YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fethullah Gülen için bir yalı daha!
Pensilvanya'da malikane, Ankara'da saray, Bursa'da çiftlik yetmedi. Paralel devletin ileri gelenleri, liderleri Fethullah Gülen için Bebek'te Boğaz'a nazır bir de yalı ayarladı.
Fethullah Gülen için bir yalı daha!
26 Ocak 2014 / 11:39 Güncelleme: 26 Ocak 2014 / 11:42

Devlet içinde paralel yapı kurmakla itham edilen cemaatin lideri Fethullah Gülen'in Türkiye gelmesi durumunda kalması için hazırlanan üç sarayın yanı sıra bir de yalı ortaya çıktı. 17 Aralık'ta ilk adımı atılan paralel yapının darbe girişimini ardından, cemaatin önde gelenleri, liderleriFethullah Gülen'i Türkiye'ye getirerek ağırlama telaşına düştü. Akın İpek'in Ankara'daki sarayına Bursa'da rakip çıkmıştı. "Fethullah Gülen Hocaefendi'nin bir tebessümüne tüm malımı bağışlarım" diyen İpek'in, Gülen'i ağırlama yarışında işini sağlama aldığı görüldü.

Dört dörtlük Gülen yalı

İpek'in 2010'da yaklaşık 21.5 milyon dolar vererek satın aldığı Bebek'teki Aksu Yalısı'nı da hocasının hizmetine hazırladığı iddia edildi. Ünlü iş adamı, büyük bir hevesle aldığı tarihi yapıyı, restore ettirip bahçedeki müştemilatı da köşke çevirdi. İki yol yalısı elde edilen üç dönümlük mekanda, Gülen'in rahat etmesi için her detay düşünüldü. Bahçedeki sera ve yüzme havuzu kapatılarak yol seviyesinden yükseltildi. Toplantıların da yapılacağı bir mescit eklendi. Kale gibi korunan yalının çevresinde de üst düzey güvenlik önlemleri alındı. Bahçenin her köşesine bir gizli kamera takıldı. Arka bahçe elektrikli dikenli telle çevrilerek giriş-çıkışa kapatıldı. Üstelik çevredeki binaların yalının bahçesini görmesi, ağaçlandırma ile önlendi. Böylelikle Gülen'in İstanbul'da geçireceği günler için dört dörtlük bir mekan ayarlanmış oldu.

Fiyatı uçtu

İstanbul'un en gözde semtleri arasında bulunan Bebek'te Gülen için hazırlanan mekan, içinde sadece bir köşk bulunurken 21.5 kilyon dolar ediyordu. 150 metrekarelik köşkün yanına 700 metrekarelik dev bir yalının inşaa edilmesiyle beraber, Boğaz'a nazır bu arazinin değerinin üçe katlandığı öne sürüldü.

Saray yarışı

Gülen'in yaşadığı Pensilvanya'daki malikaneyi yakın arkadaşı Necdet Başaran satın aldı ve Gülen'in vakıflarından birine bağışladı.

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler