YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FBI tarzı uygulama...
FBI tarzı uygulama...
01 Eylül 2011 15:05
“Bukalemun” diye adlandırılan özel eğitimli ekipler FBI tarzı uygulamalarıyla son 5 yılda 140 çete üyesini yakaladı.

Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) birimleri çıkar amaçlı suç örgütlerine içlerine soktuğu gizli soruşturmacılar ile büyük darbe vurdu.

Avukat, müteahhit, iş takipçisi, dedektif gibi kılıklara girenpolisler, ihale hortumcularından yasadışı çalışan özel dedektiflik bürolarına, silahlı çetelerdendolandırıcı şebekelere ve uyuşturucu tacirlerine kadar birçok suç örgütünün deşifre edilmesini sağladı. KOM Şubeleri 2006’da 8, 2007’de 18, 2008’de 30, 2009’da 46, 2010’da ise 38 “projeli” çalışmada özel kod isimler verilen “gizli soruşturmacı” polislerden faydalandı. Geçen yıl Yargıtay’a düzenlenen ve büyük yankı uyandıran rüşvet operasyonunda gizli soruşturmacı kullanılmıştı.

MESAİ ARKADAŞLARI BİLE BİLMİYOR

Polis teşkilatında ABDF ederal Soruşturma Bürosu’nun(FBI) yıllardır kullandığı “özel soruşturmacı” yönteminin yaygınlaştırılması hedefleniyor. KOM DaireBaşkanlığı, bugüne kadar altı “gizli soruşturmacı” kursu açtı. Geçtiğimiz aylarda TADOC’ta düzenlenen“ gizli soruşturmacı” kursuna ise 20 polis alındı. Aday polislere kurs boyunca gösterdikleri performansa bağlı olarak başarı sertifikası veriliyor. Sertifika almaya hak kazananpolisler gizli soruşturmacı olarak görevlendiriliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, 79 ilin KOM Şubesi ile 21Grup Amirliği personelini gizli soruşturmacı uygulamalarıhakkında bilgilendirdi.Hayathikayesi sonderece gizli tutulanbu polisler “çekirdek” bir kadro dışında meslektaşları tarafındanbile bilinmiyor. Can güvenlikleri riski nedeniyle gerçek kimlikleri son derece gizli tutulanve sayıları açıklanmayan gizli soruşturmacıların“ adaptasyon” eğitimleri de aksatılmıyor. Gizli soruşturmacılar,KOM Daire Başkanlığı tarafından “gönüllü” olanve uygunvasıflara sahip polisler arasından seçiliyor.

Farklı eğitimler alıyorlar

Gizli soruşturmacıların etkin bir şekilde görev yapabilmeleri ve sağlam bir hayat hikayesi oluşturmaları için her birine polislik dışında farklı vasıflar kazandırılabilmesi için uzmanlık eğitimleri veriliyor. Eğitimler arasında mali müşavirlik, grafik tasarımı, denizcilik, ithalat-ihracat mevzuatı vb. yer alıyor.

Muhbir ve ihbar desteği

Gizli soruşturmacı personel dışında “muhbir”ler ile gelen ihbarlarda soruşturmalara önemli katkı verdi. KOMbirimlerine 2010’damali suçlar alanında 255, uyuşturucumadde kaçakçılığı ile ilgili 949, organize suçlarda 67, bilişim sistemleri suçlarında ise 4 ihbar yapıldı. Muhbir destekli ihbarlar sonucu başarılı operasyonlara imza atıldı.

Mali, narkotik, organize, kaçakçılık ve bilişimsuçları alanında ülke genelinde gerçekleştirilen operasyonları koordine eden Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi, birimlerine lojistik dışında “analiz” desteği de verdi. KOM birimlerimahkeme kararı ile 2008’de bin 144 kararla 8 bin 194, 2009’da 2 bin 307 kararla 12 bin 92, 2010’da ise 2 bin 769 kararla 14 bin 380 cep telefonunu dinleyerek çetelere göz açtırmadı. Yasa dışı faaliyetleri teknik-takip ve “gizli izleme” ile delillendirilen çete üyeleri adalete teslimedildi.

Bugün

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler