YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ elebaşı Gülen'in sonu Öcalan gibi olabilir
FETÖ elebaşı Gülen'in, Türkiye'nin "suçluların iadesi anlaşması" olmadığı ülkelere gitmeyi planladığı öğrenildi. Gülen'in tıpkı Öcalan'da olduğu gibi Kenya'ya veya örgütün güçlü yapılanmasının olduğu Nijerya'ya gidebileceği değerlendiriliyor.
FETÖ elebaşı Gülen'in sonu Öcalan gibi olabilir
26 Eylül 2016 / 09:40 Güncelleme: 26 Eylül 2016 / 09:52

FETÖ lideri Fetullah Gülen’i; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kararlı tutumu karşısında Suriye’yi terk etmek zorunda kalarak, ülke ülke dolaşan terör örgütü PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’ın akıbeti bekliyor. 

Belarus, Yunanistan ve ardından Kenya’ya kaçan Öcalan, son gittiği ülkeden Türkiye’ye paketlenerek getirilmişti. Gülen’in de ABD’de sıkıştığı ve Türkiye’nin “suçluların iadesi anlaşması” olmadığı ülkeleri gözüne kestirdiği tespit edildi. Gülen’in Afrika’da Kenya veya Nijerya’ya gidebileceği değerlendiriliyor.

TÜRKİYE FARKLI SENARYOLAR ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

ABD’den, FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen’in iadesi veya orada tutuklanmasını sağlamak için yoğun baskı yapan Türkiye, diğer yandan da ABD’nin, Gülen’i 3. ülkeye gönderebileceği ihtimaline göre de senaryolar üzerinde çalışıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “3. ülkeye gönderilirse o ülkeyi de markaja alırız” sözleriyle özetlediği markaj, Türkiye tarafından tüm yasal yolların kullanımı şeklinde gerçekleştirilecek. ABD için işletilen iade süreci, bu sefer Gülen’in gönderildiği 3. ülke için işletilecek.

AFRİKA ÜLKELERİNİ TERCİH EDEBİLİR

ABD’nin, Gülen’i iade etmemesi durumunda, Türkiye ile aralarında suçluların iadesi anlaşması olan bir başka ülkeye göndermeyi düşünmeyeceği üzerinde duruluyor. Adalet Bakanlığı da ABD’nin, Gülen’i Türkiye’nin anlaşma imzalamadığı ülkelerden birine gönderebileceği ihtimalini güçlü şekilde değerlendiriyor. 

ABD’nin, Türkiye’nin bu konuda gönderilen ülkeye de baskı yapmaması için Gülen’i, Türkiye’nin “suçluların iadesi anlaşması yapmadığı” bir ülkeye gönderebileceği üzerinde duruluyor. FETÖ’nün yapılanmasının güçlü olduğu Afrika ülkelerinden Nijerya ve tıpkı Abdullah Öcalan’ın tercih ettiği gibi Kenya, öne çıkan ülkeler arasında yer alıyor.

ANLAŞMALI  DEVLETLER

Türkiye’nin ikili anlaşmalarla suçluların iadesini sağladığı ülkelerden birine gitmesi durumunda Gülen’in iade süreci yaşanacak. Bu ülkeler şunlar: Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi’ne (SİDAS) Taraf Devletler: Almanya, Andora, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ermenistan, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere (Birleşik Krallık), İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Karadağ, Letonya, Litvanya, Lihteştaya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Moldova, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Ukrayna, Yunanistan

süfyan ve deccalle mücadele askıya mı alınacak yani.
 // hursit dilaver
ama o isa mesih olduğundan göğe çıkacak.yeryüzünde ne işi var. biz ölümlülerle işi olmaz onun.havarilerini de alacaktır yanına. siz burada misafir edip gönüllerini hoş edemediniz. o da onları pandispanyaya aldı tabi. ordan hep beraber göğe.. ne oldu SUFYAN VE DECCAL LA MÜCADELE. bir başka bahara kaldı demek. rahmetli dedemin dediği gibi bir dahaki gelişe yani.....
26 Eylül 2016 Pazartesi 16:59
kıssadan hisse isteyen
 // hursit dilaver
bizimkilerde ikidebir aman kaçacak diyorlar.elbet kaçacak.KAÇMA DEĞİL, GÖNDERİLECEK.sonra da ABD, AY NE ZAMAN KAÇMIŞ, HİÇ HABERİMİZ YOK diyecek.siz onu en azından gittiği ülkede İSRAİLİN YAPTIGI GİBİ BİR SANDIĞA KOYUP ÜLKEYE GETİREBİLECEK MİSİNİZ. ARJANTİNDEN ALMAN NAZİ ADOLF EİCHMAN ÖYLE GETİRİLMİŞTİ.(ama adam erkekmiş.idamdan önce son arzusu sorulduğunda 'BİR YAHUDİ OLARAK ÖLMEK İSTERDİM' demiş. niye dediklerinde,'HİÇ OLMAZSA DÜNYADAN BİR MİKROP DAHA EKSİLİRDİ' demiş.dava adamı budur işte...
26 Eylül 2016 Pazartesi 14:44
bırakın nerede geberir ise gebersin
 // Ömer
paket karşılığında bu kez ne taviz vereceğiz acaba? ypg nin Suriyedeki yapılanmasına resmi kanallardanonaylı devletin müdahale etmeyeceği bir plan peşindeler....
26 Eylül 2016 Pazartesi 12:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler