YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Felaketin 10. yıldönümü
10 yıl önce tüm Türkiye'nin yüreğine ateş düşüren felaketin izleri hala yanı başımızda duruyor. Deprem sonrası yapılan ve yapılamayanları değerlendiren hükümet, ciddi adımlar atmaya hazırlanıyor.
Felaketin 10. yıldönümü
17 Ağustos 2009 / 08:34 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 17  ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki deprem asrın en büyük felaketlerinden biri olarak kayıtlara geçti. Felaketin üzerinden ise 10 yıl...


Marmara depreminin 10. yıl dönümü nedeniyle Kocaeli, Sakarya ve Yalova'da felaketin yaşandığı saat 03.02 sıralarında anma etkinlikleri düzenlendi.


17 Ağustos 1999 Marmara depreminde hayatını kaybedenler, depremin merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde törenle anıldı.

Anma etkinliği Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, siyasi parti temsilcileri, Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Hasan İpek, Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Afet İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, Türk Kızılayı Genel Başkanı Baş Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Soğancı, bazı kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin "Kuzey Anadolu Fay Zonu Bisiklet Turu" kapsamında Erzincan'dan yola çıkan ve Gölcük'e ulaşan sporcuları karşılamasıyla başladı.

Daha sonra kortej, yaklaşık 2 kilometre yürüyerek etkinliğinin yapılacağı alana geldi. Burada, depremde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Konuşmaların ardından, Marmara depreminde Kocaeli'ye yardım eli uzatan ülkelerin temsilcilerine plaket verildi.

Daha sonra, Gölcük Arama Kurtarma Derneği (GESO-TİM) 15. dönem mezunları yemin ederek sertifikalarını aldı.


DEPREM ANITI ÖNÜNDE TÖREN

Yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremde resmi verilere göre hayatını kaybeden 17 bin 480 kişi için, bir bölümü depremin ardından sular altında kalan Kavaklı sahilindeki Deprem Anıtı önünde tören düzenlendi.


Törene, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, depremzedeler, bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Meşalelerin yakıldığı törende Mehmet Ellibeş ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri Deprem Anıtı önüne çelenk bıraktı. Yere dökülen yanıcı bir maddeyle "10. yıl unutmayacağız" yazısı yazıldı.

Mehmet Ellibeş'ın konuşması sırasında bir kişi, "Başkan benim dükkanım yıkıldı, ne olacak" diyerek Mehmet Ellibeş'in göğsüne yumruk attı. Yaşanan arbedede yere düşen kişi vatandaşlar ve görevliler tarafından tartaklandı.

İsminin Behcet Y. olduğu öğrenilen kişi gözaltına alındı.

Törende, depremin meydana geldiği saat 03.02'de sirenler eşliğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Bu sırada törene katılan bazı vatandaşların gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Saygı duruşunun ardından dilek fenerleri ile denize çiçek bırakıldı. Yelken kulübü sporcuları, balıkçılar ve bazı vatandaşlar da teknelerle denize açılarak anma etkinliğine eşlik etti.


SAKARYA'DA SAAT 03.02

Depremde hayatını kaybedenler, Adapazarı'nda da felaketin yaşandığı saat 03.02'de anıldı.

Kent Meydanı'nda toplanan vatandaşlar saat 03.02'de depremde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okudu.

Sakaryaspor taraftarlarından oluşan Tatangalar grubunun düzenlediği anma gecesinde Düzce'den gelen Pİ Alternatif Sanat Atölyesi oyuncuları "Deprem Oratoryosu" adını verdikleri oyunu sundu. Dans, müzik, resim ve tiyatroyu bir arada barındıran oyunda sanatçılar 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde yaşanan acıları canlandırdı.

Depremin anlatıldığı sinevizyon gösterisinin ardından Sakarya Müftülüğü din görevlilerince Kur'an-ı Kerim ve depremde hayatını kaybedenler için dua okundu.

Depremin olduğu 03.02'de Tatangalar grubu kent meydanında meşaleler yaktı.


YALOVA: "SESİMİZİ DUYAN VAR MI?"

Yalova'da ise yıkılan binaların enkazı üzerine kurulan Deprem Anıtı'nı ziyaret eden vatandaşlar, hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu beton bloklara çiçek bıraktı.


Anıt içinde bulunan fotoğraf sergisini de gezen vatandaşlar, Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği, Sivil Savunma Müdürlüğü ve İzcilik il temsilciliğine ait çadırları da ziyaret etti.

Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği üyesi bir grup da meşalelerle Gazipaşa Caddesi'nden Deprem Anıtı'na yürüdü. Grup, anıta geldiğinde "Sesimizi duyan var mı?" diye bağırdı.

Törende, Yalova İl Müftülüğü görevlileri de dualar okuyarak ilahi söyledi. Törene Yalova Valisi Mehmet Ersoy ve Belediye Başkanı Yakup Koçal da katıldı.


YENİ SİSTEM GELİŞTİRİLİYOR


17 ağustos Marmara depreminin yıl dönümünde, 10 yıl önce tüm Türkiye'nin yüreğine ateş düşüren felaketin izleri ise hala yanı başımızda duruyor. Acı hatıralar zihinlerde yeniden canlanırken, deprem sonrası yapılan ve yapılamayanları değerlendiren hükümet, ciddi adımlar atmaya hazırlanıyor.


Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya, İstanbul ve Yalova'da büyük can ve mal kaybı ile yıkıma neden olan depremde resmi verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken on binlerce kişi yaralandı.


Üzerinden 10 yıl geçtikten sonraki veriler ise, felaket ve onun karşısındaki umursamazlığın büyüklüğünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

200 bin kişinin evsiz kaldığı depremde, 66 bin 441 konut, 10 bin 901 işyeri yıkıldı. depremde yaklaşık 68 bin konut, 10 bin işyeri ''orta'', 80 bin konut ve 10 bin işyeri de ''az'' hasarlı olarak kayıtlara geçmişti. 17 ağustos felaketinin neden olduğu ekonomik kayıp ise, 20 milyar dolar olarak belirlendi.

Depremin ardından yaralar sarılıp, kentler yeniden kurulurken, hasarlı binalarla ilgili sorunlar bir türlü tam anlamıyla çözülemedi.

Kocaeli'nde orta hasarlı olup halen onarım ve güçlendirme işlemi tamamlanmamış yaklaşık 400 bina bulunuyor.

Yalova ve İstanbul'da da halen yıkılmayı bekleyen hasarlı binalar var.

Yalova'da depremin ardından yapılan kalıcı konut bölgelerindeki doluluk oranı ise yüzde 70'ler seviyesinde...

Sakarya'da ise depremden bu yana her 6 ayda bir onarım süresi uzatılan orta hasarlı 19 bin 952 daireden bin 662'si halen onarılmayı bekliyor.

Bunlar, felaketin halen çözüm bekleyen kalıntılarına ilişkin verilerden yalnızca bir kaçı.


Bayındırlık ve İskan Bakanı, yurt genelinde etkili olacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirterek, "ruhsata aykırı yapı yapma olgusunda ihmali bulunan disiplinlere ciddi müeyyideler getirmeyi de içinde barındıran, topyekün planlamadan tutun, tasarım, yapım ve kullanıma açmaya kadar tüm alanı içine alacak yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var." diye konuştu...


Bugüne kadar yapılanları yetersiz bulan Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir yeni dönemde, mimarlık ve mühendislik yasaları çıkararak sorumlular üzerinde ciddi müeyyideler uygulanacağını vurguladı.


Demir yeni sistemle ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:


"Önce plancılar, tasarımcılar ve yapım mühendislerine, kendi yaptıkları meslekleri icra noktasında bir denetim mekanizması gerekli. Yapıyı yapım açısından denetime tabi tutmak gerekiyor, yapana da ayrıca denetim gerekiyor."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler