YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fethullah Gülen'den barış mesajı
Fethullah Gülen'den barış mesajı
08 Ocak 2013 12:56
Fethullah Gülen Hocaefendi, http://www.herkul.org sitesinde yayınlanan son videosunda sulh mevzuu üzerinde durdu. Gülen, İslam'da sulhun esas ve 'Sulh mahza hayırdır' ilkesinin umûmî olduğunu vurguladı.

 

"Eğer bir kadın kocasının kötü muamelesinden ve kendisinden yüz çevirmesinden endişe ederse, bazı fedakârlıklarda bulunarak sulh olmak için gayret göstermelerinde mahzur yoktur. Sulh hayırdır (elbette daha hayırlıdır.)" mealindeki (Nisâ, 4/128) ayet-i kerimenin her zaman için sulh yolunu gösterdiğini vurgulayan Gülen,  ayetin belli bir hadise ile alâkalı olmasının, onun manâ ve kapsamının da hususi kalmasını gerektirmeyeceğini kaydetti.
 
"Kur'an meseleyi en küçük daire olan aileden başlatarak orada sulhun hayırlı olduğunu söylemiştir. Demek ki, sulh kasaba dairesinde evleviyetle, şehir dairesinde evleviyetle, devlet dairesinde evleviyetle ve cihan dairesinde evleviyetle hayırlıdır. Hangi dairede olursa olsun sulh-u umumîyi temin etmeye çalışmak ve barış içinde beraberce yaşanabileceğini ortaya koymak lazımdır." diyen Hocaefendi, Alevî Sünnî, Kürt Türk, Laz Çerkez  şeklinde bölünüp parçalanmak istenen insanımız arasında sulhü temin etmek için elden gelen her şeyin yapılması, gerekirse kan kusulması ama 'kızılcık şerbeti içmiştim' denilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Gülen, "Milli onur, milli gurur ayaklar altına alınmama kaydıyla, o mefkureye saygı devam ettiği müddetçe -bence- el de öpülebilir, etek de öpülebilir. Heyet-i İslamiye, heyet-i milliye arasında huzurun temini adına katlanılabilecek her şeye katlanmak lazım. Hayır sulhtadır, sulh her zaman hayırlıdır." tespitinde bulundu.  Gülen Hocaefendi, Hudeybiye Anlaşması'nı hatırlattı, bu tarihi musalahayı siyer felsefesi açısından değerlendirdi, günümüze bakan yanlarını ve ondan alınması gereken ibretleri dile getirdi.
 
Fethullah Gülen Hocaefendi sözlerine şöyle devam etti: "Bize ters gelen bazı şeyler olabilir; 'Keşke şu görüşme olmasa.. şu anlaşma olmasa.. şu uzlaşma olmasa.. biz Türk milleti.. şöyle onurumuz var, böyle gururumuz var; boyun eğmesek.. bazı şeylere evet demesek' denilebilir. Muhtemel o türlü şeylerle bazı problemler çözülecekse, işte o Hudeybiye Sulhu mülahazasıyla, Hudeybiye Sulhu'ndaki mantık ve muhakemeyle, yapılması gereken şey neyse onu yapmak lazım. Güzergâh emniyetini tehlikeye atmamak lazım. Ülkenin parçalanmasına meydan vermemek lazım. Devletimizin bir devlet-i aliyye olması istikametinde yoluna devam etmesini sağlamak lazım. Devletler muvazenesinde muvazene unsuru olmasını sağlamak lazım. Bu kadar vâridâtı, getirisi olan bir şey karşısında bazen kafamıza uymayan şeylere de katlanabiliriz."
 
 
 
CHA
 
 
14:17
 // Kenan Akkuş
Yani, Hoca Efendi, KİBİR sulh getirmez diyor. Hamasetle eğitilmiş, öğütülmüş zihinlere, bunu anlatmak çok zor. Nede olsa Çok Yüce aynı zamanda kahraman ve dahi nezih Türk ırkı, hiç yenilmedi, tek bir Türk, dünyayı dize getirecek kudreti, damarlarındaki asil kanda mevcut. Koca Osmanlı Devletini, uzaylılar yerle yeksan etti. Diyeceğim şu, insanı tanımak için, insanüstü değil, insan gibi olmak lazım....
08 Ocak 2013 14:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler