YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fethullah Gülen'in kaderi onun elinde!
Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilebilmesinin tek yolu Dışişleri Bakanı John Kerry'den geçiyor.
Fethullah Gülen'in kaderi onun elinde!
10 Eylül 2014 / 06:59 Güncelleme: 10 Eylül 2014 / 07:07

ABD yasalarına göre Dışişleri Bakanı, dış politikaya zarar verdiğine kanaat getirdiği kişiye sınır dışı kararı verebiliyor. Ancak Gülen ABD vatandaşı olduysa tek seçenek iadesi
ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan Fethullah Gülen için "iade" yerine "sınır dışı edilme" seçeneği, ön plana çıkmaya başladı.

SABAH'a konuşan uzmanlar ABD'nin 1227 numaralı "Sınır dışı edilebilecek yabancılar" yasasına göre, Gülen'in ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin kararıyla bu ülkeden ayrılmak zorunda kalabileceğini ifade etti.

Sınır dışı nasıl gerçekleşir?

Söz konusu yasanın "Güvenlik ve ilişkin temeller" başlıklı dördüncü bölümünün "Dış politika" başlıklı C bendi, ABD Dışişleri Bakanı'na konuyla ilgili şu yetkiyi tanıyor:

"Yabancının ülkede bulunması ya da ülkedeki aktiviteleri ABD dış politikasına ilişkin olarak ciddi sonuçları olabilecek etkilere yol açıyorsa Dışişleri Bakanı o kişinin sınır dışı edilmesine karar verebilir." John Kerry'nin, Gülen'in ABD dış politikasına zarar verecek bir kişi olduğunu tespit etmesi durumunda bunu delilleriyle ve ikna edici bir şekilde ABD İçişleri Bakanlığı'nın Göçmenlik Dairesi'ne (USCIS) bildirmesi gerekiyor. Buradan hazırlanacak dosya daha sonra göçmenlik hâkimine gönderiliyor. Göçmenlik hâkimi de dışişleri bakanının mektubuna ve dairenin hazırladığı dosyaya bakarak sınır dışı etme kararını veriyor. Kişi karara, bir üst yargı mercine giderek itiraz edebiliyor. SABAH'a konuşan uzmanlar, ABD yasalarına göre dairenin kişinin sınır dışı edildiği ülkeyi genelde belirlediğini, fakat bu olaya özel bakıldığında söz konusu kişinin gideceği ülkeyi seçme hakkının bulunduğunu belirtiyor.

Gülen ABD vatandaşı mı?

2008 yılında Green Card (Yeşil Kart) adlı sürekli oturma izni alan Gülen, Amerikan yasalarına göre 5 yıl içerisinde ABD vatandaşı olmak için başvuru yapabiliyor. 2013 yılı itibariyle ABD vatandaşlığına geçme hakkı bulunan Gülen'in henüz ikinci vatandaşlığını alıp almadığı bilinmiyor. Fethullah Gülen'in ABD vatandaşı olması durumunda sınır dışı edilmesi mümkün değil. Bu durumda geriye kalan tek seçenek ise Türkiye'ye iade edilmesi.

 

SABAH

13:26
 // vatandaş
A.B.D bakar bu F.G yi nekadar daha kullanabiliriz çıkarlarımıza nekadar hizmet eder iadesi veya sınır dışı edilmesi ona göre...
10 Eylül 2014 13:26
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler