YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fethullah Gülen'in din bilgisi meğer yetersizmiş
Diyanet İşleri'nin arşivindeki belgelere göre, Fethullah Gülen vaizlik sınavını sınırdan kazanabilmiş ve gerekli bilgilere sınavda yer vermemiş.
Fethullah Gülen'in din bilgisi meğer yetersizmiş
27 Ocak 2015 / 08:35 Güncelleme: 27 Ocak 2015 / 08:38

Din İşleri Yüksek Kurulu da Gülen'le ilgili şu kararı almış: İlgili ayet ve hadisleri risalesine almamış. Konuyla alakasız sözler zikretmiş.

Hakkında "Terör örgütü kurmak ve yönetmekten" yakalama kararı çıkarılan Fethullah Gülen'le ilgili kırmızı bülten için çalışması sürerken, Diyanet İşleri Başkanlığı arşivinden çıkan çarpıcı belgelere ulaşıldı. Pensilvanya'da ikamet eden Gülen'e ait vaizlik sınav ve yeterlilik belgeleri Diyanet İşleri Başkanlığı arşivinden soruşturma birimlerine gönderildi.

Kurul: Din bilgisi yetersiz

Tarihe ışık tutacak belgelerde, 1942 doğumlu Fethullah Gülen'in 30 Mart 1958'de yani 16 yaşındayken dışarıdan ilkokulu bitirip diplomayı aldığı görülüyor. Diplomayı aldıktan 1 yıl sonra, 25 Mart 1959'da vaizlik imtihanına Kırklareli'de giren Gülen'in, Hadisifşerif'ten 8, Fıkıh'tan 8, Takrir'den 6, Ayetikerime'den 6 ve Fıkıh'tan 5 aldığı görülüyor. 50 tam puan üzerinden değerlendirilen sınavdan Gülen'in toplamda nacak 33 puan alarak orta düzeyde sınavı geçtiği dikkat çekiyor.

Bu sınavdan 7 yıl sonra, 25 Mart 1966'da vaiz adayı olarak Din İşleri Yüksek Kurulu'na asaletinin tasdiki için Risale gönderiyor. Kurul uzmanları Gülen'in yolladığı Risaleyi inceliyor ve din bilgisinin yetersiz olduğuna hükmediyor. Din İşleri Yüksek Kurulu, 28 Nisan 1966'da Ali Rıza Hakses'in başkanlığında, üyeler Hüsnü Erdem, Şehit Oral, İsmail Ezherli, İbrahim Eken, Esat Kılıçer, Ahmet Baltacı, Hasan Ege'nin katılımıyla toplanıyor ve vaiz adayı Fethullah Gülen'in risaleleri için şu kararı veriyor:

"Adı geçen vaiz adayının gönderdiği Risale, tamime uygun bir şekilde olmadığı, mevzuu ile alakalı ayeti Kerime ve Hadis Şerifleri Risalesine almadığı gibi konu ile ilgisi bulunmayan sözleri de zikrettiği cihetle ilmi kifayetini belirtecek mahiyette bulunmadığından adaylığı müddeti sonuna kadar tamime uygun yeni bir Risale göndermesinin kendisine bildirilmesini uygun olacağına karar verildi."

Kalp hastalığı gerekçesiyle istifa

Vaiz olmak için defalarca girişimde bulunan Fethullah Gülen'in vaiz olduktan sonra ise 20 Mart 1981 tarihinde Çanakkale Müftülüğü'ne istifa dilekçesi yazdığı görülüyor. Dilekçesinde kalp rahatsızlığını gerekçe göstererek istifasını istediği dikkat çeken Gülen, 1999'da ABD'ye kaçarken de sağlık sorunlarını gerekçe göstermişti.

 

1-635.jpg

2-295.jpg

 

SABAH

İlim
 // Yeşil
İblisin ilmi birçok kişiden fazladır. İlmin fazlalığı ölçü değildir. Peygamberin inandığı şekilde inanıp ona UYMAK gerek. Haramlarla Allah rızasına ulaşacağını zannedenler, Allah razı olmadığı işlerle Allah ı nasıl razı edecekler. Kadınlara erkekler karşısında şarkı söyletip, batıl yol uydurmayın, sabit olan Peygamberin yoluna uyun....
28 Ocak 2015 Çarşamba 19:45
dini bilgisi tam olsa ne olacak?
 // gündüzbey
dinimizi hain kainat munafigindanmi ögrenecegiz? o kadar alimlerimiz varken,dinimi ögrenecegim, son kisi bile olamaz bu belam....
27 Ocak 2015 Salı 12:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler