YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fethullah Gülen'in imajı yerle bir oldu!
Ilımlı İslam'ın liberal yüzü olarak tanımlanan ve bir zamanlar tüm dünyada diyalog yanlısı duruşuyla ön plana çıkarılan Fethullah Gülen'in imajı 17 Aralık operasyonunun ardından uluslararası basında büyük bir darbe yedi.
Fethullah Gülen'in imajı yerle bir oldu!
05 Şubat 2014 / 12:45 Güncelleme: 05 Şubat 2014 / 12:49

İngiliz The Guardian, Gülen'i Katolik dünyasının aşırı sağcı tartışmalı örgütü Opus Dei'nin "İslami bir versiyonunu" kurmakla suçlarken, muhafazakâr yayınlarıyla bilinen Christian Science Monitor, Gülen hareketi için "Kilise" tabirini kullanıyor.

2008-2010 yılları arasında ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği'ni yapan James Jeffrey bir Amerikan gazetesine yaptığı açıklamada, "Gülen, yargı ve emniyetteki gücünü politik amaçlar için kullanıyor. Ortada bir yolsuzluk varsa bile bunu bu şekilde kullanmak yanlış" diyerek hareketin politik bir yapılanma olduğunu söyledi.

İşte dış basındaki Gülen yorumları: 

The Economist: Devlet organları içerisine sızmış gölge bir biraderlik grubu. 

The Huffington Post: Gülen "Hizmet" adı verilen iş imparatorluğu Türkiye'de ve yurtdışında büyük holdingleri elinde tutuyor. Hareketin okulları, üniversiteleri, medyası ve diğer endüstrilerde iştirakleri var. 

Los Angeles Times: Hizmet, doğası gereği gizli. Yaşamak için belirsiz bir yöntemle hareket etmesi gerekiyor. 

Foreign Policy: Gülenciler gizli bir topluluk. Hareket 1990'li yıllarda Türkiye'den kaçan 70'li yaşlarda Fethullah Gülen tarafından yönetiliyor. 

BBC: Şeffaf bir hareket değil; finansal güçlerinin sınırını kimse bilmiyor, kaç milyon takipçisi var, devletin önemli kademelerinde ne kadar etkileri var, daha fazla güç kazanırlarsa ne yapacaklar bilinmiyor. 

Reuters: Gülen'in milyonlarca takipçisi bulunuyor. On yıllar içinde kurduğu ağ ise polis ve yargıda büyük bir etkiye sahip. 

New Yorker: Dünya'nın en büyük İslami hareketlerinden biri fakat çok ama çok gizli. 

Alman ARD kanalı: Gülen hareketi okullarını yeni destekçiler devşirmek ve kült bir İslami grubun yöneticileri haline getirmek için kullanıyor. Gülen'in düşünceleri temel demokratik düzene aykırı. Amacı din devleti kurmak. 

 

SABAH

12:46
 // M.N.A.
Bakanlar dinleniyor bu bantlar chp ye servis ediliyor ve gülen senelerce chp zihniyetinden köşe bucak kaçiyordu kümeslerde saklaniyordu AK parti iktidar olduktan sonra şatolarda kalmaya başladı ve chp güleni asacakti gülen efendi helal sana ne kahpe adamlar yetiştirdin bunlar senin eserin...
06 Şubat 2014 12:46
12:00
 // M.N.A.
Eskiden hizmet hareketi idi simdi yeni ismi şeytana hizmet hareketi oldu...
06 Şubat 2014 12:00
11:57
 // M.N.A.
Herkesi ülkemizin ve milletimizin selameti için gülen çetesine düşen saf ve temiz anadolu insaninin bu haşhaşilerden kurtulmalari için lütfen dua edin...
06 Şubat 2014 11:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler