YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fatih Altaylı'dan tepki çekecek 'Osmanlı' yazısı
Gazeteci yazar Fatih Altaylı bügünkü yazısında tepki çekecek açıklamalarda bulundu. Altaylı, Yavuz ve Kanuni için 'hazır bir düzenin üzerine inşa edilen başarılar' sayesinde başarılı gözüktüklerini ancak imparatorluğun sonunu hazırladıklarını söyledi.
Fatih Altaylı'dan tepki çekecek 'Osmanlı' yazısı
14 Ağustos 2014 / 14:56 Güncelleme: 14 Ağustos 2014 / 15:15

İşte Altaylı'nın 'Fatih' başlıklı o yazısı

Bugün biraz da tarihe bakalım.

Osmanlı'ya gidelim.

Osmanlı'nın en büyük hükümdarı, hiç kuşkusuz 2. Mehmed'dir.

Yani Fatih Sultan Mehmed.

İstanbul'u alması bir yana, Osmanlı Devleti'ni Osmanlı İmparatorluğu'na dönüştüren adamdır Fatih.Kanunları, devlet yönetim esasları Osmanlı'nın temel direği olmuştur.
Bilgili, kültürlü, rafine bir adam olduğu kadar büyük de bir savaşçıdır.

Siz bakmayın Yavuz'a, Kanuni'ye takılan isimlere.

Yavuz, imparatorluğun yüzünü Batı'dan Doğu'ya döndürerek Osmanlı'yı büyük bir batağa sürüklemiştir. Yüzyıllarca bitmeyecek bir çekişmeyi başlatarak imparatorluğun kaynaklarının heba olmasına yol açan çatışmalar Yavuz'un eseridir.

Kanuni ise imparatorluğu yıkan adamdır belki de.

Viyana kapılarına falan dayanmıştır ama dünyadaki gelişmeleri görememiş, Avrupa çağ atlarken Osmanlı'nın buna ayak uydurmasını sağlayamamıştır.

Kapitülasyonlar diye bildiğimiz ticaret anlaşmalarıyla imparatorluğun sonunu hazırlamıştır.
Büyük imparator Fatih'tir.

Ama zannedilenin aksine pek de sevilen bir padişah değildi Fatih.

İstanbul başta olmak üzere fetihleriyle hem İslam dünyasının saygısını kazanmıştı, hem de düşmanlarının.

Taassuba boyun eğmeyen, ileri görüşlü bir adamdı.

Ancak imparatorluğu kurarken izlenen mali ve askeri siyaset bütün imparatorluğu yormuştu.

Bitmek tükenmek bilmeyen seferler, bunların giderlerini karşılamak için uygulanan yüksek vergiler, hem halkta, hem de yeniçeriler arasında Fatih'e karşı bir öfke birikimine neden olmuştu.

Bu yüzden de hem yeniçeriler, hem de ulema denilen devletin yüksek kademesi, Fatih'in ölümünü üzüntüden çok sevinçle karşıladılar.

Fatih'in ölümünden sonra bu yüzden tahta babasına benzeyen hırslı Cem'i değil, daha yumuşak huylu, sessiz sakin 2. Bayezid'in geçmesini sağladılar.

Fatih ile Yavuz arasındaki 2. Bayezid dönemi askeri açıdan çok daha sönüktür. Ancak Fatihdönemindeki başarıların ve fetihlerin hazmedilip bu büyük hükümdar döneminde asker ve ulema ile padişah arasında oluşan gerginliğin ortadan kalkması açısından bu "dinlenme dönemi" faydalı olmuştur.

2. Bayezid döneminde Osmanlı'nın devlet yapısı gelişti. Kurumlar oturdu, Fatih döneminde fethedilen geniş topraklarda "Osmanlı devlet sistemi" oturtuldu, bürokrasi oluşturuldu, devlet mekanizması tam olarak yerli yerini aldı.

Yavuz ve Kanuni dönemlerinde görülen başarı, aslında bu durumun sonucudur.
Büyük kurucunun oluşturduğu kurumların, bürokrasinin, devlet anlayışının Bayezid döneminde yerleşmesi sağlam bir temel oluşturmuş ve bu temel üzerinde Yavuz ile Kanuni başarılı görülmüştür.

Ancak hazır bir düzenin üzerine inşa edilen bu başarıları, çağdaşlaşamadığı ve Fatih'in öngörüsünden yoksun olduğu için başarılı gibi görünse de aslında imparatorluğun sonunu hazırlamıştır.

Boşverin
 // Kemal
Osmanlı tarihi konusundaki bilgisi ilkokuldan öteye gidemeyen, her konuda bilir bilmez ahkam kesen bu zırzopu neden bu kadar cidiye alıyor da haberini yapıyorsunuz??...
15 Ağustos 2014 Cuma 00:27
hadi ordan
 // fakirin fikri
Anlamadığın islere karışma,sen puronu tüttür viskimi yidimla ,CÜBBELİ'ye konuşturuldu reyting yap !...
14 Ağustos 2014 21:12
bir lafa bakarım -- birde söyleyene
 // yılmaz türk
Yavuz Selim'in yanında da aynı şekilde konuşmanı ve yazmanı tavsiye ediyorum....
14 Ağustos 2014 Perşembe 17:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler