YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fazla naz aşık usandırır
Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Birliği'ne üyelik konusunda Türkiye'ye sürekli engeller çıkartan AB ülkelerine 'fazla naz aşık usandırır' dedi.
Fazla naz aşık usandırır
26 Temmuz 2012 / 18:22 Güncelleme: 26 Temmuz 2012 / 18:30

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya seyahatinde Devlet Başkanı Vladimir Putin'e AB konusunda yaptığı latifeyle ilgili olarak, ''Sayın Başbakan'ın sözlerinden ders çıkarması gereken AB yetkilileridir, AB üyesi ülkelerin liderleridir'' dedi.

Bağış, temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e hareket etmeden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin, Başbakan Erdoğan'ın dün katıldığı televizyon programında dile getirdiği, Rusya seyahatinde Putin'e AB konusunda yaptığı latifeyle ilgili sorusu üzerine Bağış, Erdoğan'ın, bakanlığının çalışmalarıyla ilgili övgü dolu sözlerinden memnuniyet duyduklarını söyledi.


-''Kendimizi Türkiye'nin 'reform mutfağı' olarak görüyoruz''-


Bağış, hem Türkiye'deki AB karşıtları hem de AB'deki Türkiye karşıtlarına karşı zor bir mücadele verdiklerini belirterek, ''Bu mücadelede bugüne kadar olduğu gibi sayın Başbakanımızın desteğini yanımızda hissetmek, kendisinin bizlere verdiği o teşvikle, motivasyonla işlerimizi çok daha içtenlikle yürütmemize vesile olacak. Bizler için büyük bir doping oldu. 'Durmak yok, reforma devam' diyoruz. AB Bakanlığı'nın asıl amacı, Türkiye'de AB yolunda yapılan reform hareketlerinin koordinasyonunu sağlamaktır. Biz bakanlık olarak kendimizi Türkiye'nin 'reform mutfağı' olarak görüyoruz'' şeklinde konuştu.

''Sayın Başbakanımızın dün akşamki sözleri gerçekten Türkiye içerisindeki AB karşıtlarına da AB içerisindeki birtakım ırkçı, faşist, Türkiye karşıtlarına, İslam karşıtlarına da bir şamar gibi patlamıştır'' diyen Bağış, şöyle devam etti.

''Sayın Başbakan'ın sözlerinden ders çıkarması gereken AB yetkilileridir, AB üyesi ülkelerin liderleridir. Anadolu'da sevdiğim bir laf vardır, 'Fazla naz aşık usandırır' diye. Türkiye Cumhuriyeti gibi güçlü, dinamik bir ülkeyi bu kadar uzun yıllar beklettikten sonra Türkiye'nin de her zaman için B planı, C planı, D planı olabileceğini kimsenin göz ardı etmemesi gerekir. Tabii ki Türkiye'nin AB ile olan ilişkileri başka işbirliklerinin alternatifi de değildir. Türkiye, doğunun en batılı, batının en doğulu ülkesidir. Biz bir yandan Şangay Beşlisi ile ilişkimizi geliştireceğiz, İslam Konferansı Örgütü ile de ilişkimizi geliştireceğiz. Karadeniz Ekonomik İşbirliği'ndeki etki alanımızı daha da genişleteceğiz, NATO içerisinde, Avrupa Konseyi içerisinde, Avrupa güvenlik ve savunma politikaları çerçevesinde Türkiye olarak tabii ki orada gücümüzü ortaya koyacağız. Ancak AB sürecinde attığımız reform adımlarını da Avrupalılar için atmadığımızı, kendi vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltmek için attığımızı her vesileyle vurguluyoruz.''

Bağış, bir gazetecinin, ''Avrupa Birliği Bakanlığı'nın isminin 'Şangay Bakanlığı' olarak değişme olasılığı var mı '' şeklindeki sorusu üzerine de şunları kaydetti:

''Biz bakanlığımızı bir reform bakanlığı olarak görüyoruz. Önemli olan Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu reformlardır. Türkiye, hangi kuruluşlarla ilişkisini artırırsa, ki tümüyle artırma konusunda karalılığımız vardır, kendi reformlarını kendi vatandaşının yaşam standardını artırmak için yapmaktadır. Biz o yüzden 'durmak yok reforma devam' diyoruz.''

''ABD Suriye konusunda aktif iken, AB'den bu konuda hiçbir sesin duyulmaması hakkında ne düşünüyorsunuz '' şeklindeki soruya karşılık da Bağış, AB'nin dış politikada daha yeknesak bir hareket içerisine girebilmeyi başaramadığını söyledi.

Bağış, AB'nin sadece Suriye konusunda değil, daha birçok konuda ortak payda yakalama konusunda istedikleri noktaya gelemediğini ifade ederek, ''Bunun çeşitli nedenleri var. Amerika 50 eyaletten oluşuyor ve bu eyaletler arasında eş güdüm var. AB hala inşa halinde. AB, Suriye ile ilgili iyi niyetlere sahiptir ama bunu uygulayabilecek iradeye sahip değildir'' şeklinde konuştu.

Egemen Bağış, açıklamasının ardından Brüksel'e hareket etti.  AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler