YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fehullah Gülen 'Paralel' deyince üzerine alındı
Fethullah Gülen 'Paralel Yapı' ile suçlananlar için "Binde birini tanımam" dedi. Ancak adının hiç geçmediği 'paralel' kelimesinin kullanıldığı haberlerde kendisini muhatap kabul ederek dava açma yoluna gitti.
Fehullah Gülen 'Paralel' deyince üzerine alındı
14 Haziran 2014 / 06:51 Güncelleme: 14 Haziran 2014 / 11:33

Hükümeti yıkmaya yönelik 17 Aralık darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen, içeriğinde ‘paralel’ kelimesinin geçtiği tüm haberlere dava açmaya başladı.

Gülen’in avukatlığını üstlenen Nurullah Albayrak durumdan vazife çıkarır hale geldi ve Akşam’a bugüne kadar suç duyurusu, dava ve ihtar şeklinde 111 kez değişik kanaldan hukuksal girişimde buldu.

Oysaki Fethullah Gülen İngiliz BBC televizyonuna verdiği 27 Ocak 2014 tarihli mülakatında "Her yanlışlık bizi rahatsız edebilir. Ama tavsiyeye tabi tuttukları, tayin ettikleri her kişi Gülen Hareketi'nden demek doğru değil. Sağa sola savurdukları insanların binde birine tanımam" diyordu. 

"Haberlerimizin arkasındayız"

Akşam Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mustafa Dolu, "Fethullah Gülen’in avukatı Nurullah Albayrak’ın şikayet dilekçelerine bakıldığında haber içeriğinde hiç olmayan hususlarla dilekçelerini doldurup sayfa sayısını artırdığı görülüyor. Mahkemelerde de hesaplaşmaya varız. Haberlerimizin arkasındayız" dedi. 

Avukat: Hedef müvekkilim

16.04.2014 tarihinde yayımlanan MİT TIR’larının durdurulması ve Adana’nın paralel yargının merkez üssüne dönüştürüldüğünü belirten ‘Kurtarılmış bölge’ ile ‘Emniyet mensupları delil karartamazlar’ başlıklı haberlerinde Gülen’in adı bile geçmiyordu. Ancak Gülen’in avukatı, ‘müvekkilimi hedef alan beyanlar nefret söylemi niteliğindedir’ ifadesiyle suç duyusunda bulundu. 

Adı yok davası var

Gülen’in suç duyurusunda bulunduğu bir başka haberse Akşam'ın 17.04.2014'te yayımladığı 'Yazıcıoğlu’nun ölümünde Ötüken’in parmak izi var' başlığını taşıyordu. Bu haberde de Gülen’in adı geçmiyordu. Soruşturmada tanık Erol Ölmez’in ‘Yazıcıoğlu’nu Başbakan Erdoğan ve Hakan Fidan öldürttü diyeceksin’ ifadeleri yer alıyordu. 

Başbakan'ın görüşmesi rahatsız etti

Durumdan vazifeye bir başka örnekse 09.03.2014 tarihindeki ‘Paralel örgüt sınır ötesinde’ başlıklı haberdi. Yazıda Başbakan'ın Dolmabahçe’deki ofisinde Pencap Eyaleti Başbakanı ile yaptığı görüşme yer aldı. Avukat Albayrak 7 sayfalık suç duyusunda yine ‘iftira’ dedi. Oysaki haberde Gülen’e yönelik bir hakaret unsuru söz konusu değildi. 

 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler