YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fatura ağır oldu!
Fatura ağır oldu!
22 Nisan 2011 00:50
YSK veto kararından 3 gün sonra U dönüşü yaptı. YSK'dan veto yiyen 7 BDP'liden 6'sı seçime giriyor... Ancak geçen 72 saatin fatırası Türkiye'ye ağır oldu. 1 liseli genç öldü, bir çok kişi yaralandı. Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde büyük hasar var...

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mart tarihli skandal niteliğindeki genelgesine dayanarak verdiği veto kararlarını dün geri aldı ve 12 Haziran seçiminde aday olamayacaklarına karar verdiği BDP’li 7 isimden 6’sının itirazını onayladı.

YSK, 18 Nisan’da aday olamayacaklarına karar verdiği Leyla Zana, Hatip Dicle, Ertuğrul Kürkçü, Gültan Kışanak ve Salih Yıldız’ın itiraz başvurusunu, durumlarında hiçbir değişiklik olmamasına, itirazla verdikleri kararların içeriğinin öncekinden farkı bulunmamasına rağmen kabul etti. YSK, 18 Nisan öncesi basit bir uyarıyla giderilebilecek eksikliği bulunan Sebahat Tuncel’in bu eksikliği gidererek yaptığı itiraz başvurusunu da yerinde buldu.

YSK, dün 18 Nisan’da, milletvekili adaylıklarını iptal ettiği, aralarında BDP’nin desteklediği 7 bağımsız ismin de bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının kararlara yaptığı itirazı değerlendirdi.

YSK, yaklaşık 9 saat süren toplantının ardından, içtihatlarına aykırı, tarihi nitelikte bir karara imza attı. 1990’da ve sonraki yıllarda, bağımsız adayların YSK’nın kesin nitelikteki kararlarına itiraz edemeyeceğine, geçerli süreler bittikten sonra YSK’ya yeni belge sunamayacaklarına karar vermiş olan kurul, ilk olarak, bu durumu görüştü. YSK, seçim mevzuatında, seçim takviminde ve içtihatlarında yeri olmamasına rağmen, siyasi partilere tanınan itiraz ve belge sunma hakkının bağımsız adaylara tanınmamasının eşitliğe aykırı olacağını belirterek, itirazları görüşme kararı aldı. YSK, bu aşamayı geçtikten sonra, karara itiraz eden ve yeni mahkeme kararları sunan bağımsız adayların durumunu tek tek inceledi.

Aynı içerikteki karar

Kurul, 18 Nisan öncesi, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nden  “Yeni TCK’ya göre yasaklı değilsiniz, eski TCK’ya göre size memnu hakların iadesi belgesi verilemez” içeriğinde karar alarak YSK’ya sunan ve buna rağmen reddedilen BDP’nin Diyarbakır adayları Leyla Zana ve Hatip Dicle’nin, önceki gün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nden aldığı kararı adaylık için yeterli buldu. YSK, halen milletvekili olmasına, YSK tarafından 2007’de adaylığına engel hal bulunmadığına karar verilmiş bulunmasına rağmen, 1992’deki mahkumiyetini gerekçe göstererek veto ettiği Siirt adayı Gültan Kışanak’ın İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nden aldığı, “17 yıl önce infaz edilmiş ve bu süreden sonra sabıkasız yaşayarak son dönemde de milletvekili olmuş bir kişinin hakkında böyle bir araştırma anlamsızdır. Hükümlünün yasaklanmış haklarının geri verilmesine karar verilmesi gerekmektedir” ifadelerini içeren kararı, adaylığı için yeterli buldu. Kurul, 1981’de mahkum olduğu hapis cezası ile ilgili 2002’de memnu hakları iade kararı almış olmasına rağmen adaylığını veto ettiği Hakkari adayı Salih Yıldız’ın bu belgesini de bu kez geçerli saydı.

YSK, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan mahkum olduğu 1,5 yıllık hapis cezasının 5 yıllık erteleme süresi bitmediği için adaylığı veto edilen Sebahat Tuncel’in sunduğu belgeyi de kabul etti. Tuncel’in İstanbul 7. Asliye Mahkemesi’nden aldığı, yeni mevzuata göre cezasının 6 aya inerek hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kapsamına girdiğini gösteren kararı, adaylığı için yeterli saydı. BDP’liler, YSK’nın Tuncel’in mevzuat değişiklikleri bilinmesine rağmen 18 Nisan öncesinde uyarılmamasını eleştirmişti.

Bu isimler reddedildi

YSK, 2004’te elektrik hırsızlığından hapse mahkum olan, bu cezanın 5 yıllık erteleme süresi bitmeden 2009’da yeni suç işleyen ve önceki gün Elazığ’dan istenilen nitelikte mahkeme kararı alamayan BDP Elazığ bağımsız adayı İsa Gürbüz’ün itirazını ise reddetti. BDP ile bağlantısı bulunmayan bağımsız adaylardan Harun Özcan’ın itiraz başvurusu yerinde görülürken, Çiçek Otlu ve Şerafettin Efe’nin başvuruları reddedildi. YSK, BDP ile ilgisi bulunmayan bağımsızlar Abdullah Kızılay ve Nezir Sincar’ın başvurularının ise halen incelendiğini açıkladı. (Milliyet)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler