YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fazıl Say yalanla PR yapıyor
Fazıl Say'ın, yurtdışı konserlerini arttırabilmek için Doğan medyasının desteğiyle kendisine sansür yapıldığını iddia ederek PR'ını yapmaya çalışmasına sert yanıt geldi.
Fazıl Say yalanla PR yapıyor
23 Ekim 2014 / 17:20 Güncelleme: 23 Ekim 2014 / 17:21

Fazıl Say'ın eserlerinin seslendirileceği konserin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) programından çıkartıldığı iddialarına Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

İşte Bakanlık'tan yapılan açıklama

Birkaç gündür sanatçı Fazıl Say'ın eserlerine yönelik sansür uygulandığına ilişkin bazı basın-yayın organlarında kamuoyunu yanıltan gerçek dışı, maksatlı haberler yapılmaktadır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Haberlerde iddia edildiği gibi sanatçıya veya herhangi bir eserine yönelik sansür uygulanması ya da eserlerinin programdan çıkartılması kesinlikle söz konusu değildir. Sanatçının 2013-2014 sanat sezonunda biri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından olmak üzere 3 eseri programa alınmış, 2 eseri seslendirilmiş, kendisinin de 16 Mayıs 2014'te CSO'da solist olarak yer alacağı eseri ise Soma'da yaşanan üzücü olay üzerine iptal edilmiştir.

Her sanat sezonunda repertuar değişir. Buna da Senfoni Orkestralarının yönetimleri karar verir ve belirlenen eserler Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü onayına sunulur.

Sanatçının son 5 yılda 13 eseri programa alınmıştır bunlardan da sadece 3'ü CSO'nun programında yer almıştır.

2014-2015 sanat sezonunda ise 1 eseri 22 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilecektir. Ayrıca 2009-2010 ve 2011-2012 sanat sezonlarında sanatçının hiçbir eseri programa dahil edilmemiştir.  Bu yıl 1 eseri programa alınmasına rağmen eserlerinin hiç seslendirilmediğinin iddia edilmesi kamuoyunu yanıltmaya yönelik bir tutumdur.

Ayrıca sanat sezonunda yer alacak eserler Bakan onayına sunulmadan Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından onay verilerek programa alınmaktadır. Haberlerde iddia edildiği gibi eserlere Bakan ya da Bakanlık tarafından herhangi bir müdahale söz konusu değildir.

Bu konuda gerçekler bütün ayrıntılarıyla kamuoyuyla paylaşılmışken, Türkiye'yi dışarıya ihbar eden, ülkede sanata sansür varmış imajı oluşturulmaya çalışılan haber ve açıklamalar üzüntüyle takip edilmektedir. Olmayan bir sansürün var gibi gösterilerek, bunun reklam kampanyasına dönüştürülme çabasını kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler