YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fazıl Say toplum mühendisliğini en iyi örneği
Kendisini 'laik muhafazakar' olarak tanımlayan Türkiye'nin önemli kadın yazarlarından Alev Alatlı, Fazıl Say ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Alatlı, Say'ın toplum mühendisliğine en iyi örneklerden biri olduğunu söyledi.
Fazıl Say toplum mühendisliğini en iyi örneği
01 Ocak 2015 / 07:05 Güncelleme: 01 Ocak 2015 / 09:08

İşte Alatlı'nın Fazıl Say ile ilgili o açıklamaları,

Din dâhil. Takvanın ‘birkaç sade, basit ve kesin yasa’ ile açıklanmaya kalkışıldığı durumu düşünün. Felâketimiz, olur değil mi? Nitekim oluyor da. Çağdaş insanın zihnini formatlayan faaliyetlerin tümü, ekonomi, sosyoloji, psikoloji, tarih, sanat, edebiyat hatta müzik, Newton fiziği kuralları doğrultusunda yapılanmıştır.

Meselâ, ekonomide, Newton parçacıklarının yerini Adam Smith’in ‘homo economicus’ları alır, kapitalist/liberal anlayışı oluşturur. Müzikte sesleri birkaç sade, basit, kesin notaya indirger, do ile re ve diğer notalar arasındaki sesleri duymaz olursunuz. O duymadığınız sesler, gri alanlar, sıradan insanlar gibidirler. Sıradan insanların ‘kusurlu’ sesleridirler. Adam gibi bir senfoni bestelemeniz, onlardan kurtulmanıza bağlıdır.  

Fazıl Say en iyi örnek

Fazıl Say da kendi dalında toplum mühendisliğine iyi bir örnektir, Ayşe Hanım. Beslendiği kaynak aynı. Newtonian dünya görüşünde belirsizlik, bulanıklık, sır yoktur. Fransız Newton’u lakaplı Laplace’ı hatırlayın. Aydınlanmaya Newton’la birlikte damgasını vuran fizikçi. ‘Gök Mekaniği’ isimli beş ciltlik eserin müellifi.

Kitaplarını okuyan imparator adayı Napolyon, Tanrı’nın bu mekanik sistemdeki yerinin ne olacağını sorduğunda “Tanrı gibi bir hipoteze ihtiyacım yoktu” demişti. Bu cevap, aydınlanmanın ruhunu yansıtır. Bir şey ya siyah, ya da beyazdır, gri alanlar yoktur.

Keskin ideolojiler gibi, onların pratikteki sonuçları olan toplum mühendisliklerini de aydınlanmanın “ya hep, ya hiç” kuralına borçluyuz. Say’ın “Arabesk dinleyen vatan hainidir” beyanı, yani “ya arabesk dinlersin ya da yurtsever olursun” formülü ile “ya Müslüman olacaksın ya laik” hükmü arasında da epistemolojik fark yoktur.

 

YENİ ŞAFAK

Cehalet
 // Alican
Bir şeyler okumadığımız, birşeyler bilmediğimiz, cahil olduğumuz için anlamamamız / anlatamamız gibi bir sonuç ortaya çıkıkıyor. Evet, güzel, cehalet çok güzel... Çünkü bilgi sizi sorumlu kılar, cehalet ise özgür....
01 Ocak 2015 Perşembe 11:56
Bir şey anlayan var mı Allah aşkına? :))))))
 // ÖMER YÜCEL
Bir şey anlayan var mı Allah aşkına? :))))))

...
01 Ocak 2015 Perşembe 10:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler