YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fatih Camii dualarla açıldı
Restore edilen Fatih Camii dualarla açıldı
Fatih Camii dualarla açıldı
29 Mayıs 2012 / 19:53 Güncelleme: 29 Mayıs 2012 / 19:54
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şu ana kadar 4 bin civarında tarihi eserin restore edildiğini söyledi. Fatih Camii'nde de çok titiz bir çalışma yürütüldüğünü belirten Erdoğan, "Bu bölge yüzlerce mescidin yıkıldığı bir bölgedir. Onları da tespit ettikçe restore edeceğiz." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, restorasyonu tamamlanan Fatih Camii'nin açılışını yaptı. İstanbul'un fethinin 559. Yıl dönümünde gerçekleşen açılış öncesi Başbakan Erdoğan camide ikindi namazı kıldı. Daha bir konuşma yapan Erdoğan, tarihi eserlere verilen öneme dikkat çekti. Şu ana kadar 4 bin tarihi eserin restore edildiğini vurgulayan Erdoğan, "Fatih Camii onarımı bize 24 milyon liraya mal oldu. Biz, sizin verdiklerinizi sizlere bu şekile döndürüyoruz. Yatırımlarla döndürüyoruz." şeklinde konuştu.

Fatih bölgesinde bir çok mescidin yıkıldığını anlatan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Aslında şu bölge yüzlerce mescidin yıkıldığı bir bölgedir. Onları da buldukça restore edeceğiz ve yeni kuşaklara kazandıracağız. Fatih Camii'nde çok hassas bir çalışma yürüttük. Bu emsalsiz eserleri bir küçük iğne ile adeta yeniden inşaa ettik. Duvardaki çivilere kadar büyük bir özenle elden geçirdik; çünkü gereği buydu. Olması gereken buydu. İnşaa edildikleri günden beri gördükleri hasarları gidermeye çalıştık."

(CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler