YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fethullah Gülen neden Türkiye'ye dönmüyor?
Fethullah Gülen neden Türkiye'ye dönmüyor?
13 Ocak 2014 15:35
Zaman yazarı Ali Aslan, Fethullah Gülen ve Hizmet'e yönelik "Amerika" suçlamasına cevap verdi.

Yazar Ali H. Aslan, Hizmet hareketinin ABD’yle Türkiye arasında ciddi sorunlar çıkmasına soğuk baktığını yazdı.

Yazara göre Gülen, ülkeyi istikrarsızlaştırıcı provokasyonlar yapılabileceği endişesiyle vatan hasretini kalbine gömüyor.

Zaman gazetesi yazarı Ali H. Aslan, Türkiye'nin tek global sivil hareketi olarak gördüğü cemaatin, ABD ile ilişkilerini ve Gülen'in neden Amerika'da bulunduğunu köşesinde kaleme aldı.

Başbakan Erdoğan'ın iktidara gelirken ABD'den icazet aldığı yorumlarına Zaman camiasının itibar etmediğini hatırlatan Aslan, Erdoğan'ın tutum değiştirmesini anlattığı yazısı bugünkü gerilime ışık tutuyor:

Dış dünyayla barışık diklenmeyen Erdoğan gitti 

"Zaman içinde o mütevazı, halkını kucaklayan, dış dünyayla barışık, diklenmeyen Erdoğan gitti. Meydanlardan ABD dâhil tüm devletlere ve halklara adeta nizamat vermeye çalışan bir Erdoğan geldi. Milli Görüş gömleğini çıkarmış yenilikçi imajıyla Batı’da sempati toplayan AB rotalı eski Erdoğan’ın yerini, her büyük siyasi krizi Batı güdümlü iç düşmanlara bağlayarak giderek marjinalleşen bir figür aldı. Bunda Başbakan’la kendi partisi arasında bile duvarlar ören oligarşik danışman çetesinin, hoşlarına gitmeyenleri Amerikan ve İsrail uzantılı gibi takdim etmesinin de etkisi büyük."

Gülen niye dönmüyor?

17 Aralık operasyonunu cemaat ve ABD'ni tezgahı olarak gören hükümete tepki gösteren yazar, "Fethullah Gülen niye Amerika’da?” diye soranlara da cevap verdi:

"Hocaefendi’nin aidiyetini sorgulayanlar onu ya tanımıyor ya da tüm dertleri karalamak. Onun kadar Türkiye sevdalısı insan bulmak çok zordur. Zaten uzatmalı gurbeti de, bu sevdasından. Dönerse ülkeyi istikrarsızlaştırıcı provokasyonlar yapılabileceği endişesiyle vatan hasretini 15 yıldır kalbine gömüyor.

Hocaefendi’yle misafir olduğu vakıf binasında The Atlantic dergisi için röportaj yapan Jamie Tarabay, geçen hafta NPR radyosunda yaşam alanının ne kadar “mütevazı” olduğunu anlatıyordu. İktidar yanlısı bir operasyon gazetesi ise aynı mekânı Gülen’in “malikhane”si olarak tasvir etmişti. Türkiye’ye dönse, bu çilekeş insana çamur atmak ve taciz etmek için daha neler yapabileceklerini varın siz tahmin edin."

Çatışmaya öteden beri sıcak bakmaz

Cemaate yönelik "dış güçlerin piyonu" suçlamasına cevap verdiği yazısında Aslan, Hizmet hareketinin dış politikaya bakışını anlattı ve Batı dünyası ile uyuma böyle dikkat çekti.

"Hizmet’i sevenler, uluslararası ilişkilerde gerilim ve çatışmaya öteden beri sıcak bakmaz. Bu bağlamda, ABD’yle Türkiye arasında da ciddi sorunlar çıkması tercih edilmez. Zira hırçınlıklar Türkiye’nin bölgesel ve global profilini yükseltmesine engel olabilir. Haddizatında, siyasetçilerin popülist öfke nöbetleri bir yana, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kadim dış politika geleneği de aynı prensiplere dayalıdır. O halde, Türkiye’nin tek global sivil hareketinin ABD dahil tüm dünya ülkeleriyle yapıcı ilişkiler kurmak istemesinden daha doğal ve meşru ne olabilir?

Fethullah Gülen Hocaefendi ve Hizmet’e “Amerikan uşağı” türü iftiralar atanlar, Başbakan Erdoğan ve yakın arkadaşlarının eski söylemlerine, eylemlerine, özgeçmişlerine ve bağlantılarına baksalar acaba biraz insafa gelirler mi? Yoksa vicdanları öfke ve nefretten tamamen körleşmiş mi? Allah aşkı, Türkiye sevdası ve insanlık sevgisiyle hareket eden bu insanlara yapılanlar reva mıdır?"

KUL ÇEKSE ALLAH CEKMEZ
 // mehmet pekmez
NE GÜZEL HOCA EFENDİ ORDA EL ÖPTÜRSÜN ELİNİSOGUKSUDAN SICAK SUYA SOKMADAN CİFTLİKTE YAŞASIN TAYİP GECEYİ GÜNDÜZÜ UNTUTUP HA BİRE İÇERİDE DIŞARIDA İNSAN USTÜ MUCADELE VERSİN BUNU KUL KABUL ETSEDE ALLAH KABUL ETMEZ İNSANIM DİYEN DÜŞÜNSÜN HERKES HAKETİGİNİ GÖRECEK İLAHİ ADELETEN KACILMAZ ONUN ADELETİNE GÜZELDİR SABREDENE ALLAH YETER (MUHTEREM)...
14 Ocak 2014 Salı 02:06
BIRAKSALAR DÖNECEK AMA !
 // BATUHAN
Geçenlerde bebek katili apo ne demişti.(ABD/CIA/FBI/MOSSAD)"Beni teslim etti onu alıkoydular.The hizmet,The diyalogcular ve The cemaat'te halinden gayet memnun iş ortaklığına devam ediyorlar.Bilindiği üzre sonunda The bedduacı içini dışına döktü.Vatan sever zart vatandaşlarının helakini ister mi ? "Küpün içinde ne varsa dışına o sızarmış".Vesselam....
13 Ocak 2014 Pazartesi 15:53
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler