YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FBI, Gülen'in okulunu bastı mı?
FBI, Gülen'in okulunu bastı mı?
16 Aralık 2013 17:56
Son birkaç gündür bazı yayın organlarında “FBI Fethullah Gülen Cemaatinin Okulunu Bastı”, “Fethullah Gülen’e FBI operasyonu” gibi başlıklarla yer alan haberlerin gerçeği yansıtmayan iddia ve ithamlarla dolu olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Fethullah Gülen Hocaefendi’nin avukatı Nurullah Albayrak tarafından internet sitelerine gönderilen açıklamada, “Öncelikle, müvekkilimin kurucusu, hissedarı veya yöneticisi olduğu hiçbir okul bulunmadığı gibi; "Fethullah Gülen cemaatinin okulu" iddiası da gerçeklikten uzaktır.” vurgusu yapıldı.

Habere konu yapılan okulun, yöneticilerinin bir kısmının Türk olduğu Pelikan Vakfı isimli kuruluş tarafından işletilmekte olan “charter school” olduğu belirtilen açıklamada, “Haberde yer verilen iddialardan sadece FBI yetkililerinin okula gelmiş olduğu hususu doğrudur. Bunun dışında yer alan bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. Okulda gözaltına alınan hiç kimse olmadığı gibi okula gelinmeden önce de bilgi verilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Okulda başarı seviyesi ciddi oranda arttı

Açıklamanın devamı şu şekilde: “Söz konusu okulun öğrencilerinin tamamına yakınının fakir aile çocuklarından oluşmasına, Pelikan Vakfı tarafından işletilmeye başladıktan sonra başarı seviyesini ciddi oranda artırmasına ve okulda önceden var olan uyuşturucu, silah, çete, vb. hadiselerin sonlanmasına rağmen bir kesim tarafından sevinç çığlıkları atılarak baskın haberleri yapılması, habercilik anlayışından öte bir davranışla hareket edildiğini göstermektedir.

Müvekkilimle hiçbir ilgisi olmayan bu şekildeki bir hadisenin baskın ve operasyon olarak nitelendirilmesi açık bir haksızlıktır. Müvekkilim yasalara aykırı hiçbir faaliyetin içerisinde olmamıştır. Mesnetsiz iddialarla yasalara aykırı işlerin içerisinde göstermeye çalışılması da muhatapların kötüniyetinden başka bir anlam ifade etmeyecektir.”

 

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler