YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fatih Sultan Mehmet zirve bir şahsiyettir
Dışişleri Bakanı Davutoğlu,"Fatih Sultan Mehmet, aziz milletimizin ta Orta Asya'dan Viyana'ya doğru giden o adalet yürüyüşüne öncülük eden zirve bir şahsiyettir" dedi.
Fatih Sultan Mehmet  zirve bir şahsiyettir
03 Mayıs 2013 / 16:16 Güncelleme: 03 Mayıs 2013 / 16:22

Gebze Belediyesince Fatih Sultan Mehmet'in ölümünün 532. yıl dönümü dolayısıyla Fatih'in vefat ettiği Hünkar Çayırı'nda düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, böyle bir mekanda, böyle bir anmayı tertip edenlere teşekkür ettiğini belirtti.

Fatih Sultan Mehmet'in, bir milletin tarih içindeki kutlu yürüyüşünü temsil ettiğini ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Fatih, aziz milletimizin ta Orta Asya'dan Viyana'ya doğru giden o adalet yürüyüşüne öncülük eden zirve bir şahsiyettir. Eğer o şahsiyetleri anlarsanız, eğer o şahsiyetlerin niçin yaşadığını, niçin ter döktüklerini, niçin cihat ettiklerini anlarsanız, o milletin ruhunu da anlarsınız. Onun için Fatih Sultan Mehmet Han'ı anlamak, bizim için ulu bir vazifedir, bir görevdir, sık sık, tekrar tekrar hatırlamamız gereken kaçınılmaz bir vecibedir. Çünkü o, bizim siyasetimizin, medeniyetimizin zirve şahsiyetidir."

O mirasın sahipçisi olmakla sadece gurur duyarız

Bakan Davutoğlu, bu yüce şahsiyetin ayak izlerini takip ederek bir siyaset yürüttüklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Yürüttüğümüz siyasete, hem içerde hem dışarda hakaret edasıyla 'Yeni Osmanlıcılık' diye itham cümleleri kullananlar oluyor. Bre gafiller, Türkiye Cumhuriyeti devleti, vatandaşı olmaktan, bakanı olmaktan, hadimi olmaktan gurur duyduğumuz bu devlet, konjonkturel şartlardan çıkmış nevzuhur bir devlet değildir. Bu devlet, kökü asırlara doğru giden köklü bir siyaset geleneğinin şahikası olan Osmanlı devletinin mirası üzerine kurulmuştur ve biz, o mirasın sahipçisi olmakla sadece gurur duyarız. Kim ne derse desin. Fatih Sultan Mehmet Han, o şahika devletin zirve şahsiyetidir."

Ölüm bizi yakalayacaksa büyük ideallerin peşinde koşarken yakalasın

Etkinlikte konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de bu tür etkinliklerin insanları değerleriyle buluşturduğunu belirtti.

Bakan Ergün, Fatih Sultan Mehmet dedikleri zaman sadece İstanbul'un fethi değil, birçok şeyi birden anlamak mecburiyetinde olduklarını vurgulayarak, "Fatih dediğimiz zaman, geniş ufuklara bakan insanı hatırlayacağız. Yatakta ölümü beklemek var, büyük ideallerin planlarını yaparken bu otağda hayatını kaybetmek var. 'Nasıl olsa ölüm gelecek' diye büyük ideallerin peşinde koşmaktan asla vazgeçmeyelim. Ölüm bizi yakalayacaksa büyük ideallerin peşinde koşarken yakalasın. Fatih Sultan Mehmet'ten öğreneceğimiz en önemli konulardan bir tanesi budur" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile beraberindekiler, daha sonra Hünkar Çayırı'nda cuma namazını kıldı.

Fatih Sultan Mehmet anıldı

İstanbul Fatih Belediyesi'nce cuma namazı sonrasında düzenlenen etkinlikte, mehteran takımı marşlar seslendirirken, 5 bin kişilik yemek dağıtıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği anma etkinliğinde, etli pilav, ayran ve tulumba tatlısı ikram edildi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler