çok fazla koordinasyon kurulamadığından aynı ahenk oluşturulamamışsa da zaman içerisinde özellikle cumhurbaşkanımızın taviz vermeden mücadele tanımıyla FETÖ'yü temizleme operasyonları devam edecek. 

İnanıyorum ki ilerleyen süreçte bu yapının tüm etkileriyle mücadele edilip bitirilecektir. 
KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

KEMAL ÇANÇATAL İHVANA
 // hursit dilaver
yorumunda hata var. o öyle değil.ZAMAN TARİKAT ZAMANI DEĞİL, İMANI KURTARMA ZAMANIDIR.TARİKAT MEYVEDİR. MEYVESİZ YAŞANIR AMA SUSUZ,EKMEKSİZ YAŞANMAZ. der bediüzzaman. bak ben antalyadayım ve şehrin göbeğinde ultra kısa şortlu,hatta sanki, iç çamaşırı gibi şortlarla dolaşılmakta.ne yaşam tarzı ne bilmemne..sigarasıyla, akşamları birasıyla köşelerde aşk yaşayan yaşayana..bu halde müslümanı düşün.imanını kurtarsın yeter. tarikata gerek yok. o kızları kurtarabilirmisin. sen ona bak....
22 Haziran 2016 Çarşamba 15:22
 // Hamza
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
22 Haziran 2016 14:55
DEMEKKİ
 // CEM
Bunlar emekli olana kadar en az 25 yıl devlet yakasını kurtaramıyacak desenize...
22 Haziran 2016 Çarşamba 12:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler