YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fehmi Koru: Cemaat tasfiye edilmedi
Fehmi Koru'dan cemaat açıklaması! Koru, rüşvet operasyonunu değerlendirdi.
Fehmi Koru: Cemaat tasfiye edilmedi
18 Aralık 2013 / 07:54 Güncelleme: 18 Aralık 2013 / 09:20

Eski Zaman gazetesi köşe yazarlarından Star gazetesi köşe yazarı Fehmi Koru, İstanbul merkezli operasyonun şifrelerini Habertürk'te anlattı. Operasyonun, devlet kanalıyla değil başka bir kanal aracılığıyla yürütüldüğünü iddia eden Koru, cemaatin devletten tasfiye edilmediğini, hala bazı kanalların kullanıldığını söyledi. İşte Koru'nun o ilginç sözleri;

Cemaat tasfiye edilmedi

Fehmi Koru, Habertürk'te konuştu cemaatin devletten tasfiye edilmediğini söyledi. Tasfiyenin gerçekleştiği; ancak bazı yapıların hala başka yöntemlerle varlığını sürdürdüğünü ima eden Koru, operasyonun bilindik kanalların ötesinde başka bir kanal tarafından yürütüldüğünü iddia etti.

"Bürokratlar faturayı bilir"

Konuşmasında bürokrasinin siyaset hastalığını bir kez daha deşifre eden Koru, şöyle konuştu:

"Benim kanaatim herhalde bu, devletin bildiğimiz normal kanalların ötesinde bir kanal tarafından yapılıyor. Netice itibariyle bu devletin kanallarının nasıl çalıştığını yıllardır gözleyerek biliyoruz. Bundan siyasileri haberdar etmeden bu olayları, bu kadar önemli kişileri içine alacak biçimde, tutuklamaya gidebilecek bir olayın maliyetini bürokratlar bilir ve buna göre siyasileri bilgilendirirler. Böyle bir bilgilendirme olmadığı anlaşılıyor.

Operasyon yürütülüyor

Demek oluyor ki ortada bir odak var. Bunlar yerli de olabilir yurtdışı kaynaklı da olabilir. Bilinen bir gerçek var ki, böyle bir hassas ortamda seçimlere kısa bir süre kala, ortalıkta tartışmalar bir kavga hali varsa böyle bir olay yaşanıyor olması başka odakları düşündürüyor.

"Tasfiye edilmediler"

Başbakan'ın konuşmasında açık adres yoktu. Böyle açık adres belirtilmeden bir teşhis koyması zor. Daha çok sosyal medya üzerinden yürüdü bu işler. Haber alır almaz, hükümetin yanındaki odaklar cemaati odak gösterdi, cemaat ise biz tasfiye edildik nasıl yapabiliriz cevabı verdi. Bu tasfiye denilen şeyin olmadığını hepimiz biliyoruz aslında. Devlette tasfiye dediğiniz şey birilerinin kulağından tutup atmanız almında olmuyor. Birilerini tutup o görevden uzaklaştırırsınız ama o birileri bi biçimde bulundukları yer ile ilgilerini sürdürebilirler. Ya da daha önceki bilgileri, bunlar kullanılabilir bilgilerdir zaten. O bakımdan tasfiye kelimesi savunma için yeterli değildir bence.

"Cemaat demek güç"

Cemaatin sergilediği, yani benim yakından izlediğim gözlediğim cemaatin bugüne kadar bildiğimiz üslubu değil. Bu kadar sert bu kadar siyasetin dalgalanmasını neticesi olacak bir operasyonunu görmüş değilim. Bu operasyon için cemaat demesi açıkça bana göre bir hayli güç.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler