YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fethullah Gülen, "Onları içeri tıkarız" dedi
24 TV'de yeni MİT düzenlemesini değerlendiren Kurtuluş Tayiz, 'bu düzenleme Cemaat'in istihbarat çetesini çökertecek' dedi.
Fethullah Gülen, "Onları içeri tıkarız" dedi
19 Nisan 2014 / 09:28 Güncelleme: 19 Nisan 2014 / 10:44

24 TV'de Zeynep Türkoğlu'nun sunduğu Politik Eksen programına konuk olan Akşam Gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, MİT yasası konusunda açıklamalarda bulundu. 

Pervin Buldan'a kim "böyle açıklama yap" dedi bilmiyorum 

Tayiz, Sırrı Sakık'ın MİT'e yönelik övgülerine karşılık Pervin Buldan'ın aksi bir açıklama yapmasını, Sakık'a tepki göstermesini, "Pervin Buldan'a kim böyle bir açıklama yap dedi bilmiyorum, niyetinin kötü olduğunu da düşünmüyorum ama, Gülen Hareketi'nin MİT'e karşı başlattığı kampanyaya destek mesajı gibi görünüyor" sözleriyle eleştirdi. 

Gülen Hareketi'nin MİT'e yönelik kampanyayı Kürt hareketi tarafının destekler bir noktaya gelmesini çok kötü bir pozisyon olarak niteleyen Tayiz, sözlerini şöyle sürdürdü: 

Gülen Hareketi'nin istihbarat çetesinin sonunu getirecek bir düzenleme bu 

Gülen Hareketi'nin başlattığı bir kampanya. Hareketi derken, paralel devletin başlattığı bir kampanya bu. Çünkü, MİT yasasındaki dönüşüm, onların emniyet üzerine kurdukları istihbarat çetesinin sonunu getirecek. Bu kadar açık. Gülen Hareketi'nin istihbarat çetesinin sonunu getirecek bir düzenlemedir bu. 

Kürtler buna niye alet olsun?

Onlar var güçleriyle bütün merkez medyayla ittifak içinde. Bunun için bir muhalefet ürettiler. Kürtler buna niye alet olsun? Sırrı Sakık'ın yaptığı daha doğru. Pervin Buldan'ın yaptığı daha yanlış. 

Çünkü yarın bizzat Pervin Buldan'ın hapishaneye göndermeyecek düzenleme bu. Bu düzenleme geçmezse Pervin Buldan yarın hapishaneyi bulabilir. 

Fethullah Gülen açık açık BBC'de ""yarın onları içeri tıkarız" dedi

Fethullah Gülen BBC'ye yaptığı açıklamada, dedi ki "asıl paralel devlet orada görüşenlerdir (Öcalan'la İmralı'da görüşenleri, KCK'lıları ve Oslo görüşmelerini kasten), biz gider yarın onları içeri tıkarız dedi. Açıkça demeç verdi. 

Ahmet Kekeç: Mİt ithal istihbaratla çalışan bir kurumdu

Ahmet Kekeç ise, MİT karşı öteden beri bir itibarsızlaştırma kampanyası yapıldığını, Hakan Fidan ekseninde Oslo'dan başlayarak müzakere sürecinde üstlenilen rolden, şimdiki MİT yasasına uzanan bir karalama kampanyası sürdürüldüğünü ifade etti. 

Hakan Fidan müsteşarlığa getirildiğinde İsrail tepki gösterdi

Geçtiğimiz günlerde Mehmet Eymür'ün kullandığı "Hakan Fidan müsteşarlığa getirildiğinde İsrail tepki gösterdi. Bu teamülde olmayan bir şeydir. Dünya tarihinde ilktir böyle bir şey" sözlere atıfta bulunan Kekeç şöyle konuştu: 

İsrail'in tepkisinden sonra Paralel Yapı Hakan Fidan karşıtı kampanya başlattı

Hakan Fidan'a İsrail tepki gösteriyor, arkasından bugün paralel yapı olarak adlandırılan çevreler tarafından bu bir Hakan Fidan karşıtı bir kampanyaya dönüştürülüyor. 

MİT kağıt üzerinde Başbakanlık'a bağlıdır. Ama fiiliyatta bu hiç de böyle değildir. Hep takibat dışı, denetim dışı bırakıldı. 

Demirel, "MİT iki darbeyi de bana haber vermedi" demişti

Mesela eski başbakanlardan Demirel şöyle demişti: "Bana iki kez darbe yapıldı, MİT ikisinde de bundan beni haberdar etmedi. Başbakanlık'a bağlı olduğu halde darbeyi bana haber vermedi" demişti. 

Dolayısıyla bu MİT suç işleyen bir MİT. Görevini yapmayan bir MİT. 

"12 Mart dönemindeki MİT üstlendiği kirli rolü hepimiz biliyoruz" diyen, Ahmet Kekeç sözlerini şöyle sürdürdü: 

Şimdi ilk kez bir şey yapılıyor. MİT'i siyasete karşı sorumlu kılacak bir düzenleme yapılıyor. 

Bir de MİT'te temel bir paradigma değişikliği oldu. O da şu. Biz NATO ülkesiyiz. Bu yüzden istihbarat teşkilatımız ithal istihbaratla çalışan bir kurumdu. Orijinal bir kurum değildi. 

CIA'yla bilgi alışverişleri, MOSSAD'la iç içelik, tuhaf ilişkiler, bilgi satmalar, bilgi sızdırmalar falan. Denetimsiz bir ortam. 

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler