YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fehmi Koru: Haşim Kılıç ihsas-ı rey yaptı
Haşim Kılıç'ın tepki çeken konuşmasını değerlendiren Fehmi Koru, Kılıç'ın AYM'yi çok kötü bir duruma düşürdüğünün altını çizdi...
Fehmi Koru: Haşim Kılıç ihsas-ı rey yaptı
28 Nisan 2014 / 10:13 Güncelleme: 28 Nisan 2014 / 10:14

Habertürk TV'de Ece Üner'in sunduğu Enine Boyuna programında konuşan Star Gazetesi yazarı Fehmi Koru, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın yaptığı tepki çeken konuşmasına çarpıcı bir yorum getirdi.

Koru, Kılıç'ın bu konuşmayla önceden ihsas-ı rey yaptığını, yani önceden oyunu açıkladığını ifade edereken "yarın belki de o siyasiler karşısına parti kapatma davası nedeniyle gelecek, belki yüce divan olarak gelecek. Ancak başkan daha şimdiden oyunu belli etmiş oldu, siyasi bir görüş açıkladı, bu durum onları çok kötü bir duruma düşürür" dedi.

Fehmi Koru: Haşim Kılıç ihsas-ı rey yaptı, siyasi bir görüş açıkladı

Anayasa Mahkemesi'ni temsil durumunda olan insanların böyle tavırlardan kaçınması gerektiğinin altını çizen Fehmi Koru şöyle konuştu:

Anayasa Mahkemesi'nin, bu konuşmayla kendi arasına mesafe koyması lazım. Çünkü bu bir ihsas-ı reydir. Hukukta bunun bir karşılığı var. Oyunu önceden açıklıyor. Yani siyasi bir görüş açıklıyor başkan.

Belki de yarın o siyasiler karşısına yüce divan olarak gelecek. Yarın belki de karşısına parti kapatma davası olarak gelecek. Parti kapatma, halen Anayasa'ya göre mümkün olan bir olay.

Dolayısıyla böyle bir konuda, böylesine çok açıkça tavır almış olan bir insan yarın önüne gelecek olursa, o insanı nasıl yargılayacak? Bugünden ihsas-ı rey ediyor. Eğer diğer Anayasa Mahkemesi üyeleri de, çünkü öyle bir görüş de yansıdı kamuoyuna, bunu onaylayarak hazırlamışlarsa bu konuşmayı, bütün Anayasa Mahkemesi önceden bir ihsas-ı rey yapmıştır. Ki bu da hukuk açısından onları çok kötü bir duruma düşürür. Onun için, Anayasa Mahkemesi'ni temsil durumunda olan insanların böyle şeylerden kaçınması lazım.

Kaybetti
 // sadık
Aym hükmünü kaybetti.....
28 Nisan 2014 Pazartesi 16:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler