YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fethullah Gülen'i Türkiye'ye kim göndermiyor?
A Haber’de Banu El’in sunduğu ‘Aklın Yolu’nda çağrılara rağmen Fethullah Gülen’in neden Türkiye’ye dönmediği konusu da mercek altına alındı.
Fethullah Gülen'i Türkiye'ye kim göndermiyor?
21 Mart 2014 / 20:30 Güncelleme: 21 Mart 2014 / 20:32

A Haber’de Banu El’in sunduğu Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Salih Tuna, Sabah Gazetesi Yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, Yazar Metin Karabaşoğlu ve Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz’un katıldığı ‘Aklın Yolu’nda çağrılara rağmen Fethullah Gülen’in neden Türkiye’ye dönmediği konusu da mercek altına alındı.

Fethullah Gülen'i Türkiye'ye kim göndermiyor?

16 yıldır bir gün bile Türkiye’ye gelmeyen Gülen’in cemaat müntesipleri tarafından sorgulanması gerektiğine vurgu yapan Salih Tuna, “Onu kardeşinin mezarını ziyarete bile getirmeyen bir irade mevcut. Bir günlüğüne bile gelemiyor” dedi.

“Sultanahmet'te ezan sesini özlemediniz mi?”

Kaç yıldan beri Gülen bu ülkede değil? 16 yıldan beri. Bizim ülkemiz Asya ülkesidir. Gurbette yaşayanlar öyle hasretlik çekerler ki. 16 yıldan beri bu topraklarda büyüyen, bu toprakların acı kahvesini içen bir insandan bahsediyoruz. Bir kez olsun kardeşi öldü, Türkiye’ye gelemiyor mu? Bir günlüğüne. Onu buraya göndermeyen irade nedir diye niye sormuyor bu müntesipleri? Ben müntesiplerinin sormamasını bir uyuşukluk olarak söyleyebilirim.

Ama o üst makamlardakilerin sormamalarının art niyetlilikten kaynaklandığını söylüyorum. Madem hocalarını seviyorlar, nasıl ki Türkiye’deki kimi sol örgütler hangi liderleri varsa özgürlük diye imza kampanyaları açıyorlar, ölüm oruçlarına yatıyorlar, hocamız gelsin desinler. Yoksa onu yerinden oynatmayan bir irade var. Bunu üst yapı niye görüyor biliyor musun? Çünkü işlerine geliyor.

Biz üst yapıyı da sorgulamak zorundayız. Alt yapıya da şunu söylemeliyiz: Sayın Başbakan davet etti, Türkiye’de devletin yanağından makas alırcasına operasyon yapan bir yapı olduğu halde bir günlüğüne de olsa yahu kardeşin öldü mezarına gelmez misin? Gizli gizli gelir gidersin. Sultanahmet’te bir ezan dinlersin, bir gün. Nasıl gelmezsin? Gelirsin bir günlüğüne yine gidersin.

Seni bir günlüğüne bile Türkiye’ye göndermeyen bir irade var. Ve bu iradeyi sen oradan sorgulayamayabilirsin. Tutsak olabilirsin. Ama bunu bu insanlar niye sorgulamıyor? Bu kadar duyarlılığa muhtaç bu yapı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler