YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fehmi Koru:"Doku uyuşmazlığı çok belirgin"
Star Gazetesi Yazarı Fehmi Koru, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. CHP ve İshanoğlu arasındaki doku uyuşmazlığı çok belirgin diyen Koru, bunun CHP'nin kendisini bir sınava tabi tutuyor olması anlamına geldiğini aktardı
Fehmi Koru:"Doku uyuşmazlığı çok belirgin"
02 Temmuz 2014 / 21:12 Güncelleme: 02 Temmuz 2014 / 21:18

Fehmi Koru'nun açıklamalarından satırbaşları:

Nasıl bir cumhurbaşkanlığı yarışı bekliyorsunuz?
 
Seçimler hareketli ve heyecanlı geçecek

 
Türkiye’nin halk tarafından seçilecek ilk Cumhurbaşkanı olması dolayısıyla bu seçimin diğer katıldığımız seçimlerden çok daha hareketli ve heyecanlı geçeceğini bekliyorum. İnsanlar ilk defa en yüksek makamda olan kişiyi de kendileri aracısız seçmiş olacaklar.
 
Erdoğan'ın adaylığı gögsümüzü kabartacak bir durum
 
Bu yönüyle adaylara baktığımda göğsümüzü kabartacak bir durum görüyorum. 12 yıla yakın bir zamandır ülkemizi yöneten hükümetin başbakanı konumunda bir aday parti çıkardı. Baktığınız zaman başka herhangi birisi de olabilirdi. Ama 12 yılın lideri konumunda olan bir insanı çıkartması onun bu makama verdiği değeri gösteriyor. Zaten 7 yıldır da Abdullah Gül gibi de hemen herkesin çok beğenerek, Cumhurbaşkanlığını takdirle andığı bir insanda da gene AK Parti saflarından çıkmıştı, şimdi Tayyip Erdoğan çıkmış oluyor.
 
Geçmişte bir araya gelmeleri bekenmeyen partiler Çatı Aday çıkarttı
 
Geçmişte hiç bir araya gelmelerini beklemediğimiz, zaman zaman hep çatıştıklarını gördüğümüz iki siyasi parti CHP ve MHP bu defa bir çatı adayı çıkaralım dediler. Kendi listelerinden birçok isim var. Onlardan her hangi birini çıkarabilirlerdi. Nitekim beğenmeyenler çatı adayını bir başka isim etrafında imza toplamaya hala çalışıyorlar. Kimi çıkarttılar çatı adayı olarak Prof. Ekmeleddin İhsanoğl’nu. Yani muhafazakâr kesimin içerisinde belki hayatında bu iki partiye hiç oy vermemiş ve Türkiye’yi uluslararası platformlarda sürekli en iyi biçimde temsil etmiş olan bir isim.

O iki parti kendi içlerinden herhangi birisini değil de böyle bir ismi tercih etmekle elbette bu tercihin siyasete dâhil oy hesabı için kısmı da var. Ama hiç değilse Cumhurbaşkanlığı makamına yine muhafazakâr kesimden bir ismi getirmekle bu işe bir seviye katmış oldular.
 
HDP bu seçime önem verdiğini gösterdi
 
HDP’ye baktığımız zaman da benzer bir isim görüyorum. HDP içerisinde en iyi bilinen, takdir edilen Eşbaşkan Selahattin Demirtaş’ın seçilmesi de o parti açısından gerçekten bu sürece Cumhurbaşkanlığı sürecine olağanüstü önem verdikleri göstermesi bakımından önemli.
 
Selahattin Demirtaş'ın adaylığı çözüm açısından önemli
 
Başlarda HDP'nin (o zamanki BDP çizgisinin) kamuoyu tarafından daha az tanınmış bir isimle Cumhurbaşkanlığı seçimine katılacağı beklentisi vardı. Selahattin Demirtaş'ın partisi tarafından aday gösterilmesi onların da bu sürece önem verdiklerinin bir göstergesi.
 
Doku uyuşmazlığı çok belirgin
 
Cumhuriyet Halk Partisi aslında böyle bir adaya evet demekle kendisini sınava tabi tutmuş oluyor. Çünkü doku uyuşmazlığı gerçekten çok belirgin. Zaten o sebeple de bu kampanyanın başlarında hep hata üstüne hata yaptırıyorlar kendi adaylarına. Ondan yararlanabilecekleri, taban olarak kendilerine daha önce oy vermemiş insanlar için cazip bir hale getirebilecekleri bir adayı yine kendilerine benzetmeye çalışıyorlar. Daha çok Anıtkabir ziyaretleri, askeri törenler, "Bu arada ben aslında Alevi kesimle de çok yakınım" tavırları..
 
Halbuki nedir oy hesabı? Gayet basit bir hesabı var CHP ile MHP'nin böyle bir aday üzerinde uzlaşmalarında. O da kendilerinin donmuş görünen mevcut oylarını arttırabilme fırsatı olarak görmüş olmalarıdır. Kendilerinin belli bir oyu var ve hiç olmazsa %10-15 kadar kendilerine hiç oy vermemiş insanlardan oy beklentisi kendilerini böyle bir yola sevk etti.
 
O gözyaşları Ak Parti'nin nasıl bir parti olduğunu gösterdi

 
Erdoğan’ın konuşmasında ağlayanlar oldu. Enteresan tabii ki bu neticede siyaset aslında akılla yapılan bir iş, öyle duygulara yer olan, fazla duygu dolu insanların içinde yer aldığı bilinmeyen bir uğraş alanı. O kadar insanın, oradaki herkes siyasetçiydi, o ön sıralar da oturanlar, bakanlar, başbakan yardımcılarının gözlerinden o yaşların dökülmesi Ak Parti'nin nasıl bir parti olduğu konusunda da bir fikir veriyor.
 
Erdoğan Türkiye'nin tanıdığı en iyi siyaset adamı
 
O toplantının herkeste uyandırdığı başka bir sonuç var. Benim üzerinde en fazla durduğum şey aslında belki banko bir aday gibi görünen AK Parti'nin adayı, onun tanıtım toplantısı aday kim? Türkiye’nin iyi tanıdığı siyaset adamı baktığınız zaman böyle bir tanıtım toplantısına ihtiyaç yok. Herkes tanıyor kendisini
 
CHP ve MHP'nin ortak adayını kimse tanımıyor
 
Esas ihtiyacı olan aday hangisi? Asıl tanıtım toplantısına ihtiyaç olan kim? Esas ihtiyaç olan CHP ve MHP’nin adayının tanıtımı, toplum tanımıyor, ismini zor telaffuz ediyorlar. Erdoğan’ın tanıtım toplantısının daha büyüğünü yapmalılar.

 

24TV

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler