YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fehmi Koru tanık olarak dinlendi
Fehmi Koru tanık olarak dinlendi
03 Temmuz 2012 14:32
Gazeteci Fehmi Koru Ergenekon davasında tanık olarak dinlendi...

''Ergenekon'' davasında tanık olarak dinlenilen gazeteci Fehmi Koru, ''Bana 2001 yılında ulaşan belgeler çete oluşumunu ortaya koyan belgelermiş meğer. Mahkemenizin yürüttüğü davayla ilgili bir şey söylemek istemiyorum. Herhangi bir çetenin olup olmadığı konusunda hükmü mahkeme verecek'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tanık olarak dinlenilen Koru, gazeteye her gün yazılar yazdığını, bu sebeple tepkiler aldığını ifade ederek, ''2001 yılında bana posta yoluyla gelen belgeleri arşivime kaldırmadım. Savcılıkta ifade verdikten sonra bu belgeleri savcılığa teslim ettim. Bana ulaşan belgelerde zaten fotokopiydi. Bu belgeler o dönemde benim için bir önem ifade etmiyordu'' diye konuştu.

Kendisine ulaşan 2 belgeye ''rapor'' dediğini belirten Koru, belgelerin kim tarafından yazıldığına baktığını, ancak isim yazan yerin üstünün karalanmış olduğunu ve ismi okuyamadığını söyledi.

Cumhuriyet Savcısı Murat Dalkuş, soru sormak için Koru'nun çetelerle ilgili kaleme aldığı bir yazısını okudu.

Bunun üzerine tutuklu sanık Tuncay Özkan, ''Ne kadar güzel yazmışsınız'' dedi.

Savcı Dalkuş'un, ''Yazılarınızda hangi çetelerden bahsediyorsunuz '' diye sorduğu Koru, ''Bana 2001 yılında ulaşan belgeler çete oluşumunu ortaya koyan belgelermiş meğer. Mahkemenizin yürüttüğü davayla ilgili bir şey söylemek istemiyorum. Herhangi bir çetenin olup olmadığı konusunda hükmü mahkeme verecek'' ifadelerini kullandı.

Savcı Dalkuş'un sorularını tamamlaması üzerine tutuklu sanık Doğu Perinçek, Fehmi Koru'ya soru sormak için söz istedi.

Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk, soru sorulmasıyla ilgili daha önceden aldıkları ara karar olduğunu hatırlatarak, konuyla ilgili sadece Veli Küçük'ün soru sorabileceğini, diğer sanıkların sorularını yazılı iletmelerini istedi.

Bunun üzerine Perinçek, ''Bu belgelerin benim tarafımdan yazıldığı iddia ediliyor. Bana söz hakkı vermeyeceksiniz de kime verecekseniz '' diye sordu.

Perinçek'in izin verilmeden tekrar konuşması üzerine mahkeme başkanı Çalmuk, ''Doğu Bey, sizi son kez uyarıyorum'' dedi.

Bu sırada tutuklu sanık Muzaffer Tekin de ''5 senedir yargısız infaz yapılıyor. Adil yargılama'' diye bağırdı.

Sanık avukatları, müvekkillerine söz verilmesini ve tanığa soru sormak için izin istedi.

Mahkeme başkanı Çalmuk, aldıkları ara kararı avukatlara hatırlatarak, ''Tanık ifadesinde sanıkların isimleri geçmemektedir. Bu nedenle soru soramazlar. Yazılı olarak sorularını sorabilirler'' diye konuştu.

Tutuklu sanık Serdar Öztürk'ün avukatı Demet Reçber de tanığın bütün sanıkları suçladığını öne sürdü.

Bu sırada duruşma salonundaki bazı sanıklar, yüksek sesle ''Çete deniliyor bize'' dedi.

Tutuklu sanık Veli Küçük'ün avukatı Zeynep Küçük, söz alarak Koru'ya ulaşan bu belgeler yüzünden burada insanların yargılandığını savundu.

Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk, avukat Küçük'ü ''Sesinizi alçaltın lütfen. En yüksek ses benim sesim olacak'' diye uyardı.

Küçük de ''Fehmi Koru kafasına göre birinden duyduklarını söylemiş. Mevcut belgelerde müvekkilime ilişkin bir suçlama yok. Müvekkilimle görüşmek için süre istiyorum. Görüştükten sonra tanığa sorular soracağım'' diye konuştu.

Daha sonra, mahkeme başkanı Çalmuk, tutuklu sanık Dursun Çiçek'in yazılı sorularını okudu.

Soruları cevaplayan Koru, ''Kimin gönderdiğiyle ilgili bir bilgi yoktu belgelerde'' dedi.

Tutuklu sanık Erkan Önsel, Fehmi Koru'ya ''Yalan söylüyor'' demesi üzerine mahkeme başkanı Çalmuk tarafından salondan çıkarıldı. Mahkeme başkanı Çalmuk, Önsel'in salondan dışarı çıkarıldığı sırada ''Seninle hesabım bitmez'' sözlerini tutanaklara geçirdi.

Duruşmaya öğle arası verildi. (AA)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler